Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyjdou ucelené spisy disidenta Šabaty. Rok po jeho smrti

  10:41aktualizováno  10:41
Politolog, filozof a jeden z předních odpůrců normalizace v Brně Jaroslav Šabata zemřel před rokem po těžké nemoci. Během života se ucelené publikace svých textů nedočkal. Vydání jeho sebraných spisů se chystá až nyní. Vyjít mají v druhé polovině roku.

Jaroslav Šabata podepsal jako jeden z prvních brněnských disidentů Chartu 77. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Publikace s pracovním názvem Teze novodemokratické Evropy by nyní měla vyjít do konce roku v brněnském nakladatelství Doplněk," upřesnil editor Šabatových textů Patrik Eichler.

"Vyjde pod jménem Masarykovy demokratické akademie a půjde o sedm studií po 20 až 30 stranách k tématům sjednocení Německa a Evropy. Jsou to sebrané vědecké články," podotýká editor knihy a dodává, že nyní už se čeká jenom na doplňkové texty, tedy na předmluvu a doslov.

Jaroslav Šabata

Zemřel právě před rokem 14. června 2012 ve věku 84 let. Levicový politolog i politik byl čelnou postavou brněnského disentu. Stal se přirozeným vůdcem listopadového převratu v roce 1989. Na podzim vyjde v nakladatelství Doplněk sbírka jeho studií k tématům sjednocení Německa a Evropy, pracovní název zní Teze novodemokratické Evropy.

"To nás dosti zdrželo," přiznává. "Druhým zdržením bylo shánění peněz k vydání. Ty už nyní máme, takže věříme, že se vydání posmrtné publikace textů Jaroslava Šabaty podaří v plánovaném termínu," doplňuje informace Patrik Eichler.

Komunistické ideály a disent

Jaroslav Šabata pocházel z katolické rodiny z Dolenic na Znojemsku a prošel všemi turbulencemi dějin 20. století jako jejich neopominutelný aktér. Byl totiž politikem každým coulem a vždycky jednal aktivně.

K velkému žalu svých vesnických rodičů uvěřil po válce komunistickým ideálům a byl jednou z čelných brněnských postav i při nechvalně proslulých zásazích tohoto režimu po únoru 1948. Celý život pak tyto své "hříchy" odčiňoval a stal se jedním z nejstatečnějších odpůrců normalizačního režimu.

Když se svou rodinou a mnoha dalšími přáteli rozjel na počátku 70. let letákovou akci nabádající občany, aby nechodili k prvním normalizačním volbám, režim toho okamžitě využil a do kriminálu poslal Jaroslava Šabatu i velkou část jeho rodiny. Stal se pak i jedním z prvních signatářů Charty 77 a brněnský disent propojil s mladými lidmi jako nikdo jiný.

Polistopadová nespravedlnost

Postavil se též do čela listopadové revoluce. A odnesl si špatné svědomí "posledních spravedlivých", kteří zneužili útoků Petra Cibulky proti němu. Spor Šabata–Cibulka vypukl kvůli nařčení, že Jaroslav Šabata hodlá ve funkci ponechat předlistopadového primátora.

Nebyla to pravda. V politickém angažmá po listopadu 1989 to však tomuto bytostnému politikovi uškodilo.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Sovětské tanky vzaly Brnu i sen o samostatné Moravě, říkají historici

Brno nacistické, Brno stalinistické a Brno účtující. K 50. výročí invaze...

Historici Michal Konečný a Alexandr Brummer napsali publikaci Brno okupované. Provází po místech spojených s lety 1968...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz