Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klášter v Rajhradě shání miliony, je v dezolátním stavu

  19:38aktualizováno  19:38
Kousek po kousku se opravuje klášter v Rajhradě u Brna. Nejstarší a jediný zástupce benediktinského řádu na Moravě by ale přitom potřeboval radikální řez. Opravit by se mělo osmdesát procent komplexu. Peníze se ale daří shánět jen pomalu.

Opravené vstupní schodiště Památníku písemnictví v Rajhradu (2008) | foto: Radek Miča, MAFRA

Klášterní budovy, na jejichž vzniku se podílel i známý architekt Jan Blažej Santini, jsou v dezolátním stavu. Poničeny byly během druhé světové války a po vykázání mnichů v padesátých letech se o budovy nikdo nestaral.

Potřebné miliony

Na získání peněz spolupracuje klášter zejména s Jihomoravským krajem, ministerstvem kultury, ale také s nadací Ora et Labora. "Pořádáme asi čtyři koncerty ročně, sháníme sponzorské dary a spolupracujeme s klášterem také při získávání grantů z Evropské unie," uvedl zástupce nadace Jiří Milek.

Podle převora Augustina je to ale bohužel jen zrnko v písku. "Opravit potřebuje až osmdesát procent klášterního komplexu. A to je hodně," posteskl si převor.

Opravy kláštera probíhají podle navrženého harmonogramu. V roce 2005 byla dokončena obnova severního křídla, v němž dnes sídlí Památník písemnictví Moravy, který spravuje Muzeum Brněnska. "Celková oprava severního křídla vyšla na 12 a půl milionu korun, z čehož se většinu podařilo získat z takzvaných norských fondů, zbytek doplatil kraj," vysvětlil ředitel Muzea Brněnska Antonín Reček.

Převor Augustin by chtěl pokračovat v obnově západního křídla. "Postupně musíme renovovat také střechy," upřesnil převor.

V areálu rajhradského kláštera si mohou lidé prohlédnout nejenom chrám sv. Petra a Pavla, ale i pětašedesát tisíc historických svazků zapůjčených Památníku písemnictví Moravy. "Knihovna je asi největší skvost," potvrdil převor Augustin.

V klášterní knihovně je kromě svazků k vidění i unikátní samohybný glóbus Vojtěcha Slouka, stejně jako světové hodiny ukazující čas i datum v různých koutech zeměkoule. Oboje z 19. století. Benediktini se také proslavili mnoha dějepisnými studiemi i literární sbírkou a klášter byl zejména v minulosti významným mecenášem kultury.

"Dnes je ale naše role úplně jiná. Jsme rádi, že se nám povedlo náš řád zachovat. Nejsme ale žádné muzeum. Normálně v klášteře žijeme a pracujeme," dodal převor Augustin.

Důležité poslání

Klášter v Rajhradě patří k významným architektonickým památkám. "V 19. století byl na vrcholu a benediktini se významně zasadili o rozvoj kultury," vysvětlil převor Augustin. Poslání benediktinského kláštera je dnes podle něj zejména v udržování tradic benediktinského řádu. "A ve snaze zachránit poničené budovy, které klášteru patří," dodal převor.

Klášter oslavil minulou středu 960 let od založení. Výročí oslavili v Rajhradě mší v chrámu sv. Petra a Pavla, konal se i benefiční koncert. "Výtěžek dáme na opravy kláštera," upřesnil zástupce nadace Ora et Labora Jiří Milek.

Klášter v Rajhradě

O počátcích nejstaršího benediktinského kláštera na Moravě nejsou dochovány žádné prameny. Podle dvou pozdějších listin, které jsou však falsifikáty, byl založen v roce 1048, ale až v roce 1813 se stal samostatným opatstvím. V 18. století prošel původně románský komplex významnou přestavbou podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Za druhé světové války byl klášter poničen a po vystěhování mnichů v 50. letech se o něj nikdo nestaral. V roce 1997 se však podařilo obnovit malou mnišskou komunitu. V klášterní knihovně je unikátní sbírka pětašedesáti tisíc historických svazků, která je od roku 2005 přístupná veřejnosti.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz