Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Klíšťata na jižní Moravě jsou teď hodně živá. Hlavně u řek a přehrad

  • 0
Lidé, kteří se chystají o víkendu do přírody by měli být ostražití. Z výletu na jižní Moravě se mohou vrátit kromě zážitků i s klíštětem. Riziko je teď nejvyšší možné.

V posledních devíti dnech Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) situaci označil maximálním desátým stupněm, který se letos v tabulkách objevil poprvé 20. května. Přitom vloni ve stejnou dobu se úroveň aktivity klíšťat pohybovala mezi stupněm 8 a 9.

„Klíšťata mají v květnu a červnu sezonu, letos jim navíc přeje teplé počasí. Předpokládáme, že nejvyšší riziko bude platit až do konce června, v červenci pak začnou hodnoty klesat na 7 a 8,“ řekl biometeorolog Tomáš Vráblík z ČHMÚ.

Aktivitu klíšťat odborníci posuzují podle toho, jak velká část z nich v dané lokalitě je připravena k napadení hostitele. Závisí na několika hodnotách: aktuální teplotě, množství srážek a vlhkosti vzduchu. „Právě počasí ovlivňuje aktivitu klíšťat,"„ vysvětlil Vráblík.

Podle Renaty Ciupek, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně jsou nejrizikovějšími místy listnaté a smíšené lesy a oblasti navazující na řeky.

„Velký výskyt je hlavně okolo řek Svratky, Svitavy a Dyje na Znojemsku, ale i okolo přehrad. Pozor by si měli dávat i lidé na svých zahrádkách,“ uvedla Ciupek.

Klíšťata mohou lidi nakazit lymskou boreliozou a klíšťovou encefalitidou. Proti té je podle krajských hygieniků na jižní Moravě naočkováno asi 10 až 15 procent lidí. Podle lékařky z brněnského zdravotního ústavu Anny Přikrylové je to zoufale málo. Důležitá je proto prevence.

„Pokud jdou lidé někam do přírody, měli by se vhodně obléknout, dobré je vzít si světlé oblečení. Doporučuju používat i repelenty proti klíšťatům, obsahují účinné látky,“ dodala Přikrylová.

Náramky proti klíšťatům? Podle lékařky neúčinné

Na trhu už jsou i náramky proti klíšťatům, vůči nim je však lékařka skeptická. „Myslím si, že mají pouze lokální odpuzovací účinek, náramek v sobě nemá tolik látek, aby se dostaly do krevního oběhu, neochrání tak celé tělo,“ dodala.

V úterý oznámili vědci z brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, že objevili účinnou vakcínu proti borelióze, která zabírá u myší a psů (čtěte zde). Nechat se očkovat proti borelióze totiž dosud nelze, přitom ji přenáší víc než třetina klíšťat. Vakcína by mohla být pro lidi dostupná do šesti let.

„Bylo by to skvělé, sama o tom ale pochybuju. Svět hledá účinnou vakcínu už dvacet let, a ani renomovanějším pracovištím v USA se nepodařilo ji najít. Potrvá to ještě řadu let, než vědci objeví látku, která by skutečně fungovala,“ uvedla přednostka kliniky dětských infekčních nemocí v brněnské Dětské nemocnici Lenka Krbová.

Letos se v Jihomoravském kraji klíšťovou encefalitidou nakazil zatím jeden člověk. U boreliózy je číslo podstatně vyšší. „V současné době je v kraji nakažená asi stovka lidí. Číslo se ale ještě zvýší, borelióza se vyskytuje celoročně a má dlouhou inkubační dobu. Každoročně máme v kraji asi 400 nakažených,“ řekla Renata Ciupek z krajské hygieny.