Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kobylnice vedli Šmídovi, teď však manželé kandidují za jiné strany

  9:14aktualizováno  9:14
Posledních dvacet let mají lidé z Kobylnic na Brněnsku dvě jistoty. V komunálních volbách vítězila KDU-ČSL a starostou se stal někdo s příjmením Šmíd. Starostoval zde Šmíd otec, potom Šmíd syn, kterého ve funkci nahradila jeho žena. Po víkendových volbách však do obce dorazí změny.

Manželé Šmídovi z Kobylnice - starostka kandiduje za KDU-ČSL, její manžel za TOP 09. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Na starostku už nekandiduji, i když zastupitelkou bych chtěla zůstat," říká starostka Kobylnic, sedmačtyřicetiletá Dana Šmídová.

Radnici vede dvě volební období, převzala ji po svém manželovi Lubomírovi. Tomu úřad na začátku 90. let předal jeho otec.

A ještě jednou raritou se mohou Kobylničtí pochlubit. Těžko se na jihu Moravy najde další obec, kde chce být v zastupitelstvu tolik manželských párů, přičemž však manželé nekandidují za stejnou stranu.

Týká se to i starostky, která kandiduje za KDU-ČSL. Její muž je ovšem na kandidátce TOP 09. A další čtyři páry jsou na tom podobně.

"Nejde jenom o lidovce a topku, i když těch je nejvíc. U jiných párů třeba muž kandiduje za ODS a žena za místní Sdružení za Kobylnice," vysvětluje Šmídová.

Ačkoliv manželské dvojice chtějí na radnici za různé strany, neznamená to prý, že by v Kobylnicích politika nesmiřitelně rozdělovala rodiny. Starostka si naopak myslí, že to svědčí o tom, že lidé se hodlají podílet na chodu vesnice a zajímají se o veřejné dění.

Zájem o věci veřejné

O tom svědčí i bohatý život obce, od aktivních hasičů a fotbalistů až po mladé maminky, které společně cvičí se svými dětmi.

V letošních volbách kandiduje do patnáctičlenného zastupitelstva pět stran. Do zastupitelstva kandiduje v obci s devíti sty padesáti obyvateli každý dvanáctý.

A jak se odlišné stranické preference projevují doma? "Politika není důvod, proč jsme spolu. Nesnažíme se druhého obrátit na svou víru. Manželův odchod z KDU-ČSL jsem chápala, já jsem zatím neměla důvod, abych svou stranu měnila. Lidovci vítězí v Kobylnicích od roku 1989, je to tady tradiční strana," připomíná starostka.

Manželé Šmídovi z Kobylnice - starostka kandiduje za KDU-ČSL, její manžel za TOP 09.Manželé Šmídovi z Kobylnice - starostka kandiduje za KDU-ČSL, její manžel za TOP 09.

Její manžel, který je krajským zastupitelem za TOP 09, s tím souhlasí. "Nemyslím, že budeme mít v zastupitelstvu rozpory. I když jsou lidé z ostatních párů každý z jiné strany, mohou přinést odlišný pohled na věc," dodává.

Podle starostky je však nejvyšší čas, aby na radnici přišel někdo s novými nápady. Žádné z jejích tří dospělých dětí to však nebude, o místní politiku se nezajímají tolik jako rodiče.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Najdete na iDNES.cz