Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Knihkupec přivezl z Číny titul mistra světa v bojovém umění

  8:07aktualizováno  8:07
Jiří Hauska, v civilu vedoucí knihkupectví, se stal mistrem světa v bojovém umění wu-šu. Je to podobné, jako kdyby český střízlík porazil v japonském národním sportu sumó všechny tamější bojovníky. Brňanovi se to povedlo ve wu-šu (jiný název pro kung-fu), které má podobné postavení v Číně.

Jiří Hauska (v černém) získal v Číně po jedné medaili z každého kovu. | foto: Archiv Jiřího Hausky

Hauska se přímo v kolébce tohoto sportu stal mistrem světa. Wu-šu je umění staré více než dva tisíce let a čínské národní dědictví, které vzniklo ve známém klášteře Šaolin. Přesto se jeho světový šampionát konal teprve potřetí.

"Čína se v tomto sportu teprve nedávno otevřela Západu a letos uspořádala i mistrovství, kam mohl přijet kdokoliv z celého světa," přibližuje Hauska.

Do čínského města Shiyan nakonec dorazilo více než tři tisíce reprezentantů ze sedmdesáti zemí světa.

Zlatá míří do Brna

Hauska si velké vítězství a zlatou medaili odvezl v kategorii nan quan, což v překladu znamená "jižní pěstní formy".

Kromě toho vybojoval s kolegou Martinem Rohelem ještě stříbrnou v disciplíně duilian (simulovaném boji) a bronzovou v kategorii "ostatní dlouhé zbraně".

Nedařilo se to však jen jemu. Čeští reprezentanti z čínské mise vydolovali dohromady osm cenných kovů. A další bojovník skončil druhý na mistrovství Evropy, které se konalo ve stejném listopadovém termínu v Polsku.

"Na tento rok budou čeští závodníci velmi rádi vzpomínat. V republice má toto bojové umění poměrně solidní členskou základnu, naši zástupci se jen dlouho nemohli na mezinárodní úrovni prosadit," odmítá označení úspěchu za senzaci Hauska.

Ačkoliv Češi v Číně republiku proslavili tak, jak se to zástupcům jiných odvětví hned tak nepovede, wu-šu je rozhodně neuživí.

I část nákladů na dalekou cestu si hradili ze své kapsy. "Svaz nám zaplatil letenky, ale třeba peníze na ubytování nebo jídlo už šly z peněženek každého z nás," vysvětlil Hauska.

Mistr vede hned dvě školy

Devětadvacetiletý sifu, což je čínské označení pro učitele kung-fu, v civilu pracuje jako vedoucí brněnského knihkupectví Dobrovský, o volných chvílích předává svoje zkušenosti další generaci zápasníků. Vede školy v Brně i Vyškově.

"V Brně máme spíš dospělé studenty, ve Vyškově převažují děti. Podle mě za zájmem mladých lidí stojí popularizace kung-fu ve filmech a médiích vůbec. Je to bojové umění, které je vidět, a zájem o něj stoupá," říká Hauska.

"Existuje mnoho různých stylů, a přestože se v nich dnes pořádají soutěže, wu-šu není a nebude sportem v pravém slova smyslu. Zůstává uměním a životním stylem s hlubokou filozofií."

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Najdete na iDNES.cz