Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V části Brna klesají ceny pozemků, může za to varianta nádraží v centru

  17:42aktualizováno  17:42
Táhnoucí se spory o polohu brněnského nádraží neprospívají takzvanému Jižnímu centru. Nádraží se tam mělo původně přesunout. Nejnovější požadavek ministerstva dopravy zařadit do krajského územního plánu obě varianty snižuje cenu pozemků v této části města.

Jižní centrum v Brně před lety - dnes v místě funguje autobazar. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

O tom, jestli se tam nádraží přesune, se diskutuje v Brně už devadesát let. Nejnovější posun v kauze způsobilo ministerstvo dopravy. To požaduje po Jihomoravském kraji, aby zanesl odsunutou variantu i variantu v centru do svého územního plánu jako rovnocenné. V podstatě tak vrátil do hry možnost modernizovat nádraží v jeho současné poloze.

"To samozřejmě snižuje cenu pozemků v Jižním centru," konstatoval šéf realitní skupiny Real Spektrum Jiří Fajkus. Podle něj jde hlavně o železniční koleje, které podobně jako ve středověku hradby ohraničují jih města.

"Dokud se neposunou, nepustí výstavbu dál, a ta tím pádem nebude plnohodnotná," dodal Fajkus. Nádraží v Jižním centru proto podporují i developeři, kteří mají v okolí své projekty.

"Od klientů nemáme reakce, že by se třeba rozhodovali o koupi na základě polohy nádraží. Ale oblasti by to prospělo, zlepšila by se infrastruktura i dostupnost hromadnou dopravou," řekl Petr Teplý, zástupce společnosti Properity, která staví nejvyšší budovu v Česku AZ Tower.

Posouzení obou variant bude hotové ještě letos

Vedení Brna tvořené koalicí ČSSD a ODS dlouhodobě prosazuje nádraží v Jižním centru. Proti jsou třeba zelení nebo koalice občanských sdružení Nádraží v centru.

"O konečné poloze brněnského nádraží doposud nebylo rozhodnuto, neboť obě varianty se v současné době dále dopracovávají a posuzují," vysvětlovala Andrea Volaříková z tiskového oddělení, proč ministerstvo dopravy chce, aby v krajském územním plánu byly zahrnuty obě varianty.

Výstupy z posouzení obou možností, které zpracovává Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), by měly být k dispozici do konce letošního roku.

SŽDC pracuje s návrhem řešení nádraží v centru, které loni představili brněnští aktivisté. "To neobsahovalo všechny potřebné údaje. Proto na konci roku zadala Správa železniční dopravní cesty vypracování studie s názvem Dopracování variant řešení Železničního uzlu Brno," uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Podle Matěje Hollana z koalice Nádraží v centru si tak stát už začíná uvědomovat, že je odsun nereálný projekt. "Je to od nich pud sebezáchovy," podotkl Hollan.

Vedení města to však odmítá. "Průjezd železničním uzlem s nádražím pod Petrovem prosazuje razantně pouze Strana zelených. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má tři křesla. K tomu není třeba nic dodávat," uvedl primátor Roman Onderka (ČSSD).Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz