Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

  13:03aktualizováno  13:03
V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90 let. Teď mu vadí, že z něj nemá ani korunu a chce smlouvu vypovědět.

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody. | foto: VitVit

Ve smlouvě s bankou Crédit Lyonnais Bank, která si dům v roce 1994 pronajala, byla podmínka, že nájemce budovu kompletně zrekonstruuje a na oplátku nebude 40 let městu platit nájem. Současnému vedení Brna ale nevadí jen to, že nemá z domu žádné peníze, zpochybňuje také, že se vůbec smlouva naplnila.

Realitní společnost CL Equipment and Real Estate Leasing, která nájemní smlouvu od banky převzala, tvrdí, že podmínky plní a není důvod nic vypovídat.

„Je zvláštní, že 24 let to nikomu nevadilo a najednou s tím město vystoupilo. Zatím se na nás ale s žádným návrhem neobrátilo. Netušíme, o čem bychom měli jednat a jaké jsou motivy města,“ poznamenal zástupce firmy Libor Baroň z realitní společnosti CL Equipment and Real Estate Leasing.

Podle něj byl právě díky dlouhodobému nájmu dům zachráněn. „Crédit Lyonnais Bank vyhrála v řádném výběrovém řízení a dům zrekonstruovala v termínu. Byl ve velmi špatném stavu, zatékalo do něj a hrozila mu demolice a město na opravu nemělo,“ popsal Baroň.

Doplnil, že dům byl opraven velmi kvalitně a pod dohledem památkářů. „Dokonce o tom vydali brožurku. Dodnes platí za jednu z nejlépe zrekonstruovaných historických budov ve městě,“ podotkl.

Město je připravené jít k soudu

Podle brněnského primátora Petra Vokřála (ANO) si ale peníze vložené do rekonstrukce firma dávno „odbydlela“.

„Když vezmeme, že nájem byl určený na 15 milionů korun, musela by rekonstrukce stát 600 milionů. To neproběhlo a my nyní chceme, aby smlouva byla ukončena,“ uvedl již dříve Vokřál. Město bude chtít doložit, kolik opravy stály.

Podle Baroně ale částka ve smlouvě nebyla nijak specifikovaná. „Do opravy jsme dali několik stovek milionů korun, což byly v tehdejší době obrovské peníze. Smlouva byla uzavřena na 90 let, aby měla banka nějakou jistotu. Zároveň bylo její součástí i to, že pokud by město chtělo palác prodat, bude mít banka předkupní právo,“ poznamenal Baroň.

Město ale palác prodat nechce a je ochotné spor hnát až k soudu. Stejně tak se ale chce bránit i nájemce. Smlouva vyplula na světlo poté, co si město nechalo vypracovat znalecké posudky na domy, které by směnou mohlo nabídnout podnikateli Liboru Procházkovi za to, že odejde z městských pozemků za Lužánkami, na nichž má stavby.

Další pronajímaná budova, která se v této souvislosti dostala do centra pozornosti, je letohrádek s restaurací Hlídka 2 pod Špilberkem. Město ho v roce 2000 pronajalo společnosti Unispo na 38 let. V tomto případě magistrátu utíkají „jen“ desítky tisíc korun ročně. Přesto chce smlouvu vypovědět a domluvit se na novém nájemném.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz