Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Móda z Japonska je tu. V brněnských kavárnách to začíná mňoukat

  18:01aktualizováno  18:01
Kavárna, ve které se mezi stolky prohání smečka koček. Lezou po stolech, nechávají se hladit či pospávají stočené v klubíčku. Ještě donedávna takový obrázek znali Brňané hlavně z reportáží z Japonska, kde se takzvané kočičí kavárny staly fenoménem. Ten teď ale dorazil i sem.

V posledních týdnech v Brně otevřely první dvě kavárny plné koček, další se k nim přidá v únoru. Cílem těchto podniků je nejen, aby se v nich hosté mohli se zvířaty odreagovat, ale také pomoct kočkám, které by jinak zůstaly v útulku.

První svého druhu v Brně byla kavárna Na Stromě, kterou si v září otevřela Jana Baratková s přítelem v ulici Špitálka. Návštěvníky v ní čeká pět kocourů, kteří je sice nenechají v klidu vypít kávu, zato se lidé v jejich společnosti mohou odreagovat. Centrem podniku je umělý „strom“ s různými odpočívadly, po kterém kočky lezou a hrajou si na něm.

Fotogalerie

V Japonsku původně vytvořili společné prostory s kočkami pro ty, kteří v městském shonu toužili po odreagování a zároveň vlastní zvířata kvůli přísným podmínkám podnájmů chovat nemohli. Z podobných pohnutek si takovou kavárnu otevřela i Baratková.

„Doma jsem kočky mít nemohla, tímhle jsem si splnila sen,“ říká.

Na stole jsou pravidla, jak se ke kočkám chovat

Kocoury pečlivě vybrali s přítelem v bučovickém útulku Tibet. V kavárně si brzy zvykli. Jsou mazliví, hraví a návštěvníkům rychle přirostou k srdci. Ale pokud se někomu zalíbí natolik, že by si kocoura chtěl odnést domů, má smůlu. Adopci kavárna Na Stromě nenabízí.

Kočičí kavárny v Brně

  • Na Stromě: Špitálka 37, otevřená od 24. září 2015
  • Envi café: Koliště 55, otevřená od 1. prosince 2015
  • Pelíšek: třída Kpt. Jaroše 37a, předpokládané otevření v únoru

„Nechceme je rozdělovat, protože jsou spolu odmalička. Zároveň nevíme, jak by stávající kočky přijaly ty nové,“ vysvětluje Baratková.

Na stole najdou hosté kromě nápojového lístku také pravidla, jak se ke kočkám správně chovat. Původně o jejich sepsání majitelé neuvažovali, ale chování některých hostů je k tomu přimělo.

„Kočky občas krmí nevhodnými pochoutkami, třeba medovníkem,“ vzpomíná na jeden incident Baratková. Krmení koček je tedy zakázáno. Hosté je také nesmějí nijak omezovat, například budit, když spí.

Pokud kočky touží po samotě, můžou z místnosti s hosty kdykoli odejít do další, v níž mají soukromí. To také bylo jednou z podmínek, kterou provozovatelé museli s hygieniky řešit. Kromě toho se kočky nesmějí dostat do kuchyně a na bar. S jinými omezeními se však majitelé nesetkali.

Kočky a kocoury si kavárnice přivezly z Prahy

Další kočičí kavárna Envi café se nachází kousek od Mahenova divadla a na začátku prosince ji otevřela Adéla Blažková společně se Soňou Vavřichovou. Mimo jiné proto, že hledala práci, při níž by mohla pomoci zvířatům.

„To jsem dokázala spojit do kavárny a v momentě, kdy jsem se dozvěděla, že podobné kavárny fungují v Praze, tak jsem se rozhodla, že je na čase udělat něco takového i v Brně,“ objasňuje Blažková.

V kavárně mají spolumajitelky tři kocoury a čtyři kočky, které si přivezly z pražského městského útulku. Mezi nimi například kocoura Mojmíra.

„Je velmi způsobný. Palačinku by si dal, ale nebyl otravný. Kočky stačí dát ze stolu dolů, pokud vám to nevyhovuje,“ pochvaluje si paní, která přišla kavárnu navštívit se synem. Konkurence se majitelka Blažková nebojí. „Každá máme jinou nabídku, jiné zaměření. Hlavní je, abychom pomohly kočičkám. Jsou pro nás jako děti,“ dodává.

Po Novém roce se počet kočičích kaváren rozroste o Pelíšek Kateřiny Obrtelové a Michaela Fojta. Jako první v Česku chtějí hostům umožnit adoptovat si kočky přímo z kavárny. Kavárnu rozjeli díky financování přes internet, od téměř 700 lidí se jim podařilo vybrat necelého čtvrt milionu korun. „Takový zájem jsme nečekali. Velmi pozitivně nás to překvapilo,“ vyjádřila se Obrtelová.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...

Další z rubriky

Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce si koupit nový

Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Spálené jídlo i dudlík v lednici
Spálené jídlo i dudlík v lednici

Co všechno prozradí známé mámy na síti?Najdete na iDNES.cz