Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vize Brna podle nové koalice: zlevněná tramvajenka už od ledna

  • 46
Vznikající koalice ANO, Žít Brno, zelených, lidovců a TOP 09 bude dnes ladit poslední podrobnosti koaliční smlouvy, která určí směřování Brna v následujících dvou letech. MF DNES se podařilo získat nejnovější verzi materiálu. Plyne z ní například to, že by se od 1. ledna 2017 Brňanům měla zlevnit „šalinkarta“.

Politici chtějí i atletický stadion. Žít Brno má šéfovat dopravě. „Myslím, že takto podrobnou koaliční smlouvu Brno ještě nemělo. Doufáme, že do podepsatelné podoby ji dostaneme teď ve čtvrtek a podepisovat se pak bude v pondělí,“ komentoval dokument brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Zdaleka nejde o kosmetické změny oproti původní povolební dohodě. Materiál z původních pěti stran textu nabobtnal na dvojnásobek. Smlouva má zároveň posloužit i jako programové prohlášení rady města.

Překvapení bude nejspíše Brňany čekat v případě gescí jednotlivých stran. Například dopravu ve městě by místo ANO mělo zastřešovat hnutí Žít Brno a jeho náměstek Matěj Hollan. „Brno potřebuje akutně vyřešit všechny nahromaděné problémy – nedostavěný velký městský okruh, chybějící radiály, parkovací místa i tramvajové linky – a my víme, co pro to udělat. Jsem si vědom, že mnoho lidí se zalekne, že Hollan rozpoutá zelený teror, pumpičkový teror, šalinový teror, pěší teror a zakáže auta. Ale jako se nerozpoutal teror v kultuře nebo v sociální oblasti, nerozpoutá se ani v dopravě,“ potvrdil Hollan.

Hollan se vzdá zdravotnictví

Hollan se naopak vzdal oblasti zdravotnictví, se kterou si od začátku příliš nerozuměl, když například rozpoutal roztržku s řádem Milosrdných bratří, kteří protestovali proti jím navrženému slučování s Úrazovou nemocnicí. Nyní je v nové koaliční dohodě explicitně napsáno, že rozsah péče v Nemocnici Milosrdných bratří se měnit nebude.

O zdravotnictví se v koaličních jednáních přetahuje TOP 09, jejíž zastupitel Josef Drbal špitálu šéfuje, a lidovci zastoupení dosavadním radním pro zdravotnictví Danielem Rychnovským.

Rychnovský, který hlasováním podpořil program předchozího zastupitelstva navzdory příkazu tehdejší šéfky klubu Kláry Liptákové a odstartoval tak vlastně návrat lidovců do koalice, už radním nebude. Lidovci jedno ze tří křesel v jedenáctičlenné radě musejí přepustit TOP 09, kterou ANO do koalice nově přibralo. I jako řadový zastupitel by ale mohl šéfovat zdravotnické komisi.

„Prioritou je pro nás oblast chytrého řízení města – smart city. I pokud bychom zdravotnictví přímo v gesci neměli, určitě se na něm s panem Drbalem budeme podílet. Měly by vzniknout týmy napříč koalicí,“ konstatoval šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer, který směřuje na post radního. Ten by potenciálně mohl být za zdravotnictví zodpovědný.

Z koaliční smlouvy vypadla nulová tolerance tvrdého hazardu, o kterou se v minulosti zasadil dnešní náměstek Hollan. Právě včera večer přitom zastupitelstvo Brna-střed se starostou Martinem Landou za Žít Brno „velkému“ zastupitelstvu doporučilo povolit kasina přímo v centru města – v ulicích Benešova a Husova. To obratem kritizoval náměstek Martin Ander ze Strany zelených.

Jinak se ale při předchozích jednáních střety už podařilo zahladit. Strany se dohodly na změně vedení městských firem do podoby koncernu. Spory o to přitom celou koaliční krizi odstartovaly. Vypadla ovšem zmínka o odpolitizování městských firem. Podle Vokřála to naplňuje už sám koncern.

Navzdory předchozímu prohlášení dosavadního náměstka primátora pro dopravu Richarda Mrázka (ANO), který nedávno překvapivě představil svou variantu přesunu nádraží, nakonec zkoumání této možnosti v koaliční smlouvě není. Uskutečněná bude taková varianta, která bude vycházet z aktuálně zpracované studie proveditelnosti.

Zeleným zůstalo územní plánování, i přes výhrady ze strany ANO k práci náměstka Martina Andera. Zelení navíc nakonec dostali do dohody i zlevnění „šalinkarty“ od příštího roku. To ANO doteď blokovalo. Teprve dnes ale do koaliční smlouvy přibude, jestli to bude na polovinu, jak slibovali, nebo bude snížení jiné. „Ve volebním programu jsme zatraktivnění hromadné dopravy měli také. Doteď jsme se ale lišili v názoru na to, jak velký by pokles ceny měl být, aby to přilákalo nové cestující a zároveň nevytvořilo díru v rozpočtu dopravního podniku,“ okomentoval to Vokřál.

Slib: podpoříme hokejovou halu

Mezi strategické projekty podle dokumentu patří Janáčkovo kulturní centrum, které chce vedení města dotáhnout až do zahájení stavby. A také fotbalový stadion, tramvajové tratě Plotní, Kamechy, kampus, Lesná, kreativní centrum na Cejlu a atletická hala, o které se uvažuje v kampusu. Hokejové Kometě se do dokumentu podařilo dostat i příslib podpory výstavby hokejové haly. Ta by ale měla být z většiny financovaná ze soukromých peněz. A více by se lidem mělo otevřít výstaviště, jež ze sta procent od letoška vlastní město. Mluví se i o rozvoji výstavnictví.

Výrazný pád zaznamená dosavadní první náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL). Poté, co se jí nepodařilo dokončit příklon lidovců k ČSSD, rezignovala na všechny funkce. Nyní se u lidovců hraje o to, zda zůstane řadovou zastupitelkou, nebo alespoň získá placenou funkci šéfky finančního výboru zastupitelstva, kterou straně dohoda přisuzuje. I když část lidovců post pro Liptákovou podporuje, druhá část se obává, že ve vlivné funkci bude dělat obstrukce.

Právě Liptáková je jedním z lidovců, kteří mohou pondělní podpis koaliční smlouvy oddálit. Nový šéf lidoveckého klubu Petr Hladík, který podle dohody Liptákovou nahradí na postu náměstka, si totiž není jistý podporou všech sedmi svých zastupitelů. Pokud by se koaliční smlouva v pondělí nepodepisovala, znamenalo by to komplikaci. V úterý je totiž poslední řádné zastupitelstvo před prázdninami. Muselo by se tak svolávat zasedání mimořádné.