Podle měření vědců je v Brně oproti loňskému roku více klíšťat. Lymskou boreliózu přitom přenáší více než patnáct procent z nich (ilustrační snímek).

Podle měření vědců je v Brně oproti loňskému roku více klíšťat. Lymskou boreliózu přitom přenáší více než patnáct procent z nich (ilustrační snímek). | foto: iDNES.cz

Klíšťat v Brně oproti loňsku přibývá, nahrává jim i chladnější víkend

  • 8
Podle pravidelných měření vědců z Brna jsou v posledních týdnech klíšťata mimořádně aktivní. Parazitů přenášejících encefalitidu a boreliózu je na zkoumaných místech dokonce výrazně více než loni. Klíšťatům navíc podle odborníku svědčí chladnější počasí, které nás čeká i o nadcházejícím víkendu.

Tak přesný přehled o aktivitě klíšťat, jako mají vědci z Brna, nemá v České republice zřejmě nikdo další. Tým Aleny Žákovské a Heleny Nejezchlebové z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity totiž každý týden od jara až do podzimu pravidelně počítá, kolik klíšťat se vyskytuje ve třech vytipovaných lokalitách v okolí Brna. A také to, kolik jich je nakažených lymskou boreliózou.

Výzkum ve třech lokalitách Brna

Počet klíšťat nasbíraných od jara

Pisárky
175 klíšťat - 19 nakažených boreliózou

Brněnské přehrada
247 klíšťat - 19 nakažených boreliózou

Zamilovaný hájek
640 klíšťat - 99 nakažených boreliózou

Borelióza byla loni zjištěna v Brně u více než 150 osob. V celém Česku jí onemocnělo téměř 5 tisíc pacientů.

Na základě těchto dlouhodobých měření vědkyně před třetím prázdninovým víkendem varují. "Klíšťat přibývá a jejich počet výrazně stoupá. V Zamilovaném hájku, který leží mezi brněnskými městskými částmi Řečkovice a Královo Pole, je v této době dokonce výrazně více klíšťat než loni," varuje vedoucí vědeckého týmu Alena Žákovská.

Kromě Brna a jeho okolí, které má její tým zmapovaný podrobně, je podle epidemiologů na jižní Moravě situace nejkritičtější na Blanensku. Rizikové je také vlhké okolí Dyje.

Nárůst počtu klíšťat ve sledovaných lokalitách navíc není vůbec zanedbatelný. "Za celý loňský červen jsme v Zamilovaném hájku nasbírali 211 klíšťat. Nyní se jich na plachtě zachytí přes stovku za pouhou jednu hodinu," vyčíslila Žákovská.

Boreliózu přenáší více než patnáct procent klíšťat

Varovné je také množství parazitů, kteří jsou nositeli lymské boreliózy. Mezi Řečkovicemi a Královým Polem je nakaženo více než 15 procent klíšťat. V dalších dvou lokalitách, tedy v Pisárkách a na Brněnské přehradě, je sice promořenost boreliózou nižší, ale přesto je tam nakažené téměř každé desáté klíště.

"Riziko nákazy výrazně stoupá, pokud je doba zákusu klíštěte delší než 24 hodin," upozorňuje vědkyně. Zda jsou klíšťata nakažena encefalitidou, zatím její tým nezkoumá. O této nemoci ale zase mají dobré informace epidemiologové.

Zatímco borelióza má totiž dlouhou inkubační dobu a její příznaky můžou lidé často zpočátku přehlížet, o encefalitidě se lékaři dozvědí téměř ihned. "Případů encefalitidy zatím na jižní Moravě nijak zvlášť nepřibývá. Za letošek jsme jich zaznamenali devět, což je přibližně stejně jako loni v této době," zhodnotila epidemioložka z Krajské hygienické stanice Renata Vaverková.

I ona však varuje, že nyní se může situace zhoršit. "Dokud je sucho a horko, klíšťatům se moc nechce. Jakmile se ale ochladí a zaprší, jejich aktivita výrazně vzroste. Vzhledem k předpovědi počasí se tudíž dá čekat, že bude přibývat kousnutých lidí, a tím i případů encefalitidy," shoduje se se svou kolegyní Vaverková.

Chladnější léto klíšťatům svědčí

Klíšťatům podle výzkumů svědčí především teploty od 15 do 20 stupňů Celsia - tedy právě tolik, kolik má být v následujících dnech.

"V sobotu se budou nejvyšší denní teploty pohybovat mezi 22 až 26 stupni Celsia, v neděli pak mezi 20 až 24 stupni," upřesnil Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

I ministerstvo zdravotnictví proto upozorňuje, že aktivita klíšťat nyní dosahuje stupně 7 na desetibodové škále. Lidem v přírodě tedy lékaři doporučují používat repelenty a zbytečně se nepohybovat v zelených porostech.