Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kojení bez konzervačních látek

  11:24aktualizováno  11:24
"Dejte už tomu děcku něco pořádnýho, ne pořád to vaše mlíko," vyslechla jsem si radu dětské doktorky v poradně roku 1979, když bylo nejstarší dceři šest měsíců a takhle staré mimino jsem prý v obvodu už kojila jediná.
Kojení

Kojení - Kojení | foto: Profimedia.cz

Skutečně jsem se tehdy nechala dostrkat tvrzením, že mateřské mléko je cosi méně hodnotného, k zakoupení Sunaru, který spolu s rafinovaným cukrem tehdy lila do svých dětí většina matek chvíli či pár týdnů po narození.

Stalo se před necelými třiceti lety - ale doufám, že dnes podobné rady musejí znít našim maminkám jako středověké tmářství nejvyššího řádu.

. Na kafi

Diář Jany Soukupové

Fejeton brněnské a jihomoravské přílohy MF DNES.

Náhoda není košer slovo, jak praví Talmud, takže mě tohle téma napadlo během Světového týdne kojení, vyhlašovaného každoročně od 1. do 7. srpna na počest 21. května 1981, kdy Světové zdravotní shromáždění přijalo Mezinárodní kodex marketingu náhrad mateřského mléka (název zní ohavně byrokraticky, ale čím jiným chcete komerční hbitost výrobců umělé výživy omezit?).

Letos od 15. do 21. září si cosi podobného uspořádáme také u nás a nenahraditelnou kojeneckou stravu budeme propagovat při Českém týdnu kojení. Kodex o mléce jsme totiž v České republice ještě pořád nepřijali celý, jen několik jeho bodů je vtěleno do Zákona o reklamě.

Já ovšem doufám, že už i na vaší střeše si všichni ptáčkové štěbetají, jak si nekojené, tedy uměle živené děti zadělávají na alergie, cukrovku, pozdější obezitu a řadu doposud nezjištěných chorob. (Nehledě na to, že kojení tká úžasně intimní a celoživotně stmelující pouto mezi maminkou a potomkem.)

Citové i praktické aspekty přirozeného způsobu stravování si uvědomuji ovšem i mezi krámskými regály, když svýma slepnoucíma očima zkouším přeluštit prťavá písmenka udávající složení výrobků.

A svými laickými znalostmi se snažím vybádat, která éčka (a kolik) je napěchováno do pár gramů běžné pochutiny. Když mi nakonec nezbývá než věřit vítězoslavnému výkřiku na obalu, že dlabanec vyrobili "Bez konzervačních látek".

Na vážených uzeninách, salátech, sýrech, zelenině i spoustě importovaného tovaru stejně vybádám velké kulové a můžu jen doufat, že ziskem hnaný podnikatel dodržuje alespoň vzdáleně nějaké normy.

A zároveň je mi jasné, že každý den přibývá položek v sáhodlouhém seznamu chemikálií, které uprostřed naší vyhýčkané civilizace sníme a vypijeme cestou ke svým stále zašmodrchanějším zdravotním i reprodukčním potížím, aniž by legislativa a běžná praxe stihly už rozpoznaná nebezpečí blokovat stejně hbitě, jako je kdysi bohorovní výrobci do našich dobrůtek nasypali.

A také tuším, že budoucnost rozkryje ještě dalších několik podobných seznamů.

Před pár roky jsem prošla horským krajem v Rumunsku, kam náš tehdejší průvodce jezdil už třicet let. V době mé návštěvy do nejodlehlejších vsí vedly teprve dva roky elektrické dráty, takže se místní lidé ještě neodnaučili žít velmi soběstačně, i když český pamětník vzdychal a naříkal, kolik kouzla z těchto míst navždycky zmizelo.

Jedli jsme tu jakýsi doma hnětený sýr, který civilizací zhýčkaným rypákům připadal pochopitelně úplně bez chuti, patrně proto, že nic přírodnějšího se jim v životě do papuly nedostalo. Ve vesničce ovšem už čile fungoval obchůdek s tovarem z celého světa včetně Coca-Coly a cukrovinek narvaných umělotinami až po čípek.

Dočista mě tehdy dostalo vědomí osudového paradoxu: tihle vesničané právě viditelně pouštěli ze svých rukou přírodní poklad, za který západněji položené oblasti začaly ochotně platit jako mourovaté.

Vždyť ani u módních biopotravin z obchodních řetězců necítíme, že by byly stejně "přirozeně přírodní" jako z vlastních zdrojů doma vyrobené jídlo, kterým se ještě nedávné generace krmily bez jakékoliv průmyslové alternativy. Jenomže vývoj od přírodního sýru k podbízivým potravním sloučeninám stejně nezadržíme.

Koukám, že se mi dnes podařil pořádně zelený eko-text. Když ono mi v posledku zase kráčí o výše zmíněnou nejpřirozenější baštu všech hladových kojenců. Nejen při Světovém týdnu kojení. A nejen pro mou právě šest dní starou vnučku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Najdete na iDNES.cz