Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Komunisty musí volit celá rodina, nařizují straníci

  6:06aktualizováno  6:06
Rodiny členů komunistické strany musí volit KSČM. Nařizuje jim to zpravodaj strany na Brně-venkově. Ostatní strany takové jednání odsuzují. "Nebude jediného člena KSČM a jeho rodinných příslušníků, kteří by nešli k volbám a nevolili kandidáty KSČM," stojí v jejich oběžníku.

Volební billboard komunistů z kampaně do sněmovních voleb 2006. | foto: iDNES.cz

Taková výzva - tučně zvýrazněná a doplněná o tři vykřičníky - není vytržená z období před listopadem 1989, ale ze zpravodaje komunistů z okresu Brno-venkov z roku 2008.

A v "Levicovém venkově", jak se komunistická tiskovina jmenuje, najde komunista přesný návod, jak uspět ve volbách. "Každý člen by měl přesvědčit nejméně deset voličů, aby své hlasy odevzdali KSČM. Celá rodina člena volí kandidáta KSČM," píše se ve zpravodaji.

Kromě toho, že musí přijít celá rodina k volbám a volit "správně", by členové také neměli zapomenout přesvědčovat své spoluobčany, že kdo nepůjde volit, podporuje českou pravici, tedy "asociální politiku pravicové Modré šance".

Pravicové hlasy
Komunisté také dostali za úkol přesvědčit své okolí, že hlasy, které by případně odevzdali malým stranám, ve skutečnosti nepřímo podporují pravici.

Každý člen by se také měl snažit získávat finance i od příznivců. Podle "návodu" by komunisté měli zajistit, aby měla KSČM zastoupení v okrskových volebních komisích. A to i v místech, kde nemá místní organizaci.

Členové ostatních politických stran však podobné agitační věty odsuzují. "Žádné straně nepřísluší nutit jakýmkoliv způsobem lidi, ani své členy, aby k volbám přišli. Volby jsou dobrovolné. Volič by měl přijít, protože může, a ne proto, že musí," uvedl například šéf brněnských zastupitelů ODS Leo Venclík.

Ani u ČSSD nenajdou komunisté pochopení. "Ta hesla jsou poměrně iluzorní, stejně jako jejich celá ideologie. Vychází z toho, že lidé jsou nemyslící bytosti, které  dostanou příkaz a podle toho volí. Já takový názor o lidech nemám a je to pro mě úsměvné," komentoval náměstek primátora za ČSSD Oliver Pospíšil.

Ani náměstek Martin Ander nepovažuje takové jednání za standardní. "Je to mimo realitu, stejně jako některé koncepty komunistů. Ve Straně zelených sázíme na vlastní rozum voličů, ne na stádovost," prohlásil Ander.

Nepředvedli nic nového
Politologové se shodují, že kontrola volení vlastních členů není u komunistů nic neobvyklého. "Nepřekvapuje mě to. KSČM si dělá statistiky, kolik jejích členů chodí v volbám, čárkují si to. Nevybočilo to z jejich praxe za posledních dvacet let," komentoval to Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií.

Podle jeho kolegy Miroslava Mareše je běžná i kontrola rodinných příslušníků. "Průzkumy toho, jak volí rodiny, jsou součástí běžné praxe komunistické strany," tvrdí Mareš.

Zpravodaj komunistů z Brna-venkova překvapil i brněnského šéfa KSČM Pavla Březu. "Není možné, abychom členům dávali takové příkazy, to nepřipadá v úvahu," řekl.

Podle šéfa okresní organizace Brno-venkov Zdeňka Zimoly to ale není výzva ani příkaz. "Ale členové přece musí působit ve svém okolí a na rodinu, proto jsou členové nějaké strany," vysvětlil to Zimola.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Najdete na iDNES.cz