Ve čtvrti, kde leží hudení klub Fléda, má být po desáté večer klid

  14:50aktualizováno  14:50
Změna vyhlášky v Králově Poli vyděsila provozovatele největšího hudebního klubu v Brně. Fléda by musela po 22:00 zmlknout, což by omezilo produkce tamních koncertů a tanečních party. Provozovatelé mluví o likvidaci, lidé z okolí radnici chválí. Na měsíc červen už klub chystá odhlučnění.

Doplnění vyhlášky v Králově Poli počítá s večerkou ve 22:00. Týká se to i produkcí v hudebním klubu Fléda? (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na jedné straně je Fléda tradičním brněnským klubem, který se po revoluci vrátil k pořádání koncertů a tanečních akcí, na druhé straně je černou můrou pro obyvatele okolních domů.

Královo Pole nám hází klacky pod nohy a chce nás zničit, ozývá se z největšího brněnského klubu. Radnice zase potřebuje doplnění vyhlášky, která nařizuje hospodám a restauracím na Štefánikově třídě, aby omezily hudbu po 22:00.

Pokud by se nové nařízení vztahovalo i na Flédu, byla by pro klub téměř likvidační. "Vyhláška je podle mě jasným útokem na Flédu. Městská část nás prostě na svém území nechce. Ten problém se navíc objevil až po posledních volbách. Dřív Fléda nikomu nevadila," říká provozovatel klubu Lukáš Stara z Level B production.

Podobný pocit jako Stara má z celé akce i opoziční zastupitel René Pelán (Královopolští patrioti). "Je to snaha nenápadně likvidovat kulturní produkci Flédy," řekl o návrhu doplnění vyhlášky, proti kterému hlasoval.

Petice za kulturu, nářky sousedů

Jenže jinak mluví obyvatelé z okolích domů. "Hluk z Flédy řešíme již delší roky a situace se vůbec neuklidnila. Bydlíme přímo za Flédou a klub je zasazen do zadní části. Tím pádem nám duní celý dům a odhlučnění se u nás vůbec neprojevilo," stojí v dopise obyvatel z okolí, který přišel do redakce MF DNES.

Většina z královopolských zastupitelů byla pro a novou vyhlášku doporučila k přijetí brněnskému zastupitelstvu. To bude hlasovat 18. května. Klub Fléda zase organizuje za pořádání kulturní akcí petici.

Starosta Králova Pole Roman Vykoukal (ČSSD) strach z vyhlášky považuje za neoprávněný. "Vůbec nic proti Flédě nemáme. Pouze jsme jako každý rok aktualizovali vyhlášku. Dříve jsme do ní zahrnuli na popud stížností občanů jednu stranu ulice, ale protože je večer venku stále hluk, přidali jsme i druhou," hájí postup Vykoukal. Právě on návrh na změnu předkládal.

Další rozpor spočívá v tom, zda se vůbec vyhláška na Flédu vztahuje. Tedy zda je klub "pohostinským zařízením nebo restaurační zahrádkou". Že o tom nemají jasno ani královopolští zastupitelé, potvrzuje i oficiální zápis z jednání, na kterém se zastupitelé zabývali právě tím, zda vyhláška omezí i Flédu.

A když zaznělo, že je možné, že se jí týkat nebude, padaly návrhy na jiná řešení. "Na Flédu přišla stížnost od obyvatel z protější ulice Staňkova. Je potřeba v této věci tlačit na majitele klubu," řekl například podle zápisu na jednání předseda kulturní komise Vladimír Černý (ODS).

"Se mnou ale ohledně žádné takové stížnosti nikdo nemluvil, nemohl jsem se ani snažit věc řešit," vadí provozovateli Flédy. Na červen už je navíc naplánováno odhlučnění klubu, které by mělo podobným problémům předejít.

Autor:

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

VIDEO: Černá Hora si může oddechnout, přes důležitý most se opět jezdí

Po mostě u Černé Hory se znovu jezdí. (7. prosince 2018)

Silničáři otevřeli most na silnici I/43 u Černé Hory na Blanensku. Původní museli zbourat, protože byl v havarijním...

Zvuk připomínající alarm narušil na Mikuláše koncert v centru Brna

Rozsvícení vánočního stromu na brněnském náměstí Svobody doprovázené...

Jako letos v červenci, i ve středu večer při oslavách Mikuláše slyšeli návštěvníci koncertu na brněnském náměstí...

Před 80 lety plulo Baťovým kanálem uhlí. Dnes na něj vyráží turisté

Průkop kanálového koryta v úseku mezi Spytihněví a Uherským Hradištěm z roku...

Na začátku prosince před 80 lety byl oficiálně otevřen Baťův kanál. A začala tak éra jednoho z nejpozoruhodnějších...

Najdete na iDNES.cz