Fanoušci Komety v hale Rondo. ilustrační snímek

Fanoušci Komety v hale Rondo. ilustrační snímek | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Hokej a věda spojily v Brně síly, chtějí pomoct dětem s autismem

  • 0
Autismus, jednu z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, lékaři neumějí vyléčit. Masarykova univerzita se teď kvůli ní spojila s hokejovou Kometou Brno. Zatímco psychologové vyvíjejí počítačové hry, které autisty naučí například lépe opětovat city svých rodičů, hokejisté na to nastřádají peníze.

Rodiče si všimnou, že jejich dítě nereaguje vůbec - nebo jen málo - na své jméno. Mívá záchvaty vzteku. Ostatní lidi dokáže ignorovat, nerado s nimi navazuje kontakt. Lékařská diagnóza potom může znít krutě: autismus.

„Jednou z potíží dětí s touto poruchou je, že špatně rozeznávají lidské emoce. Za den potkají třeba dvacítku lidí, jimž se na tváři zrcadlí různé emoce, ale nikdo jim neřekne, co znamenají. V projektu Newron si na tabletu nebo pomocí pohybového senzoru děti zahrají počítačovou hru, v níž uvidí za den třeba pět set radujících se obličejů. Snáze se tak naučí pocity jiných lidí rozpoznávat,“ dal příklad vedoucí Psychologického ústavu Masarykovy univerzity Pavel Humpolíček, který se na projektu podílí.

Psychologové ve spolupráci s informatiky na Masarykově univerzitě už vyvinuli patnáctku her, které vypadají na první pohled o něco jednodušeji než běžné hry pro děti. Aktuálně už software využívá dvanáct rodin a tři instituce. Akademici ale chtějí, aby jejich počet byl podstatně vyšší.

Software Newron

Terapeutický software Newron je sadou her, které podporují rozvoj lidí s různými psychosociálními obtížemi. Je šířen pod svobodnou licencí a je k dispozici zdarma na webu www.newron.cz. Program funguje na počítačích se systémem Windows 7 nebo novějším. K plné funkčnosti je potřeba také pohybový snímač Kinect.

„Úkolem univerzity naší velikosti a významu je nejen kvalitně učit a posouvat hranice lidského poznání, ale současně napomáhat tomu, aby nové poznatky sloužily lidem a pomáhaly tam, kde je to potřeba,“ vysvětlil rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Na jednoho terénního pracovníka připadá 50 rodin, zní z Komety

Pomůže k tomu rozjíždějící se Nadační fond Kometa, který odstartoval loni s cílem zastřešit dobročinné aktivity extraligového hokejového klubu. Peníze chtějí hokejisté získávat z pořádaných sportovních a společenských setkání pod značkou Kometa.

Například charitativní golfový turnaj takto loni utržil více než 360 tisíc korun. Na pomoc autistickým dětem v pondělí putovalo prvních symbolických sto tisíc korun.

Kometa ale nechce zaměřit pomoc jen na jednotlivé rodiny s autistickým dítětem.

„Chceme vytvořit pro rodiny a rodiče co nejlepší podmínky a zejména zvýšit počet odborných terénních pracovníků, kterých je v tuto chvíli na jižní Moravě velký nedostatek - jeden přibližně na padesát rodin,“ uvedl marketingový manažer hokejového klubu Lukáš Bajer.

Snadnějšímu zviditelnění počinu přitom pomůže herec a brněnský rodák Tomáš Matonoha, jenž se stal tváří nadačního fondu.

V péči o děti je Kometa v tuzemsku jedničkou, myslí si koordinátor

Kometu s dětmi pojí nezvykle silný vztah. Brněnský klub organizuje desítky projektů pod hlavičkou Jsme jedna rodina a po každém domácím utkání například do kabiny zamíří dvacítka malých fanoušků z dětských domovů, výchovných ústavů či s postižením.

„Ale ty děti neberou Kometu tak, že je někdo zadarmo pozval na hokej. Dostávají to za odměnu, což je podle mě to nejcennější,“ popisuje hlavní koordinátor těchto akcí Michael Svoboda.

Právě děti podle něj přispěly ke vzedmutí týmu v kritické první sezoně po návratu do extraligy. „Na Kometu tehdy vtrhla armáda dětí a donesla sem něco úplně jiného než hokej. Řekl jsem, ať jdou pomoct našim hráčům, ti je otevřeně přijali a učili se od nich různé věci,“ líčí Svoboda.

Kromě rozptýlení a inspirace hokejistů jsou děti zapojeny i do dalších činností, jako třeba pořádání Dortiády. „Kometa jim dává důvěru a děcka se cítí potřebná a důležitá, což je velká věc. To je úplně jiná písnička než jen nějaká fotka.“

Právě v péči o děti je podle Svobody brněnský klub jedničkou v republice. „To je pro mě největší zlato, co Kometa má, vždycky ho budeme chránit a můžeme na něj být hrdí. Z toho přirozeně vznikl nadační fond Komety a jsem rád, že do toho naskočily i děti s autismem,“ podotýká muž, který se sám nazývá nejnadšenějším dobrovolníkem.

,