Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velký brněnský pat: primátor Vokřál zlákal TOP 09

  8:48aktualizováno  8:48
K hnutí ANO, Žít Brno a Straně zelených se připojila také TOP 09. V brněnském zastupitelstvu tak po čtvrtku existují dva bloky. Ani jeden bez některého z členů toho druhého nemá většinu.

Brněnský primátor Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Otázka, zda ještě trvá koalice, která vládne městu s desetimiliardovým rozpočtem, se ve čtvrtek po čtyřech dnech dohadů dočkala odpovědi. Dosavadní vedení Brna existuje, ale bez lidovců. Rozhodnutí je výsledkem odpoledního jednání v kanceláři primátora Petra Vokřála (ANO).

Původně mělo setkání posloužit ke smíření ANO, Žít Brno a zelených s odbojnými lidovci. Náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL) ale už dopředu avizovala, že nedorazí, protože podle ní ANO koalici samo zrušilo předchozím jednáním s opoziční ČSSD.

„Z důvodu neúčasti KDU-ČSL na dohadovacím řízení, které je vymezeno v koaliční smlouvě, jsme se jako zástupci zbylých stran shodli, že lidovci z koalice vystoupili. Hnutí ANO, Žít Brno a Strana zelených budou i dále naplňovat program smlouvy a ve spolupráci s TOP 09 hledat partnera pro vznik nové funkční koalice,“ přednesl Vokřál po schůzce společné prohlášení tří stran, jež ve vedení města zůstaly.

Vokřál se rozhodl koalici udržet i bez lidovců

Lidovci v neděli překvapivě uzavřeli dohodu o společném postupu s ČSSD poté, co popřeli platnost současné koalice. Zároveň věřili, že ANO kvůli tomu dosavadní partnerství rozpustí a nechá se nalákat do nové trojkoalice. To se ale nestalo. Nejenže se Vokřál rozhodl koalici udržet i bez lidovců, ale do svazku přibral doteď opoziční TOP 09.

Manévrem zajistil, že bez – pro lidovecké voliče nemyslitelné spolupráce s komunisty – už spojení KDU-ČSL a ČSSD nemůže dát dohromady potřebnou většinu 28 zastupitelů. Ne bez někoho z Vokřálova bloku.

TOP 09 Miroslava Kalouska se do spojenectví s ANO Andreje Babiše pustila navzdory tomu, že na vládní úrovni jsou nesmiřitelnými nepřáteli. „Komunální politika stojí na lidech. Pana primátora považuji za velmi schopného,“ konstatoval šéf TOP 09 v Brně Jaroslav Kacer. Není to velké překvapení. Namlouvání se odehrávalo už při předchozí koaliční krizi před půl rokem.

Podle Vokřála chce nyní torzo koalice dál pokračovat v projektech, které vedení města po volbách začalo. Už dnes se její členové sejdou s TOP 09, aby dojednali, jak se strana včlení do koaliční smlouvy. Třeba posty v radě ale může Vokřál jen slibovat. Svazek má k dispozici jen 27 hlasů, žádné změny tedy v zastupitelstvu prosadit nemůže.

Jsem ochoten se bavit úplně s každým, říká Kratochvíl

Ironií osudu by se tak nyní ANO hodil 28. hlas, který mu voliči ve volbách i přisoudili. Radního Tomáše Kratochvíla však hnutí nejprve připravilo o jeho post a následně i vyloučilo. Přičítali mu brzdění změny řízení městských firem, jež se stalo i rozbuškou konfliktu ANO s lidovci. „Jsem ochoten se bavit úplně s každým. Zajímá mě, čeho chtějí dosáhnout,“ řekl ve čtvrtek MF DNES Kratochvíl s tím, že ho ale žádný z bloků zatím neoslovil.

A že by Vokřál vedení města opřel zrovna o hlas odpadlíka ANO, není možné předpokládat. Primátor navíc dává najevo, že i přes rozsáhlé spory má stále zájem o lidovce, kteří by koalici zajistili luxusní většinu 35 křesel. „Logicky se nabízí, že v největší blízkosti s programem koalice je ten, kdo už jednou s tímto programem souhlasil,“ uvedl Vokřál. Ten ale jedním dechem nevylučuje ani to, že by místo toho ANO našlo shodu s ČSSD.

ANO, zelení, Žít Brno a TOP 09 tak svým spojenectvím vyvíjí tlak na rozpad bloku lidovců se sociálními demokraty. „Pokud oni budou držet široký blok 18 zastupitelů, tak se asi těžko domluvíme. Potom bychom už v koalici byli vlastně téměř všichni, vyjma ODS a komunistů,“ glosoval situaci náměstek primátora za Žít Brno Matěj Hollan.

Lidovci porušit dohodu s ČSSD nehodlají. Spolu chtěli s ANO jednat o nové koalici, doteď se ale nesešli. „Oslovíme proto další partnery,“ řekla Liptáková. Sociální demokraté se dušují, že za KDU-ČSL stojí. „Jsme zvyklí dohody dodržovat,“ uvedl šéf brněnské ČSSD Oliver Pospíšil.

Jestli se ale v neděli večer zdálo, že lidovci nečekaným uzavřením paktu se sociálními demokraty v boji o moc získali navrch, teď se rýsuje opak. Konkurenční koaliční blok drží většinu v radě i post primátora. A zbylá část současného vedení města navíc okatě dává najevo naději, že KDU-ČSL nebude navzdory patu v zastupitelstvu blokovat věci, které jsou součástí jimi odsouhlasené koaliční smlouvy.

Zastupitelstvo opět zasedá v květnu. Teprve tam se ovšem ukáže, jak moc klinč dvou koaličních bloků paralyzuje fungování druhého největšího města v České republice.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Najdete na iDNES.cz