Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aktivita klíšťat na jihu Moravy je na devátém stupni z deseti

  10:19aktualizováno  10:19
Předpověď aktivity klíšťat na Moravě je od soboty na devátém stupni z deseti. Ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním zdravotním ústavem doporučuje všem včetně majitelů psů, aby nevstupovali do listnatých a smíšených lesů a pohybovali se jen na zpevněných cestách.

Takhle vypadá samice klíštěte, která se do sytosti napila krve svého hostitele a neuvěřitelně přitom zvětšila svůj objem. Využívá příležitosti, kterou má za svůj život jenom třikrát, a dokáže na ni bez potravy čekat až tři roky. Po napití dospělá oplodněná samice naklade do půdy vajíčka. | foto: Jan Langhans, LEM, Biologické centrum AV ČR, České Budějovice

Dlouhé kalhoty, světlé oblečení a repelent na spodní části nohou a na oděv. Taková jsou základní doporučení pro ty, kteří se chystají na začátku prázdnin vyrazit na jižní Moravě do přírody, na zahrádky nebo třeba s míčem a dekou do parku.

Stupnice aktivity klíšťat

Stupně 1-2: malé riziko V přírodě se doporučuje prohlížet si oblečení. Důkladnější kontrola těla pak ráno a večer.

Stupně 3-4: mírné riziko Použít repelent, nesedat a nelehat si v porostech.

Stupně 5-6: středně velké riziko Raději nevstupovat ani do žádných křovin.

Stupně 7-8: velké riziko Vyhýbat se také bylinné vegetaci na okraji lesa a na okraji vodních toků. Nevstupovat do listnatého mlází.

Stupně 9-10: nejvyšší riziko Nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohyb pouze po zpevněných cestách.

"Klíště je vlastně nejnebezpečnější živočich u nás, protože každoročně zabije několik lidí," upozorňuje biometeorolog Tomáš Vráblík z Českého hydrometeorologického ústavu na to, že klíšťata přenášejí i velmi vážné nemoci, jako je lymská borelióza.

Zároveň upřesnil, že varování platí hlavně pro některé biotopy. "Klíště se nejčastěji pohybuje ve smíšených a listnatých lesích, hlavně v podrostu, keřích a na loukách. Je však těžké určit konkrétní oblast jako rizikovou. Na jižní Moravě je relativně vyšší výskyt na Pálavě, v okolí Brna a na Tišnovsku v listnatých lesích," shrnul Tomáš Vráblík výskyt klíštěte v posledních letech.

"Opatrní bychom měli být v této době kdekoliv v přírodě," doplňuje vedoucí epidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice v Brně Radka Boháčová a označila za další častá místa aktivity klíšťat na jižní Moravě Brněnskou a Vranovskou přehradu, Podyjí, Nové Mlýny a okolí Svitavy.

Nezbytností je prohlídka těla večer i ráno po vycházce, hlavně v místech, jako jsou podkolenní jamky, třísla, podpaží a zejména u dětí i hlava, oblast za ušima, na krku i ve vlasech. Pokud už se do někoho dotěrný parazit zakousne, mělo by se postupovat podle rad odborníků.

"Klíště je třeba co nejdříve odstranit a místo přisátí před vytažením i po něm dezinfikovat. A rozhodně nevytahovat holou rukou, protože i to je možná cesta nákazy," upozorňuje Boháčková.

Klíště jako predátor. Podívejte se, jak se klíště zavrtává do kůže:

Další letní nebezpečí jsou domácí bazény

Zdravotní rizika nečíhají jen v lese od klíšťat, nebezpečno může být v létě i u vody. Prázdniny k ní často lákají školáky, kteří nejsou nejlepšími plavci. Tonutí proto patří k nejčastějším případům, ke kterým jihomoravští záchranáři vyjíždějí. Podle nich se ovšem lidé tolik netopí na koupalištích, v rybnících nebo přehradách, ale spíš doma v bazénech.

"Bohužel jsme se už několikrát setkali se situací, kdy dítě následkem pádu do zahradního bazénu utonulo. Jedná se zejména o předškoláky, u nichž rodiče začínají mít pocit, že už není třeba tolik je hlídat," upozornila mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Dále sanitky v létě často vyjíždějí zachraňovat teenagery, kteří v opilosti skočí do bazénu s nízkým dnem a poraní si páteř.

Běžné jsou v době prázdnin také sportovní úrazy. Ty se stávají hlavně na cyklostezkách. "Chybou je, že rodiče malých cyklistů dbají spíš na to, jestli mají jejich potomci dobrá kola, a nehledí tolik na koupi ochranným pomůcek," dodává Zuchová.

Topícímu něco hoďte, neplavte k němu

Děti jsou na začátku prázdnin roztěkané, mají volný režim a vymýšlejí lumpárny. Například šplhají na stromy. Proto zejména v červenci zdravotníci ošetřují více než kdy jindy zranění způsobená pádem z výšek.

Záchranáři, hasiči a policisté kvůli takovým situacím v pátek na náměstí Svobody v Brně děti poučovali, jak se chovat v krizových situacích. V případě vážného ohrožení života doporučovali vytočit spíš trojčíslí 155 než linku 112. Telefon totiž zvedne studovaná zdravotní sestra, která dokáže situaci ihned sama vyhodnotit.

U stanoviště vodní záchranné služby radila školákům záchranářka Tereza Chybová.

"Když uvidíte, jak se někdo topí, neplavte za ním, ale hoďte mu záchrannou pomůcku. I zkušeného dospělého plavce dokáže stáhnout pod hladinu topící se osmiletá holčička. Proto je vhodnější hodit jí třeba nafukovací lehátko, kus dřeva nebo plastovou lahev," vysvětlovala návštěvníkům akce Chybová.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Seat Alhambra
Seat Alhambra

r.v. 2013, naj. 137 237 km, diesel
398 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz