Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž skotačil na kapitánově střeše, koncert na parníku ukončila policie

  16:17aktualizováno  16:17
Velmi rychlý konec nabral páteční koncert na palubě parníku na Brněnské přehradě. Jeden z účastníků začal dovádět na střeše kapitánské kajuty, načež kapitán obrátil loď zpátky ke břehu. Tam už na hosty akce čekali policisté, kteří nechali parník vyklidit.

Jeden z parníků na Brněnské přehradě. (Ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Koncert se konal při příležitosti třicetin skupiny Zeměžluč, zahrát měla rovněž rožnovská punková skupina Telefon a brněnské undergroundové seskupení Idiot Crusoe. Hudby si však návštěvníci příliš neužili.

„Krátce po vyplutí po sedmé hodině začal někdo skákat po střeše kapitánské kajuty. Kapitán účastníky vyzval, ať toho nechají, oni však nepřestali. Proto oznámil, že ukončuje akci, odplul k můstku a zavolal policisty, aby mu pomohli vyklidit loď,“ popsala Barbora Lukšová, mluvčí Dopravního podniku města Brna, který parník pronajal.

Při skotačení na kapitánově střeše žádná škoda nevznikla. „Cestující se však provinili proti přepravním a smluvním podmínkám,“ podotkla Lukšová.

Městští i státní policisté zhruba stovku lidí na palubě vyzvali, aby loď vyklidili.

„Kdyby skupina neuposlechla, došlo by k zajištění, ale naštěstí se všichni sebrali a odešli. Byli opilí, dělali nepořádek a létaly tam nějaké vulgarismy, ale situace se nijak nevyhrotila,“ uvedla policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Kapitán ze své kormidelny nevylezl, říká organizátor

Parník si pronajal Pavel Friml, který s takto vylíčeným sledem událostí nesouhlasí.

„Jeden z účastníků vylezl na střechu kapitánovy místnosti, to je pravda. Ale kapitán ze své kormidelny zcela jistě nevylezl a určitě nikoho nenapomínal. On i jeho posádka, což byly dvě plavčice, byli celou dobu zalezli ve své noře,“ oznámil.

Když jej následně jedna z plavčic zavolala ke kapitánovi, dozvěděl se, že akce z důvodu hrubého porušení bezpečnosti plavby končí.

„To porušení bezpečnosti přitom spočívalo v tom, že do zakázaného prostoru kapitána přišel ten člověk, který vylezl na střechu. Snažil se mu vysvětlit, že je to jeho chyba, ať vysadí jen jeho a nechá plavbu pokračovat,“ tvrdí Friml.

Podle něj roli v incidentu nehrála ani opilost hostů. „Alkohol tam samozřejmě byl. Ale vzhledem k tomu, že akce skončila asi hodinu a půl po vyplutí, se přes veškerou snahu všichni lidi určitě opít nestihli,“ glosuje Friml.

S molochem těžko něco pořídím, podotýká Friml

Poukazuje rovněž na to, že nebyla způsobena žádná škoda. „Tipl bych, že kapitán si chtěl buď zchladit žáhu na platících klientech dopravního podniku, což jsem byl bohužel já, eventuálně ho vyplašilo množství punkerů a příznivců alternativní hudby,“ poznamenal organizátor.

Za pronájem lodi zaplatil 27 tisíc korun. „Takže to vzhledem k délce byla docela drahá vyjížďka,“ dodal.

Skupina Zeměžluč, jež slavila své narozeniny, hodlá případ řešit soudní cestou.

„Ale parník jsem pronajímal já a ještě rozhodnutý nejsem. Spíš se přikláním k tomu, že k soudu nepůjdu, protože se socialistickým molochem těžko něco pořídím,“ zmínil Friml.

Postěžoval si i na přístup posádky parníku. „Mohli by být schopni říct i něco jiného než ‚pozor na díru mezi můstkem a lodí‘ a nemuseli by celou dobu jen sedět v kormidelně a povídat si mezi sebou. Také bylo ve smlouvě uvedeno, že za příplatek budou demontované lavice, aby kapely mohly hrát. Ale lavice odmontované nebyly, takže pán v uniformě sháněl klíč, abych si je mohl sám odmontovat. Řekl bych, že socialismus stále trvá,“ prohlásil Friml.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Do vedení ČSSD se hlásí Onderka. Pád strany je šancí pro Haška i Tejce

Roman Onderka (ČSSD) v Otázkách Václava Moravce.

Favorit na post šéfa ČSSD Jiří Běhounek požaduje návrat Michala Haška a Jeronýma Tejce. Přidává se exprimátor Brna...

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...Najdete na iDNES.cz