Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ve čtvrti, kde leží hudení klub Fléda, má být po desáté večer klid

  14:50aktualizováno  14:50
Změna vyhlášky v Králově Poli vyděsila provozovatele největšího hudebního klubu v Brně. Fléda by musela po 22:00 zmlknout, což by omezilo produkce tamních koncertů a tanečních party. Provozovatelé mluví o likvidaci, lidé z okolí radnici chválí. Na měsíc červen už klub chystá odhlučnění.

Doplnění vyhlášky v Králově Poli počítá s večerkou ve 22:00. Týká se to i produkcí v hudebním klubu Fléda? (Ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na jedné straně je Fléda tradičním brněnským klubem, který se po revoluci vrátil k pořádání koncertů a tanečních akcí, na druhé straně je černou můrou pro obyvatele okolních domů.

Královo Pole nám hází klacky pod nohy a chce nás zničit, ozývá se z největšího brněnského klubu. Radnice zase potřebuje doplnění vyhlášky, která nařizuje hospodám a restauracím na Štefánikově třídě, aby omezily hudbu po 22:00.

Pokud by se nové nařízení vztahovalo i na Flédu, byla by pro klub téměř likvidační. "Vyhláška je podle mě jasným útokem na Flédu. Městská část nás prostě na svém území nechce. Ten problém se navíc objevil až po posledních volbách. Dřív Fléda nikomu nevadila," říká provozovatel klubu Lukáš Stara z Level B production.

Podobný pocit jako Stara má z celé akce i opoziční zastupitel René Pelán (Královopolští patrioti). "Je to snaha nenápadně likvidovat kulturní produkci Flédy," řekl o návrhu doplnění vyhlášky, proti kterému hlasoval.

Petice za kulturu, nářky sousedů

Jenže jinak mluví obyvatelé z okolích domů. "Hluk z Flédy řešíme již delší roky a situace se vůbec neuklidnila. Bydlíme přímo za Flédou a klub je zasazen do zadní části. Tím pádem nám duní celý dům a odhlučnění se u nás vůbec neprojevilo," stojí v dopise obyvatel z okolí, který přišel do redakce MF DNES.

Většina z královopolských zastupitelů byla pro a novou vyhlášku doporučila k přijetí brněnskému zastupitelstvu. To bude hlasovat 18. května. Klub Fléda zase organizuje za pořádání kulturní akcí petici.

Starosta Králova Pole Roman Vykoukal (ČSSD) strach z vyhlášky považuje za neoprávněný. "Vůbec nic proti Flédě nemáme. Pouze jsme jako každý rok aktualizovali vyhlášku. Dříve jsme do ní zahrnuli na popud stížností občanů jednu stranu ulice, ale protože je večer venku stále hluk, přidali jsme i druhou," hájí postup Vykoukal. Právě on návrh na změnu předkládal.

Další rozpor spočívá v tom, zda se vůbec vyhláška na Flédu vztahuje. Tedy zda je klub "pohostinským zařízením nebo restaurační zahrádkou". Že o tom nemají jasno ani královopolští zastupitelé, potvrzuje i oficiální zápis z jednání, na kterém se zastupitelé zabývali právě tím, zda vyhláška omezí i Flédu.

A když zaznělo, že je možné, že se jí týkat nebude, padaly návrhy na jiná řešení. "Na Flédu přišla stížnost od obyvatel z protější ulice Staňkova. Je potřeba v této věci tlačit na majitele klubu," řekl například podle zápisu na jednání předseda kulturní komise Vladimír Černý (ODS).

"Se mnou ale ohledně žádné takové stížnosti nikdo nemluvil, nemohl jsem se ani snažit věc řešit," vadí provozovateli Flédy. Na červen už je navíc naplánováno odhlučnění klubu, které by mělo podobným problémům předejít.

Autor:


Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Nebýt revoluce, je v Brně dávno metro, napsali komunisté na Facebook

Diskuze na facebookovém profilu brněnské KSČM.

Záplavu užaslých, pobouřených i pobavených reakcí vyvolal správce facebookové stránky brněnských komunistů. Do diskuse...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nevzhledné Mendlovo náměstí v Brně zkrášlil park i s moderní kavárnou

Nově otevřený park na Mendlově náměstí v Brně.

Na rušném Mendlově náměstí v Brně si teď lidé nově mohou v klidu vychutnat kávu nebo posedět v parku. Mezi ulicemi...

Archeologové našli na náměstí v Brně tramvajové koleje zrušené za Hitlera

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Překvapivý nález oznámili archeologové v Brně. Při průzkumu na Dominikánském náměstí odkryli pod kostelem svatého...

Najdete na iDNES.cz