Jako příčinu choroby vědci prokázali látku hypoglycin, kterou obsahují semena javoru. Ilustrační snímek

Jako příčinu choroby vědci prokázali látku hypoglycin, kterou obsahují semena javoru. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na Moravě umírají zdraví koně, odborníci za tím vidí jed v javorech

  • 7
Záhadná podzimní choroba stála za poslední týdny na Moravě život už tři koně. Odborníci podezřívají javor. Varují chovatele, aby koně u stromů nepásli, v listech či semenech je jed. Podivné příznaky se objevují řadu let u koní uhynulých v zahraničí, v Česku se s nimi však zatím veterináři takřka nesetkali.

Hana Šikulová před týdnem odváděla z pastvy březí klisnu Pipi, když si všimla, že špatně jde. Potíže, které ze začátku vypadaly jako obyčejná kolika, se rychle zhoršily. Irskému cobovi postupně přestaly sloužit svaly a ani ne za den nato zemřel. Chovatelka z Jesenicka tragicky přišla o oblíbeného koně.

Traviče určili až odborníci z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Diagnóza? Atypická myopatie, tedy akutní rozpad svalů. Pachatelem je podle všeho javor.

Británie, Německo a teď Morava. Záhadná otrava řádí všude

"Na Moravě se v minulém týdnu objevily další dva případy. I když ještě děláme testy, vše nasvědčuje tomu, že otravu způsobují určité látky obsažené v javorovém listí či semenech," uvedl veterinář Petr Jahn z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Takovou variantu potvrzuje i Šikulová. "Byla v ohradě na louce, do které bylo napadané hodně javorového listí. Stromy byly přímo nad výběhem. Nechápu to, loni koně listí normálně spásali a nic jim nebylo," uvedla chovatelka.

Právě listí a semena javorů z její ohrady teď na brněnské "Veterině" vědci zkoumají. Podivné příznaky se s podzimem už deset let sporadicky objevují u náhle uhynulých koní ve Velké Británii, Německu, Belgii a Nizozemsku. V Česku se s nimi však zatím veterináři takřka nesetkali.

"Kůň se zpočátku obtížně a neochotně pohybuje, začne se potit, může hrabat. Příznaky mohou připomínat koliku a onemocnění postupuje velice rychle. Kůň lehne a nemůže vstát, postupně přestane i dýchat a zastaví se mu srdce. Obvykle to netrvá déle než čtyřiadvacet hodin," vyjmenoval Jahn.

Odborníci netuší, proč javor někdy škodí a jindy ne

Teprve v červnu mezinárodní tým vědců vydal studii, která dává bleskovou smrt naprosto zdravých koní, kteří se předtím pásli na pastvě, do souvislosti s javorem. Právě dnes přitom shodou okolností přijede do Brna jedna z členek tohoto týmu - Inge Wijnbergová z veterinární fakulty v Utrechtu - a bude tu i přednášet.

Jako příčinu choroby vědci prokázali látku hypoglycin, kterou obsahují semena javoru - nažky. Proč škodí jen v některých případech či v některých letech, však zatím netuší. Otrávené koně odborníci radí nevystavovat stresu, umístit je do teplé stáje s dobrou podestýlkou, zajistit dostatek tekutin a přivolat veterináře. Zároveň ale připouštějí, že pokud kůň sežere semen příliš mnoho, není způsob, jak by mu mohli pomoci.

"V takovém případě neumíme rozpad svalových vláken zastavit. Jedinou obranou je prevence - tedy koně k javorům vůbec nepouštět," dodal Jahn.