Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Komunisty musí volit celá rodina, nařizují straníci

  6:06aktualizováno  6:06
Rodiny členů komunistické strany musí volit KSČM. Nařizuje jim to zpravodaj strany na Brně-venkově. Ostatní strany takové jednání odsuzují. "Nebude jediného člena KSČM a jeho rodinných příslušníků, kteří by nešli k volbám a nevolili kandidáty KSČM," stojí v jejich oběžníku.

Volební billboard komunistů z kampaně do sněmovních voleb 2006. | foto: iDNES.cz

Taková výzva - tučně zvýrazněná a doplněná o tři vykřičníky - není vytržená z období před listopadem 1989, ale ze zpravodaje komunistů z okresu Brno-venkov z roku 2008.

A v "Levicovém venkově", jak se komunistická tiskovina jmenuje, najde komunista přesný návod, jak uspět ve volbách. "Každý člen by měl přesvědčit nejméně deset voličů, aby své hlasy odevzdali KSČM. Celá rodina člena volí kandidáta KSČM," píše se ve zpravodaji.

Kromě toho, že musí přijít celá rodina k volbám a volit "správně", by členové také neměli zapomenout přesvědčovat své spoluobčany, že kdo nepůjde volit, podporuje českou pravici, tedy "asociální politiku pravicové Modré šance".

Pravicové hlasy
Komunisté také dostali za úkol přesvědčit své okolí, že hlasy, které by případně odevzdali malým stranám, ve skutečnosti nepřímo podporují pravici.

Každý člen by se také měl snažit získávat finance i od příznivců. Podle "návodu" by komunisté měli zajistit, aby měla KSČM zastoupení v okrskových volebních komisích. A to i v místech, kde nemá místní organizaci.

Členové ostatních politických stran však podobné agitační věty odsuzují. "Žádné straně nepřísluší nutit jakýmkoliv způsobem lidi, ani své členy, aby k volbám přišli. Volby jsou dobrovolné. Volič by měl přijít, protože může, a ne proto, že musí," uvedl například šéf brněnských zastupitelů ODS Leo Venclík.

Ani u ČSSD nenajdou komunisté pochopení. "Ta hesla jsou poměrně iluzorní, stejně jako jejich celá ideologie. Vychází z toho, že lidé jsou nemyslící bytosti, které  dostanou příkaz a podle toho volí. Já takový názor o lidech nemám a je to pro mě úsměvné," komentoval náměstek primátora za ČSSD Oliver Pospíšil.

Ani náměstek Martin Ander nepovažuje takové jednání za standardní. "Je to mimo realitu, stejně jako některé koncepty komunistů. Ve Straně zelených sázíme na vlastní rozum voličů, ne na stádovost," prohlásil Ander.

Nepředvedli nic nového
Politologové se shodují, že kontrola volení vlastních členů není u komunistů nic neobvyklého. "Nepřekvapuje mě to. KSČM si dělá statistiky, kolik jejích členů chodí v volbám, čárkují si to. Nevybočilo to z jejich praxe za posledních dvacet let," komentoval to Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií.

Podle jeho kolegy Miroslava Mareše je běžná i kontrola rodinných příslušníků. "Průzkumy toho, jak volí rodiny, jsou součástí běžné praxe komunistické strany," tvrdí Mareš.

Zpravodaj komunistů z Brna-venkova překvapil i brněnského šéfa KSČM Pavla Březu. "Není možné, abychom členům dávali takové příkazy, to nepřipadá v úvahu," řekl.

Podle šéfa okresní organizace Brno-venkov Zdeňka Zimoly to ale není výzva ani příkaz. "Ale členové přece musí působit ve svém okolí a na rodinu, proto jsou členové nějaké strany," vysvětlil to Zimola.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Najdete na iDNES.cz