Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Klíč ke koalici na jižní Moravě je možná ukrytý v Praze

  9:15aktualizováno  9:15
Poslanci hlasují o nedůvěře vládě. A lídr jihomoravské ČSSD Michal Hašek je přitom klíčová postava. Stejně jako pro jižní Moravu, kde rozhoduje o tom, kdo obsadí křesla v krajské radě a které strany zasednou do opozičních lavic. Klíč je možná ukrytý v Poslanecké sněmovně.

Michal Hašek s novináři | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Strany se sice "pobijí" na celostátní úrovni, vliv to ale nejspíš bude mít i na krajskou politiku. A hlavně na křehké a zatím opatrné vyjednávání o koalici v zastupitelstvu Jihomoravského kraje.

VOLBY 2008 - Kompletní výsledky

"Hlasování o nedůvěře vládě a vyjednávání o krajské koalici nebudu spojovat," prohlásil včera lídr vítězné krajské kandidátky Michal Hašek (ČSSD).

Jenže právě on je, jakožto šéf poslaneckého klubu ČSSD, jedním z klíčových aktérů vyvolání hlasování o nedůvěře vládě a zároveň na jižní Moravě vyjednává s ODS i KDU-ČSL o spolupráci na krajské úrovni. A mimo jiné je také stínovým ministrem zemědělství. Redakce MF DNES přináší několik scénářů možného vývoje.

Co bude, když padne vláda?
Pokud by opravdu sociální demokraté ve spolupráci s komunisty a "přeběhlíky" z řad vládních stran uspěli a vláda Mirka Topolánka by skončila, tak Hašek by sice s kufříkem nezamířil přímo na ministerstvo zemědělství, ale šéf ČSSD Jiří Paroubek by ho v Praze zcela určitě potřeboval.

Hašek však rázně popřel, že by se po drtivém vítězství v krajských volbách chystal "utéct" do Prahy nebo že se tím otevřely dveře pro současného hejtmana - lidovce Stanislava Juránka k tomu, aby si své křeslo navzdory druhému místu ve volbách ještě další čtyři roky udržel.

Stanislav Juránek

"To v žádném případě nepřipustím," řekl Hašek, který chce jako lídr vítězné strany hejtmanské křeslo pro sebe.

Faktem ale zůstává, že pro Jiřího Paroubka je klíčovou figurou a v případě bezvládí by ho v hlavním městě chtěl. Nejlépe hned, možná by ale byl ochoten pár měsíců počkat. V takovém případě by Haška, pokud by nechtěl přenechat nejvyšší židli v kraji lidovcům, nahradila "dvojka" kandidátky ČSSD, Václav Božek.

Ten se o funkci hejtmana jako lídr kandidátky pokoušel už dvakrát, pokaždé ale neúspěšně. To však neřeší současný problém ČSSD: do krajské koalice s ODS, nebo KDU-ČSL?

Když to vláda ustojí...
Lidovci ústy svého předsedy Jiřího Čunka včera odmítli nabídku sociální demokracie na případné sestavení společných krajských koalic za to, že vysloví nedůvěru vládě. "Poslanci KDU-ČSL proti kabinetu hlasovat nebudou," uvedl šéf strany Jiří Čunek. A to může trochu zkomplikovat situaci Stanislavu Juránkovi.

To, jestli se ČSSD na jihu Moravy rozhodne vytvořit koalici s lidovci, nebo s ODS, zatím není jasné. Navíc existuje ještě třetí varianta. Následující možnost je nejméně pravděpodobná, ale nedá se vyloučit.

Sociální demokracie na suchu
"ODS a KDU-ČSL se mohou domluvit a do koalice s ČSSD by v kraji nešla ani jedna z nich," sdělil politik obeznámený s vyjednáváním, který si nepřál být jmenován.

Haškovi by zbývala jen dvě řešení: buď přibrat do krajské vlády komunisty, nebo vytvořit menšinovou vládu s tichou podporou. "Doufám, že pan Juránek ani pan Venclík se nesníží k tomu, aby začali místo politiky politikařit," reagoval Hašek.

Trucovitý odchod do opozice by neprospěl ani oběma zmíněným stranám. A oba hlavní představitelé to dobře vědí.

Lídr ODS Milan Venclík, na kterého už se za volební neúspěch chystají straničtí supové, musí svoji stranu dostat do krajské koalice, aby se ve funkci jihomoravského šéfa ODS udržel.

MIlan Venclík (ODS)

I proto po volbách občanští demokraté zmírnili své podmínky a už včera připustili, že zrušení poplatků v krajských nemocnicích "není nepřekonatelná překážka". I přesto, že před volbami proti tomu brojili.

Skončit v opozici a své "dítě" předat do rukou ČSSD a komunistů není cílem ani KDU-ČSL v čele s Juránkem. Ten kvůli krajské politice dokonce odmítl odejít do Prahy. Kromě toho v těchto volbách získal nejvíce preferenčních hlasů v Česku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Najdete na iDNES.cz