Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kohoutovičtí zastupitelé odvolali místostarostu Šeďu

  20:05aktualizováno  20:50
Čtrnáct z devatenácti přítomných zastupitelů odhlasovalo v tajné volbě odvolání místostarosty brněnské městské části Kohoutovice Viktora Šedi (Občané pro Kohoutovice). Padesátka diváků, která se na mimořádné zasedání zastupitelstva přišla ptát, proč musí Šeďa z funkce odejít, však neodcházela ani po dvouhodinovém jednání o mnoho chytřejší.

Viktor Šeďa na zasedání kohoutovického zastupitelstva. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

"Výhrady k činnosti místostarosty směřují zejména do oblasti komunikace, osobních vztahů, přípravy na jednání orgánů samosprávy a plnění úkolů ve svěřené oblasti," vyjmenoval kohoutovický radní a náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD). Na těchto důvodech se shodlo jedenáct koaličních zastupitelů za ODS a ČSSD.

Lidé z publika i další koaliční partner, sdružení Občané za Kohoutovice, však požadovali upřesnění prohřešků, jichž se Šeďa jako místostarosta dopustil.

"Uvedené obecné hlavní důvody jsou dostatečné. Ze slušnosti je dál nerozvádíme," poznamenal Macek a vyvolal tím bouřlivý smích obecenstva. Diváci se však nemínili vzdát a opakovaně se dožadovali upřesnění důvodů pro odvolání místostarosty.

"Pan Šeďa neplnil svou úlohu. Měl například na starosti ty tabule a pořád jsou v hrozném stavu," přispěla k diskusi zastupitelka za ODS Mária Králíková. Starosta nechápajícímu publiku vysvětlil, že se jedná o vývěsky úřadu, na nichž nejsou pravidelně vyvěšovány dokumenty tak, jak mají být.

Dotazování na další a pádnější důvody však bylo marné. "Prosím všech jedenáct zastupitelů, kteří návrh na odvolání podepsali, aby sami za sebe sdělili své důvody, které je k tomu vedly," požádal jeden z diváků, který se představil jako Petr Ledvina.

Odpovědi se stejně jako jeho předchůdci nedočkal. Koaliční zastupitelé neustále opakovali, že konkrétní výhrady vznášeli na koaličních jednáních. A že Občané pro Kohoutovice podle nich slíbili nápravu.

Nakonec se do debaty vložil Šeďův spolustraník Michal Mališ. "Byl jsem na několika koaličních jednáních. Výtky na adresu místostarosty se týkaly například toho, že byl na někoho nepříjemný nebo ho nemají rády ředitelky mateřských škol. Slíbil jsem, že mu tyto výhrady vyřídím, což jsem udělal. Napravovat nebylo co," poznamenal Mališ.

Odvolaný Šeďa odchází do opozice
Krátce poté zastupitelé odhlasovali konec rozpravy a v tajném hlasování Viktora Šeďu odvolali. Koalice ODS a ČSSD na kohoutovické radnici se tak podle zákulisních informací zbavila nepohodlného člena vedení radnice.

Občané pro Kohoutovice vyšli z komunálních voleb jako druhá nejsilnější strana i díky tomu, že požadovali zprůhlednění rozhodování. Například formou zveřejňování toho, kdo z radních jak hlasoval. Sdružení zatím není jednotné v tom, zda v koalici s dalšími dvěma stranami setrvá.

"Já a Michal Mališ každopádně odcházíme do opozice. Je to podle nás jediné důstojné řešení," poznamenal po skončení schůze Viktor Šeďa.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Najdete na iDNES.cz