Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koalice na Brně-střed otevřela radnici lidem. Čas jí berou hádky s opozicí

  15:31aktualizováno  15:31
Sto dnů má za sebou nová vláda v největší brněnské městské části Brno-střed. Už ustavující zasedání nového zastupitelstva naznačilo, že to nová koalice hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených nebude mít jednoduché. Odstupující starosta Libor Šťástka (ODS) nepředal svému nástupci Martinu Landovi (Žít Brno) úřad.

Starosta Martin Landa úřaduje na Brně-střed už přes sto dní. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nová koalice také nedostala tradičních sto dní hájení. Od začátku musela čelit ostré kritice opozičních stran, které do té doby na radnici vládly. Přesto si politici koalice vzájemnou spolupráci zatím pochvalují.

„Měl jsem obavu, zda se pověst, která jednotlivé strany provází, nebude promítat do každodenní práce. Ale naše programy se už při koaličních jednáních jevily jako podobné, což situaci velmi usnadňuje,“ řekl starosta Landa. Pochvaluje si také spolupráci s úředníky radnice. „Koalice se rodila z lidí, kteří neměli zkušenost s politikou. Ale dokážeme si říct svoje názory a poslouchat jeden druhého,“ dodala místostarostka Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL).

Koalice už za první tři měsíce stihla třeba odhlasovat zapojení do celoměstského elektronického zápisu do mateřských škol. Starosta si vyhradil pravidelné návštěvní hodiny pro veřejnost. Lidé se budou moci od dubna zapojit do diskuse na schůzích zastupitelů. Před spuštěním je elektronický portál pro nahlašování oprav městských bytů.

Zrušení infocentra i odměny neuvolněným zastupitelům

Díky oslovení více firem ušetřila radnice asi 1,4 milionu korun za zimní úklid. „Připravujeme veřejné projednání úprav parku na Obilním trhu, chtěli bychom, aby se k jeho podobě vyjádřili občané. Řešíme také kvalitu prodeje na Zelném trhu a Moravském náměstí,“ vypočítala místostarostka Jasna Flamiková (Strana zelených).

Za prvních sto dnů ale opozici rozezlilo třeba zrušení infocentra na Zelném trhu nebo stanovení odměn neuvolněným zastupitelům. Jak se ukázalo, odporovalo to zákonu.

„Zodpovědnost jde na hlavu radního Svatopluka Bartíka (Žít Brno), který má v gesci legislativu. Vyzvali jsme ho proto na posledním zastupitelstvu, aby odstoupil,“ popsal exstarosta a opoziční zastupitel za ODS Šťástka.

Radní Bartík ale oponuje, že vládnoucím politikům ztížil práci neočekávaný odchod tajemníka. (více o zmizení tajemníka Pšeji zde) „Za normální situace by jeho práci převzal vedoucí právního odboru, jeho místo ale také nebylo obsazené a pověřený vedoucí je dlouhodobě nemocný. Úřad byl personálně vybrakovaný,“ vysvětlil Bartík.

Tajemník je přitom v úřadě klíčovou figurou, zvlášť pro nezkušené politiky. „Pokud na radnici není, přebírá jeho pravomoci starosta,“ potvrdil Pavel Loutocký, tajemník brněnského magistrátu, pod kterého spadají tajemníci městských částí.

Také podle šéfky znojemské radnice Olgy Neulingerové může být chybějící tajemník pro chod radnice problém. „Koordinuje činnost odborů, seznamuje politiky s radnicí, jemu podřízení úředníci pak připravují podklady pro rozhodování politiků,“ popsala Neulingerová.

Opoziční zastupitel vypracoval dokument o radniční nečinnosti

Koalice a opozice si navíc stěžují na vzájemné vztahy. Nejlépe je to vidět na jednáních zastupitelstva, která se protahují na šest sedm hodin a politici se často slovně napadají i v osobní rovině. „Nikdy mě nepřestane překvapovat nevěcné a nefér ostřelování z řad opozice,“ říká starosta Landa. „Opozice je velmi čilá. Nikdo mě ale nepřinutí překročit hranice slušného chování,“ dodává místostarostka Dumbrovská. A další místostarosta, Martin Schwab z hnutí ANO, raději nechce práci opozice komentovat vůbec.

„Dávám koalici pětku. Žít Brno před volbami říkalo, že hůř to dělat nejde, ale evidentně jde. Na třech dosavadních zasedáních zastupitelstva byl dvakrát porušený zákon. Jednou koalice nezákonně odsouhlasila odměny zastupitelům, podruhé nebyl jmenovaný ověřovatel zápisu,“ vyjmenovává Šťástka. Jeho bývalý kolega z rady Jindřich Zechmeister (ČSSD), který také skončil v opozici, říká, že nefunguje vzájemný dialog. „Panu starostovi se řízení schůze zastupitelstva rozpadá pod rukama a tak funguje pod jeho vedením celý úřad,“ kritizuje Zechmeister.

Šéf kontrolního výboru Bohumil Straka (TOP 09) dokonce vypracoval obsáhlý dokument s názvem Čtvrtletí radniční nečinnosti, kde vypočítává, co všechno koalice dosud ze svých slibů nesplnila. „I když jsme koalici na začátku podpořili a věřili jsme, že Žít Brno vnese nového konstruktivního ducha do starých pořádků na radnici, o to víc se znepokojením a zklamáním sledujeme nekompetentnost, nečinnost a chaos, kterého jsme svědky,“ uvedl Straka.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Psi ve Znojmě se dočkají prvního výběhu, bude mít však velikost obýváku

Podle nové vyhlášky budou mít psi v Blansku místa pro běhání.

Už šestý rok tráví psi ze Znojma velkou část svého života na vodítku. Platí tady přísná vyhláška, která nikde ve městě...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz