Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokej a věda spojily v Brně síly, chtějí pomoct dětem s autismem

  12:10aktualizováno  12:10
Autismus, jednu z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, lékaři neumějí vyléčit. Masarykova univerzita se teď kvůli ní spojila s hokejovou Kometou Brno. Zatímco psychologové vyvíjejí počítačové hry, které autisty naučí například lépe opětovat city svých rodičů, hokejisté na to nastřádají peníze.

Fanoušci Komety v hale Rondo. ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Rodiče si všimnou, že jejich dítě nereaguje vůbec - nebo jen málo - na své jméno. Mívá záchvaty vzteku. Ostatní lidi dokáže ignorovat, nerado s nimi navazuje kontakt. Lékařská diagnóza potom může znít krutě: autismus.

„Jednou z potíží dětí s touto poruchou je, že špatně rozeznávají lidské emoce. Za den potkají třeba dvacítku lidí, jimž se na tváři zrcadlí různé emoce, ale nikdo jim neřekne, co znamenají. V projektu Newron si na tabletu nebo pomocí pohybového senzoru děti zahrají počítačovou hru, v níž uvidí za den třeba pět set radujících se obličejů. Snáze se tak naučí pocity jiných lidí rozpoznávat,“ dal příklad vedoucí Psychologického ústavu Masarykovy univerzity Pavel Humpolíček, který se na projektu podílí.

Psychologové ve spolupráci s informatiky na Masarykově univerzitě už vyvinuli patnáctku her, které vypadají na první pohled o něco jednodušeji než běžné hry pro děti. Aktuálně už software využívá dvanáct rodin a tři instituce. Akademici ale chtějí, aby jejich počet byl podstatně vyšší.

Software Newron

Terapeutický software Newron je sadou her, které podporují rozvoj lidí s různými psychosociálními obtížemi. Je šířen pod svobodnou licencí a je k dispozici zdarma na webu www.newron.cz. Program funguje na počítačích se systémem Windows 7 nebo novějším. K plné funkčnosti je potřeba také pohybový snímač Kinect.

„Úkolem univerzity naší velikosti a významu je nejen kvalitně učit a posouvat hranice lidského poznání, ale současně napomáhat tomu, aby nové poznatky sloužily lidem a pomáhaly tam, kde je to potřeba,“ vysvětlil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Na jednoho terénního pracovníka připadá 50 rodin, zní z Komety

Pomůže k tomu rozjíždějící se Nadační fond Kometa, který odstartoval loni s cílem zastřešit dobročinné aktivity extraligového hokejového klubu. Peníze chtějí hokejisté získávat z pořádaných sportovních a společenských setkání pod značkou Kometa.

Například charitativní golfový turnaj takto loni utržil více než 360 tisíc korun. Na pomoc autistickým dětem v pondělí putovalo prvních symbolických sto tisíc korun.

Kometa ale nechce zaměřit pomoc jen na jednotlivé rodiny s autistickým dítětem.

„Chceme vytvořit pro rodiny a rodiče co nejlepší podmínky a zejména zvýšit počet odborných terénních pracovníků, kterých je v tuto chvíli na jižní Moravě velký nedostatek - jeden přibližně na padesát rodin,“ uvedl marketingový manažer hokejového klubu Lukáš Bajer.

Snadnějšímu zviditelnění počinu přitom pomůže herec a brněnský rodák Tomáš Matonoha, jenž se stal tváří nadačního fondu.

V péči o děti je Kometa v tuzemsku jedničkou, myslí si koordinátor

Kometu s dětmi pojí nezvykle silný vztah. Brněnský klub organizuje desítky projektů pod hlavičkou Jsme jedna rodina a po každém domácím utkání například do kabiny zamíří dvacítka malých fanoušků z dětských domovů, výchovných ústavů či s postižením.

„Ale ty děti neberou Kometu tak, že je někdo zadarmo pozval na hokej. Dostávají to za odměnu, což je podle mě to nejcennější,“ popisuje hlavní koordinátor těchto akcí Michael Svoboda.

Právě děti podle něj přispěly ke vzedmutí týmu v kritické první sezoně po návratu do extraligy. „Na Kometu tehdy vtrhla armáda dětí a donesla sem něco úplně jiného než hokej. Řekl jsem, ať jdou pomoct našim hráčům, ti je otevřeně přijali a učili se od nich různé věci,“ líčí Svoboda.

Kromě rozptýlení a inspirace hokejistů jsou děti zapojeny i do dalších činností, jako třeba pořádání Dortiády. „Kometa jim dává důvěru a děcka se cítí potřebná a důležitá, což je velká věc. To je úplně jiná písnička než jen nějaká fotka.“

Právě v péči o děti je podle Svobody brněnský klub jedničkou v republice. „To je pro mě největší zlato, co Kometa má, vždycky ho budeme chránit a můžeme na něj být hrdí. Z toho přirozeně vznikl nadační fond Komety a jsem rád, že do toho naskočily i děti s autismem,“ podotýká muž, který se sám nazývá nejnadšenějším dobrovolníkem.

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Najdete na iDNES.cz