Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně přemýšlejí, jak mít v úzkostlivě chráněném parku hezčí hřiště

  7:15aktualizováno  7:15
Je to park kousek od centra Brna, ale zná jej každý druhý Jihomoravan. Zelená plocha na Obilním trhu totiž těsně přiléhá ke stejnojmenné porodnici a je také zhruba tak stejně stará. Celá plocha parku je úzkostlivě chráněná památkáři, s nimiž je potřeba konzultovat každou změnu.

Funkcionalistická zastávka na Obilním trhu v Brně | foto: Atelíér RAW

A do toho se teď pustila radnice Brna-střed i proto, že maminky a místní jsou se stavem parku nespokojení. Děti by se mohly časem těšit na nové prolézačky na hřišti a funkcionalistická zastávka se konečně dočká oprav.

Před devadesáti lety ji vyprojektoval Oskara Poříska, mimo jiné autor někdejšího věhlasného „hříbku“ na náměstí Svobody. Oprýskaný a nevzhledný objekt stojí u zastávky Obilní trh, hned vedle porodnice.

Jeden z návrhů by ji chtěl změnit na originální kavárnu. „Bohužel se ukázalo, že to není možné z památkového hlediska. Obnovení toalet neumožňuje současný stav kanalizace a finanční náročnost. Zastávka tak bude pouze drobnou statickou památkou,“ řekla Jasna Flamiková (SZ), místostarostka Brna-střed.

Oprava zastávky přijde radnici na 1,7 milionů

Památkáři ale problém vidí jinde než ve svých rozhodnutích: „S návrhem na kavárnu jsme souhlasili, přišel nám zajímavý, ale nesplňovala by normy hygieny a hasičů,“ uvedl včera Zdeněk Vácha, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Brně.

Park na Obilním trhu

  • Založen v letech 1906–1907 mezi dnešními ulicemi Gorkého a Údolní podél hlavního průčelí bývalé Zemské porodnice (dnes Fakultní nemocnice – oddělení gynekologické a porodnické) na území cihelné jámy vytěžené a zasypané na konci 19. století. S parkem se zde původně nepočítalo.
  • U parku stojí památkově chráněná zastávka architekta Oskara Pořísky z roku 1926.
  • Ve svém díle jej zmiňuje třeba brněnský spisovatel Jiří Kratochvil.
  • Obilní trh, ulice která park obkružuje, se nazýval též Bismarckovo či Stalingradské náměstí.

Závěr je tedy takový, že radnici oprava zastávky do původního funkcionalistického stylu přijde přibližně na 1,7 milionů korun. Hotová by měla být letos v září. Už na jaře se zprovoznění dočká i opravená kašna, ve které čtvrt století neproudila voda.

Další kapitolou jsou dětské prolézačky, které místní trápí ze všeho nejvíc. Nemůžou totiž stát kdekoliv. Dominantou parku je turecká líska, jejíž kořeny se nesmí poškodit. Stáří stromu se datuje ke vzniku parku přibližně před sto lety.

Dalším limitem je stín ze stromů nebo ochranné pásmo parovodu, který je veden blízko hřiště.

Sladit se musí všechny drobnosti. Podle autorky projektu Evy Wagnerové musí být povrch pod prolézačkami v okrové barvě, aby do přírody zapadl. Kvůli hygieně a venčení psů se v parku místo písku nebo drobných kamínků vybuduje umělý béžový povrch.

Před tím než se o rozšíření hřiště rozhodne, svolala radnice setkání s občany, na kterém mohli návrhy připomínkovat. Do debaty v parku se zapojil i architekt Petr Kalivoda, který bydlí nedaleko Obilního trhu.

Z laviček není vidět na hrající si děti, shodují se maminky

„Podoba by se měla řešit celkově, ne po částech. Dětské prolézačky jsou dobrý nápad, ale jsou tu další prvky,“ ukazuje kolem sebe architekt. „Když se podíváte na vysoké obrubníky, jsou nebezpečné pro hrající si děti. Lampy lákají psy. Laviček je v parku málo a navíc jsou špatně otočené. Keře se do parku nehodí,“ vyjmenoval Kalivoda.

Právě lavičky jsou horké téma pro maminky, které s dětmi na hřiště chodí. Shodují se, že po loňské rekonstrukci parku jsou lavičky orientované opačně a nevidí z nich na hrající si děti.

Ty už se ale mohou těšit na nové atrakce, které vyplynou z jednoho ze dvou návrhů.

„Chceme v parku zabavit i starší děti, protože na hřišti vznikají konflikty mezi malými a staršími dětmi. V parku nemůžeme zasahovat do zeleně, všechny stromy tady zůstanou,“ ujistila autorka projektu Eva Wagnerová.

První varianta rozšíření hřiště nabízí volnou hrací plochu za oploceným hřištěm. Na umělém povrchu by byl nakreslený skákací panák a značky na házení, měření skoku nebo hru škatulata, hejbejte se. Děti by grafickou úpravu využily podle své fantazie.

Druhý návrh je složitější. Za hřištěm by místo pokreslené plochy vznikla dětská lanovka. Kvůli bezpečnosti by se ale musel o metr posunout plot a dětský kolotoč na hřišti. Radnice počítá s tím, že v parku přibude také pítko, které bude sloužit nejen lidem, ale díky přidělané napáječce i psům.

„V parku se nejspíše postaví tři metry vysoká síťová prolézačka. O dalších herních prvcích a úpravách rozhodneme do dvou měsíců. Chceme, aby se úpravy uskutečnily ještě letos,“ řekla místostarostka Flamiková.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Najdete na iDNES.cz