Průměrná návštěvnost je v oslavanském kině dvacet diváků na představení, na jeho provoz přispívá radnice. (Ilustrační snímek)

Průměrná návštěvnost je v oslavanském kině dvacet diváků na představení, na jeho provoz přispívá radnice. (Ilustrační snímek) | foto: kino Metropol

Kino se v Oslavanech stále drží. Už skoro devadesát let

  • 1
Vybavení na úrovni mnohých multikin, přitom vstupenky za bezkonkurenčně nízkou cenu. To jsou zbraně v konkurenčním boji, díky nimž kino v Oslavanech na Brněnsku vítězí. Diváky láká i z nedalekých Ivančic, které přitom mají biograf vlastní.

"Městské kino bylo vždycky součástí kulturní nabídky v Oslavanech. Proto se ho snažíme nejen udržet, ale také postupně vylepšovat," říká oslavanský starosta Vít Aldorf (ODS) na adresu kina, které v příštím roce oslaví devadesát let existence.

V posledních třech letech tak město investovalo do modernizace vybavení biografu přibližně tři sta tisíc korun. "Pořídili jsme si například stejný typ plátna, který se používá i v multikinech. Díky novým snímačům nabízíme při filmových představeních mnohem kvalitnější zvuk," popisuje Aldorf některé novinky z poslední doby.

Kino v Oslavanech

Biograf ve městě, které má dnes čtyři a půl tisíce obyvatel, začal pravidelně promítat v roce 1922.

Hlediště má celkovou kapacitu 80 sedadel. Kino dnes promítá především
o víkendech a průměrná návštěvnost v sále čin 20 diváků.

Diváci zaplatí za vstup na představení 30 korun.

Oslavanská radnice přispívá na provoz kina 400 tisíc korun.

Mnohá kina spojují svoji budoucnost s digitalizací, kterou považují za nezbytnou k tomu, aby přilákala stále náročnějšího diváka. V Oslavanech se však touto cestou nevydali.

"Zdá se mi, že jde pouze o efekt. My nemusíme hrát premiérové filmy ve stejný den, jako je začnou nabízet multiplexy. S odstupem několika měsíců není a nebude problém je uvádět i u nás," vysvětlil starosta. Dodal, že digitalizaci kina v Oslavanech úplně neodepsali. Raději ale počkají, zda tato technologie nevyjde v budoucnu levněji.

Kino jako škola

Velmi dobrou spolupráci s kinem si pochvaluje ředitel oslavanské základní školy Ivan Kocáb. "Na školní představení chodí naši žáci několikrát během školního roku. Návštěvám kina jsme dali přednost po špatných zkušenostech s různými umělci, kteří objíždějí školy. Kvalita jejich vystoupení je ale pochybná," poznamenal Kocáb.

Jako příklad uvedl nedávné promítání filmu Lidice, který vybrali jako součást výuky dějepisu pro osmáky a deváťáky. "Děti se aspoň naučí chodit do kina a budou se sem vracet i v pozdějším věku," doufá Ivan Kocáb.

Filmové šlágry jako Muži v pokušení nebo Šmoulové se v oslavanském kině promítají za velmi příznivou cenu třicet korun. Proto sem pravidelně míří také lidé z okolních obcí. Výjimkou nejsou ani obyvatelé nedalekých Ivančic, a to navzdory faktu, že i v tomto městě dodnes provozují kino.

K dispozici mají diváci v Oslavanech také bufet. Průměrná obsazenost v hledišti činí 20 návštěvníků. To je přesně čtvrtina kapacity poměrně malého oslavanského kina.

Je proto jasné, že si kino samo na sebe nevydělá. Místní radnice tak například letos přispívá na jeho provoz částkou čtyři sta tisíc korun. Oslavanský starosta chce ale i nadále promítat filmy v pětatřicetimilimetrovém formátu. "Klidně můžeme být oslavanské Ponrepo," představuje svoji vizi Aldorf.