Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klášter v Rajhradě shání miliony, je v dezolátním stavu

  19:38aktualizováno  19:38
Kousek po kousku se opravuje klášter v Rajhradě u Brna. Nejstarší a jediný zástupce benediktinského řádu na Moravě by ale přitom potřeboval radikální řez. Opravit by se mělo osmdesát procent komplexu. Peníze se ale daří shánět jen pomalu.

Opravené vstupní schodiště Památníku písemnictví v Rajhradu (2008) | foto: Radek Miča, MAFRA

Klášterní budovy, na jejichž vzniku se podílel i známý architekt Jan Blažej Santini, jsou v dezolátním stavu. Poničeny byly během druhé světové války a po vykázání mnichů v padesátých letech se o budovy nikdo nestaral.

Potřebné miliony

Na získání peněz spolupracuje klášter zejména s Jihomoravským krajem, ministerstvem kultury, ale také s nadací Ora et Labora. "Pořádáme asi čtyři koncerty ročně, sháníme sponzorské dary a spolupracujeme s klášterem také při získávání grantů z Evropské unie," uvedl zástupce nadace Jiří Milek.

Podle převora Augustina je to ale bohužel jen zrnko v písku. "Opravit potřebuje až osmdesát procent klášterního komplexu. A to je hodně," posteskl si převor.

Opravy kláštera probíhají podle navrženého harmonogramu. V roce 2005 byla dokončena obnova severního křídla, v němž dnes sídlí Památník písemnictví Moravy, který spravuje Muzeum Brněnska. "Celková oprava severního křídla vyšla na 12 a půl milionu korun, z čehož se většinu podařilo získat z takzvaných norských fondů, zbytek doplatil kraj," vysvětlil ředitel Muzea Brněnska Antonín Reček.

Převor Augustin by chtěl pokračovat v obnově západního křídla. "Postupně musíme renovovat také střechy," upřesnil převor.

V areálu rajhradského kláštera si mohou lidé prohlédnout nejenom chrám sv. Petra a Pavla, ale i pětašedesát tisíc historických svazků zapůjčených Památníku písemnictví Moravy. "Knihovna je asi největší skvost," potvrdil převor Augustin.

V klášterní knihovně je kromě svazků k vidění i unikátní samohybný glóbus Vojtěcha Slouka, stejně jako světové hodiny ukazující čas i datum v různých koutech zeměkoule. Oboje z 19. století. Benediktini se také proslavili mnoha dějepisnými studiemi i literární sbírkou a klášter byl zejména v minulosti významným mecenášem kultury.

"Dnes je ale naše role úplně jiná. Jsme rádi, že se nám povedlo náš řád zachovat. Nejsme ale žádné muzeum. Normálně v klášteře žijeme a pracujeme," dodal převor Augustin.

Důležité poslání

Klášter v Rajhradě patří k významným architektonickým památkám. "V 19. století byl na vrcholu a benediktini se významně zasadili o rozvoj kultury," vysvětlil převor Augustin. Poslání benediktinského kláštera je dnes podle něj zejména v udržování tradic benediktinského řádu. "A ve snaze zachránit poničené budovy, které klášteru patří," dodal převor.

Klášter oslavil minulou středu 960 let od založení. Výročí oslavili v Rajhradě mší v chrámu sv. Petra a Pavla, konal se i benefiční koncert. "Výtěžek dáme na opravy kláštera," upřesnil zástupce nadace Ora et Labora Jiří Milek.

Klášter v Rajhradě

O počátcích nejstaršího benediktinského kláštera na Moravě nejsou dochovány žádné prameny. Podle dvou pozdějších listin, které jsou však falsifikáty, byl založen v roce 1048, ale až v roce 1813 se stal samostatným opatstvím. V 18. století prošel původně románský komplex významnou přestavbou podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Za druhé světové války byl klášter poničen a po vystěhování mnichů v 50. letech se o něj nikdo nestaral. V roce 1997 se však podařilo obnovit malou mnišskou komunitu. V klášterní knihovně je unikátní sbírka pětašedesáti tisíc historických svazků, která je od roku 2005 přístupná veřejnosti.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

Najdete na iDNES.cz