Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kolečko, křížek. Znojemští studenti soutěžili v piškvorkách

  20:48aktualizováno  20:48
Kolečko, křížek, kolečko, křížek, kolečko... Hra zvaná piškvorky, pravidla vysvětlovat netřeba. Znají je dnešní děti, jejich rodiče i prarodiče. Hraje se sice jen na papíře, i dnešní žáci a studenti ale přiznávají, že jí nechybí adrenalin.

Závod v piškvorkách ve Znojmě | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Nejčastěji se totiž hraje ve škole přímo v hodinách, samozřejmě bez vědomí učitele. A když na to pak kantor přijde... Výsledek zná každý.

"Nejčastěji to hraju v matematice nebo chemii. Jedna poznámka už za to byla," krčí rameny vášnivá hráčka této hry, středoškolačka Klára Valdová ze Znojma.

Spolu s dalšími čtyřmi desítkami studentů se dnes zúčastnila oblastního kola v piškvorkách. Konalo se na znojemském gymnáziu a nominovaní studenti dostali od učitelů na dopoledne dokonce omluvenku.

"Dnes mám za sebou čtyři vítězství a dvě prohry. Poslední hra mi trvala jen asi půl minuty," svěřila se studentka Klára.

Piškvorky se hrají hlavně v chemii a fyzice
I když existuje elektronická verze této hry, na závodech se používá klasický čtverečkovaný papír. Ten studenti používají hlavně ve fyzice a v chemii.

"V těchto hodinách hru taky zřejmě nejčastěji hrají. Samozřejmě učitelé to nevidí rádi, na druhou stranu je to ale lepší, než kdyby žáci v hodinách vyrušovali," míní Roman Kusák z pořádajícího sdružení Student Cyber Games.

V poslední době hráči s oblibou přechází i na dřevěné desky, na nichž hrají s barevnými kameny. Nejedná se však o podobně populární hru Go.

Hraje se na pětičlenná družstva a dva náhradníky. Do vyšší soutěže postupují vždy dvě první družstva. Krajské kolo piškvorek se uskuteční 13. listopadu v Břeclavi, celostátní finále pak 21. listopadu v Brně na Gymnáziu Matyáše Lercha.

Hlavní výhra bude stát podle organizátorů za to. "Ve finále je hlavní cenou takzvaná adrenalinová zábava. Vítězný tým si může vybrat, který z adrenalinových sportů, které budou k dispozici, si chce vyzkoušet. Na výběr budou třeba skákací boty či let kluzákem," přiblížil Kusák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Opilý řidič kličkoval Brnem, lidé na zastávce před ním uskakovali

Opilý muž brázdil Brno a najel na tramvajový ostrůvek

Na riskantní jízdu po brněnských silnicích se vydal opilý řidič, který měl navíc na autě prasklou pneumatiku. Projel...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz