Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Komunisté ve své baště v Kosticích zaspali, nepodali včas kandidátku

  7:50aktualizováno  7:50
Osudovou chybu, nejspíš z nedbalosti, udělali před komunálními volbami komunisté v Kosticích na Břeclavsku. V tradiční baště, kde tato strana pravidelně vyhrává volby, zapomněli podat kandidátku.
Komunisté v Kosticích se od možnosti spolurozhodovat příští čtyři roky o směřování obce odřízli sami. Nepodali kandidátku. Ilustrační foto.

Komunisté v Kosticích se od možnosti spolurozhodovat příští čtyři roky o směřování obce odřízli sami. Nepodali kandidátku. Ilustrační foto. | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Zpráva, že tamní organizace KSČM, která po dvě volební období rozhodovala spolu s­ ČSSD o osudu malé podlužácké obce, zaspala, vyvolala v Kosticích údiv, posměšné úšklebky i peprné komentáře.

S kandidátkou, kterou měla zmocněnkyně strany odevzdat ze­ zákona nejpozději 10. srpna v­ 16 hodin, přispěchala totiž na příslušný odbor břeclavské radnice sice ráno, ale až den po termínu. Komunisté se tak sami odřízli od možnosti spolurozhodovat příští čtyři roky o dalším směřování obce.

"Je to prostě průšvih, lidský omyl a hlavně velká škoda," komentoval chybu z nedbalosti, kvůli které si teď kandidáti KSČM na křesla v zastupitelstvu musí nechat zajít chuť, Josef Jančara, předseda okresního výboru strany v Břeclavi.

Dva komunisté půjdou s nezávislými

Zmocněnkyně podle Jančary na kandidátce nabité známými jmény přitom vůbec nefigurovala. "Teď se na ni všichni sesypali a ­nadávají jí, takže se z toho úplně zhroutila," řekl Jančara. Trest ji prý ale ve straně nečeká. "Už jsem se i ptal, zda jí hrozí nějaký postih. Myslím, že nic takového se ale nestane," uvedl předseda okresního výboru strany.

Jisté je jen to, že z komunální politiky nemusí kvůli školácké chybě na čtyři roky zmizet starostka obce Anna Bradávková ani její místostarosta Pavel Růžička (oba KSČM). "Podařilo se nám je ještě rychle upíchnout na přední pozice kandidátky nezávislých," radoval se Jančara.

To, co nejspíš z nedbalosti zmocněnkyně může po letech provětrat klima v Kosticích, nezažil zatím za svou kariéru ani oslovený politolog. "S něčím takovým jsem se opravdu ještě nesetkal," podivil se politolog Pavel Šaradin. Podle něho si teď voliči KSČM nejspíš vyberou ve volbách toho, kdo je jí programem nejbližší.

"Tady by to mohla být ČSSD, případně mohou získat pozice nezávislí kandidáti," odhaduje. V malých obcích je totiž podle Šaradina běžné, že se lidé neřídí ani tak volebním programem, ale spíše známostmi a osobními sympatiemi.

Opoziční zastupitel: Všechno si pytlíkovali sami

Po osmi letech, kdy byla tamní ODS zvyklá jako opoziční strana sedět v zastupitelstvu pouze do počtu, se teď bude moci podle zastupitele za tuto stranu Vojtěcha Špalníka konečně nadechnout. "Cože? Komunisti nestihli podat kandidátku? Tak to je tedy gól," pobavil se nad čerstvou zprávou Špalník.

"Osm let nás k ničemu nepustili, bylo to jedenáct ku čtyřem opozičníkům a všechno si tam v uvozovkách pytlíkovali sami. Neměli jsme ani člena v kontrolním výboru, takže jsme nemohli nic ovlivnit. Dělali si, co si umanuli," radoval se opoziční zastupitel Špalník.

"Já se o politiku moc nezajímám, ale snad se teď něco změní k­lepšímu," doufá Zbyněk Rampáček z obce. Podle jiného občana Kostic, který nechtěl své jméno zveřejnit v tisku, se konečně přestane budovat jen pro důchodce.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz