Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kohoutovičtí zastupitelé odvolali místostarostu Šeďu

  20:05aktualizováno  20:50
Čtrnáct z devatenácti přítomných zastupitelů odhlasovalo v tajné volbě odvolání místostarosty brněnské městské části Kohoutovice Viktora Šedi (Občané pro Kohoutovice). Padesátka diváků, která se na mimořádné zasedání zastupitelstva přišla ptát, proč musí Šeďa z funkce odejít, však neodcházela ani po dvouhodinovém jednání o mnoho chytřejší.

Viktor Šeďa na zasedání kohoutovického zastupitelstva. | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

"Výhrady k činnosti místostarosty směřují zejména do oblasti komunikace, osobních vztahů, přípravy na jednání orgánů samosprávy a plnění úkolů ve svěřené oblasti," vyjmenoval kohoutovický radní a náměstek brněnského primátora Ladislav Macek (ČSSD). Na těchto důvodech se shodlo jedenáct koaličních zastupitelů za ODS a ČSSD.

Lidé z publika i další koaliční partner, sdružení Občané za Kohoutovice, však požadovali upřesnění prohřešků, jichž se Šeďa jako místostarosta dopustil.

"Uvedené obecné hlavní důvody jsou dostatečné. Ze slušnosti je dál nerozvádíme," poznamenal Macek a vyvolal tím bouřlivý smích obecenstva. Diváci se však nemínili vzdát a opakovaně se dožadovali upřesnění důvodů pro odvolání místostarosty.

"Pan Šeďa neplnil svou úlohu. Měl například na starosti ty tabule a pořád jsou v hrozném stavu," přispěla k diskusi zastupitelka za ODS Mária Králíková. Starosta nechápajícímu publiku vysvětlil, že se jedná o vývěsky úřadu, na nichž nejsou pravidelně vyvěšovány dokumenty tak, jak mají být.

Dotazování na další a pádnější důvody však bylo marné. "Prosím všech jedenáct zastupitelů, kteří návrh na odvolání podepsali, aby sami za sebe sdělili své důvody, které je k tomu vedly," požádal jeden z diváků, který se představil jako Petr Ledvina.

Odpovědi se stejně jako jeho předchůdci nedočkal. Koaliční zastupitelé neustále opakovali, že konkrétní výhrady vznášeli na koaličních jednáních. A že Občané pro Kohoutovice podle nich slíbili nápravu.

Nakonec se do debaty vložil Šeďův spolustraník Michal Mališ. "Byl jsem na několika koaličních jednáních. Výtky na adresu místostarosty se týkaly například toho, že byl na někoho nepříjemný nebo ho nemají rády ředitelky mateřských škol. Slíbil jsem, že mu tyto výhrady vyřídím, což jsem udělal. Napravovat nebylo co," poznamenal Mališ.

Odvolaný Šeďa odchází do opozice
Krátce poté zastupitelé odhlasovali konec rozpravy a v tajném hlasování Viktora Šeďu odvolali. Koalice ODS a ČSSD na kohoutovické radnici se tak podle zákulisních informací zbavila nepohodlného člena vedení radnice.

Občané pro Kohoutovice vyšli z komunálních voleb jako druhá nejsilnější strana i díky tomu, že požadovali zprůhlednění rozhodování. Například formou zveřejňování toho, kdo z radních jak hlasoval. Sdružení zatím není jednotné v tom, zda v koalici s dalšími dvěma stranami setrvá.

"Já a Michal Mališ každopádně odcházíme do opozice. Je to podle nás jediné důstojné řešení," poznamenal po skončení schůze Viktor Šeďa.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz