Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Koho zvolit? Strany v Brně mají ve volebních programech stejné sliby

  7:19aktualizováno  7:19
Město bez dopravních zácp, dostatek míst ve školkách a školách, stovky nových bytů a boj proti suchu. MF DNES srovnala volební programy stran kandidujících v Brně v komunálních volbách. Téměř všechny se shodují.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zatímco před minulými komunálními volbami byly hlavními tématy vyhrocené kampaně všech stran přesun hlavního vlakového nádraží a stavba fotbalového stadionu za Lužánkami, teď nabízejí voličům v Brně úplně jiná témata.

Podle analýzy volebních programů, kterou provedla redakce MF DNES, je ale ve většině klíčových oblastí nabídka skoro všech stran prakticky stejná. Volič tak má skoro jistotu, že ať zvolí kohokoliv, měla by přibýt místa ve školkách a ve školách, postaví se koncertní sál a zimní stadion či družstevní byty.

Podle politiků to znamená, že si všechny strany uvědomují, co Brňany trápí, a chtějí to řešit.

„Volební programy v komunální politice nemůžou být střetem ideologií. Definují se problémy, které město má, a k nim se dosazují koncepty řešení. Okruh problémů zpravidla vidí strany velmi podobně a návrhů řešení, zvlášť na kardinální věci, se taky moc nenabízí,“ myslí si Oliver Pospíšil, lídr ČSSD.

Několik horkých letních sezon v rozpáleném městě tak přinutilo strany převzít část agendy, která byla až dosud vyhrazena pouze Zeleným.

„Brno by mělo rozjet dotační programy na podporu zelených střech, protože rozdíl teplot mezi normální a zelenou střechou je až čtyřicet stupňů,“ navrhuje lídryně Zelených Jasna Flamiková, společně s lepším využitím dešťové vody či výsadbou nových stromů.

Stejná slova lze najít ale i v programu KDU-ČSL, které začalo považovat boj proti suchu za jednu ze svých priorit. Lidovci navrhují, že prosadí dotace na nádrže pro zachytávání dešťové vody u domů.

„Říkám otevřeně, že při vyjednávání o budoucí koalici si řekneme o životní prostředí,“ prohlásil náměstek primátora Petr Hladík (KDU-ČSL), který je lídrem kandidátky.

Na přetřes jdou opět místa ve školkách

Už teď se mohou voliči spolehnout, že v příštích letech vyroste v centru nový koncertní sál. Vybudování Janáčkova kulturního centra slibují totiž velké strany, které spolu mohou složit koalici: ČSSD, ODS, ANO i lidovci.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

A participativní rozpočet, kdy obyvatelé města hlasují o tom, jak se má využít část peněz z rozpočtu, dokonce za svůj přijaly všechny strany, které jsou dnes v zastupitelstvu. 

Je pro něj ale i SPD, která má šanci se do zastupitelstva dostat a participativní rozpočet zahrnuje pod přímou demokracii, již hodlá prosadit i na úrovni města. Stejně tak všechny strany slibují nové cyklotrasy.

Jako před minulými volbami chtějí také všichni zajistit dostatek míst pro děti ve školkách. Především v centru města nemají šanci se do mnoha školek dostat děti, které oslaví tři roky až na podzim.

Tento bod se dostal i do programového prohlášení první koalice. V druhém se před dvěma lety už ale neobjevil. Ukázalo se, že město nebuduje kapacity tak rychle, aby koaliční strany svůj slib splnily.

Za pár let mají být v Brně tisícovky nových bytů

Voliči se ale mohou těšit na výstavbu nových bytů, jak obecních, tak družstevních. Zatímco před čtyřmi lety to nebylo vůbec téma, teď politici reagují na dramatickou situaci s bydlením v Brně, kdy cena bytů i nájmů stoupá tempem kolem patnácti procent ročně a hlavně mladé rodiny mají problém sehnat bydlení.

„Jestli se něco za ty čtyři roky změnilo, tak to, že eskaloval problém s bydlením. Nové byty se nestaví a v kombinaci s dostupností hypoték to znamená, že nabídka nereaguje na velkou poptávku,“ myslí si Pospíšil. Piráti a Zelení i proto rovnou slibují výstavbu tisícovky bytů v příštích pěti letech.

Co všichni slibují

 • Janáčkovo kulturní centrum / koncertní sál: všechny nynější strany v zastupitelstvu.
 • Zimní či multifunkční stadion, pravděpodobně na výstavišti: ČSSD, ANO, KSČM, Piráti, KDU-ČSL.
 • Oživení nábřeží Svratky a Svitavy: ANO, KDU-ČSL, Zelení.
 • Brno jako hlavní evropské město kultury v roce 2028: ČSSD, KDU-ČSL.
 • Obnova privatizace městských bytů: TOP 09, ODS.
 • 1 000 nových městských bytů do pěti let: Piráti, Zelení.
 • Kolejový diametr na nové nádraží: TOP 09, ČSSD, ANO, Žít Brno, Piráti, Zelení, KDU-ČSL.
 • Bezplatná šalinkarta: Zelení, KSČM.
 • Rozšíření kapacit školek: všechny nynější strany v zastupitelstvu.
 • Dokončení velkého městského okruhu: TOP 09, ANO, KDU-ČSL, Žít Brno, ODS, Zelení, SPD.
 • Participativní rozpočet: všechny nynější strany v zastupitelstvu plus SPD.
 • Více otevřít areál výstaviště veřejnosti: ODS, ANO.
 • Prodloužení tramvajových tratí na Kamechy, na Lesnou, do Líšně a do kampusu: ČSSD, TOP 09, ANO, Žít Brno, KDU-ČSL.

Za velký problém považují strany dopravu. Všechny až na hnutí ANO slibují změny v rezidentním parkování, které v nynější podobě prosadilo právě toto hnutí. A všichni včetně něj slibují masivní výstavbu parkovacích domů a odstavných parkovišť, kterých se nedostává zvlášť po zavedení rezidentního parkování.

Dokončit se také mají už rozpracované plány na prodloužení tramvajových tratí do bohunického kampusu, Líšně, na Lesnou či na Kamechy.

Úplně všechny kandidující strany, které mají šanci se dostat do zastupitelstva, také slibují dokončení velkého městského okruhu. To ale má přitom v gesci Ředitelství silnic a dálnic a město nemůže rychlost výstavby nijak výrazně ovlivnit kromě přípravných prací.

„I když je zde hlavním investorem stát, město Brno se podílí výstavbou doplňkové infrastruktury, jako jsou chodníky, veřejné osvětlení nebo nové vedení linek MHD. Bude to investice za zhruba patnáct miliard korun,“ uvedl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) pro web volebnilavicka.cz, který nabízí porovnání volebních programů jednotlivých stran.

Evergreenem zůstává brněnské nádraží

Lepší koordinaci uzavírek tak, aby nekolabovala doprava v zácpách, jako je to pravidlem v posledních letech, navíc chtějí prosadit TOP 09, ODS, KDU-ČSL, hnutí Brno+ a KSČM. A zatímco byl ústředním tématem minulých voleb přesun nádraží, který nakonec zastupitelé odhlasovali, letos strany řeší, jak se k němu cestující dostanou.

ČSSD, hnutí ANO, Žít Brno, Piráti a Zelení chtějí kolejový diametr, jejich návrhy se liší jen v tom, jestli má vést nad zemí, či pod zemí a jestli má po kolejích k budoucímu novému nádraží jezdit vlak, nebo tramvaj.

A pokud se voliči rozhodnou pro Zelené či KSČM, mohou se těšit na městskou hromadnou dopravu zdarma. Zatímco sociální demokraté slibují „jen“ šalinkartu za polovinu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz