Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala projektantská firma A PLUS. Vizualizace je zasazená do skutečné fotografie pořízené dronem. | foto: A PLUS

Kometa je blíž domovu. Brno získá pozemek potřebný ke stavbě stadionu

  • 11
Brno se domluvilo na směně posledního pozemku potřebného pro stavbu hokejové arény za Lužánkami. Podle vedení města je teď na tahu Kometa, která by měla přijít s dalším postupem.

„My chceme stadion, my chceme stadion.“ Tak burácel v sobotu Zelný trh při oslavě mistrovského titulu hokejistů Komety, když se na pódiu objevil brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

„Já taky a doufám, že se tam všichni za dva tři roky potkáme,“ reagoval Vokřál za mocného aplausu. Teď se zdá, že návrat Komety domů za Lužánky je skutečně o krůček blíž. Město se dohodlo s majitelem posledního nevyřešeného pozemku v místech, kde by hokejová hala měla vyrůst. I tak je však podle opozice nereálné, aby nová aréna stála do tří let, jak by si přál Vokřál.

„Rada odsouhlasila záměr směny pozemků mezi městem a společností Eiskon Develop. Brno tak získá poslední pozemek, který bránil stavbě zimního stadionu,“ uvedl náměstek primátora pro technický rozvoj Richard Mrázek (ANO). Za to firma dostane pozemek opodál. Zastupitelé by měli směnu projednat na svém květnovém zasedání.

22. prosince 2015

Pro Kometu nová informace

„Majitel společnosti Eiskon akceptoval po řadě jednání znalecký posudek města 11 milionů korun i to, že pozemek, který mu přenecháme, má hodnotu 65 milionů korun, takže 54 milionů doplatí,“ upřesnil Mrázek s tím, že pokud bude Kometa připravená pro další jednání s městem, otevírá se cesta pro bezproblémovou výstavbu zimního stadionu za Lužánkami.

Směnou město získá pozemek vedle jámy po bývalém stadionu o rozloze 1 521 metrů čtverečních. Dříve tam bývaly dílny a zázemí pro techniku na úpravu ledu. Eiskon tam má sídlo od roku 1998, dohady o směně se pak táhly dlouhá léta. Poprvé byla blízko už před osmi lety, pak ale vše uvázlo na mrtvém bodě. Nyní se magistrát uvolil „pustit“ areál na pomezí ulic Rybníček, Sportovní a Střední o rozloze zhruba jednoho hektaru, kde jsou administrativní a skladovací prostory.

Majitel Komety Libor Zábranský se k novince nevyjádřil. „Je to pro nás úplně nová informace. Musíme se s ní nejprve seznámit a pak teprve ji můžeme okomentovat,“ poznamenal. A stejně tak i majitel Eiskonu Martin Hvězda. „Nebudu se vyjadřovat, dokud nebude všechno uzavřené,“ řekl.

Kapacita 12 tisíc míst

Za pozitivní má novinu brněnský exprimátor, nynější zastupitel za ČSSD a člen představenstva Komety Roman Onderka. „Vítám to, protože výstavba nového stadionu je důležitá pro Kometu i pro město. Jako zastupitel ale musím nejprve vidět materiál ke směně, důkladně ho prostudovat, a pokud bude v pořádku, nebudu proti,“ reagoval Onderka.

Skeptičtější je k výroku primátora Vokřála, že by hala mohla stát do tří let. „Pokud ji bude stavět soukromý investor, dokáže to opravdu rychleji než třeba město nebo stát, ale i tak je to nereálné. Stavba haly může opravdu trvat půldruhého roku, ale všechna povolovací řízení, EIA a další schvalovačky jsou běh na delší trať,“ dodal Onderka.

Vedení Komety přišlo předloni v listopadu s vizí, jak má nová hala vypadat. „Namalovala“ ji architektonická kancelář A Plus, která je součástí finanční skupiny DRFG, která se jako partner Komety k projektu přihlásila. Oválný stadion s elegantní zaoblenou střechou má pojmout na 12 tisíc diváků, ti by se k němu mohli dostat mostem přímo z lužáneckého parku.

Podle Patrika Tuzy ze společnosti A Plus byl projekt v poslední době trochu ve stínu play-off. „Až se trochu uklidní oslavy, budeme v něm intenzivně pokračovat. V posledních měsících jsme například přepracovali vnitřní dispozice tak, aby lépe vyhovovaly i pořádání kulturních a společenských akcí, řešíme také konstrukci střechy a pořád vylepšujeme tribuny pro diváky,“ poznamenal Tuza.

Podle Mrázka město svůj závazek vyčistit vlastnicky pozemky splnilo a řada je nyní na Kometě. Klub spolu se společností A Plus již dokončil studii proveditelnosti. „Nyní budou probíhat jednání o financování projektu,“ uvedl Mrázek.

Podle předsedy spolku Brno+ Roberta Kotziana ale situace kolem pozemků není tak růžová, jak ji město líčí.

„Je tu ještě černá stavba podzemních garáží mezi bývalým hokejovým a fotbalovým stadionem. To je však problém mnohem složitější. Nesouhlasíme ani s tím, že příprava projektu neprobíhá na úrovni města. To by mělo zajistit okamžité zveřejnění studie proveditelnosti a zimní stadion nepřipravovat za zavřenými dveřmi,“ upozorňuje Kotzian.