Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Rudolf Hronza, VELO

Komáři musí z jihu Moravy pryč, aby zůstali turisté

  • 2
Biologickou válku komárům vyhlásili lesníci a radní některých obcí na jižní Moravě. Nápor bodavého hmyzu chtějí omezit. Nejen kvůli stálým obyvatelům, ale také kvůli turistům. Nepříjemný hmyz by je mohl od letního pobytu odradit.

Včera dopoledne už vytáhli do boje lesníci v Břeclavi. S postřikovači na zádech ničili larvy komárů za tamním zámkem a v lokalitě Kančí obora. Je nejvyšší čas. Zárodky komárů se v prohřátých tůních vyvíjejí rychle.

"Teď je nejvhodnější doba, biologický postřik zničí až devadesát procent larev," uvedl Oldřich Šebesta z břeclavské hygienické stanice, který dlouhodobě komáří populaci monitoruje. Denně vyráží do terénu a situaci sleduje. Pak radí radnicím, jak mají v boji postupovat.

Komáry ale podle něj zcela vyhubit nelze. V okolí lužních lesů s nimi musí lidé počítat.

Pokud by lesníci postřiky nestihli, mohla by nastat komáří kalamita. "Byl by to problém. Turisté by z toho asi velkou radost neměli," míní Zbyněk Ingr, který vlastní penzion přímo v Kančí oboře.

Na druhou stranu se o turisty neobává. "Jezdí k nám stálá klientela a ví, s čím má počítat," dodal. Penzion má Ingr ale proti komárům pro jistotu vybavený. Na oknech jsou sítě a v místnostech repelenty a odpuzovače hmyzu.

Komáři přenášejí valtickou horečku

Připraveni jsou i v Jevišovce na Břeclavsku. S mraky komárů se tam potýkají každoročně. Líhnou se ve zbytcích vody, co zůstala v polích po záplavách. "Včera nám pan Šebesta sdělil, že podle jeho průzkumů zatím žádná kalamita nehrozí. Pro jistotu ale nakoupíme postřiky, abychom mohli okamžitě zasáhnout," potvrdil starosta Jevišovky Michal Vago.

Břeclavská radnice uvolnila sto tisíc korun na přípravky, kterými komáří larvy zahubí. Použije je v blízkosti obydlených lokalit. Tajemník úřadu Dalibor Neděla doufá, že se nebude opakovat situace z roku 2006, kdy kvůli rozsáhlým záplavám čelilo město komáří kalamitě. „Tehdy nás nákup postřiků vyšel na 650 tisíc korun," uvedl tajemník. Dodal ale, že se díky systematickému hubení během uplynulých let daří situaci zvládat.

Bez repelentů by se ale do krajiny lužních lesů neměli lidé vydávat. Komáři jsou podle Šebesty totiž i významnými přenašeči nemocí. Specifickou záležitostí je takzvaná valtická horečka. V minulosti se už v několika případech vyskytla.

"Jedná se o horečnaté onemocnění podobné zimní chřipce," upřesnil Šebesta. Nejvíc se podle něj vyskytuje na jižní Moravě. Přenášení obávané boreliózy komáry se podle něj zatím nepotvrdilo.

Odborníci evidují až tři desítky druhů komárů. Za kalamitní typy považují dva. Jejich čas má teprve přijít. Jarní druh komára, který se líhne nyní, mezi ně nepatří. Odborníci ale tvrdí, že po letitých zkušenostech mohou kalamitě zabránit. Když zakročí včas, bude to radnice stát i méně peněz.