Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští zastupitelé schválili podmínky koupě veletrhů za 225 milionů

  12:20aktualizováno  12:20
Brněnská koalice na mimořádném zastupitelstvu i přes odpor opozice odhlasovala pokračování kroků ke koupi veletržní firmy. Zároveň skončilo období, kdy partnerství ANO, Žít Brno, lidovců a zelených reálně hrozil rozpad. Strany oznámily, že krizi ukončily podpisem mírně pozměněné koaliční smlouvy.

Veletrhy Brno | foto: Radek Miča, MAFRA

Město podle čerstvě schváleného plánu za 61 procent akcií veletrhů zaplatí vlastníkovi Messe Düsseldorf 8,3 milionu euro, tedy asi 225 milionů korun. Veletrhy musí také Němcům splatit takzvanou podřízenou půjčku 13,7 milionu eur (asi 370 milionů korun).

Transakce ještě ale zdaleka není uzavřená. Kupní smlouvy by se měly schvalovat až na dalším zastupitelstvu v prosinci. Teprve poté se město může stát většinovým vlastníkem firmy s 95 procenty akcií.

„Teď nás čekají tvrdá vyjednávání s německou stranou tak, abychom mohli 8. prosince smlouvy schvalovat a nejlépe transakci dotáhli do konce roku,“ konstatoval primátor Petr Vokřál (ANO).

Opozice byla navzdory jednání opět proti

Podmínky, za jakých bude Brno dále postupovat při odkupu akcií, přitom mělo schvalovat už zastupitelstvo před 14 dny. Primátor Vokřál ale po námitkách opozice nakonec hlasování odsunul, aby šéfům klubů proces znovu vysvětlil.

Chtěl pro nákup podporu napříč politickými stranami. Navzdory dalším jednáním ale opozice plán současné koalice znovu torpédovala. Pro hlasovalo jen všech 30 koaličních zastupitelů.

Opozice začala mimo jiné argumentovat i tím, že by stačilo v roce 2020 koupit pouze 17 procent akcií, čímž by Brno drželo 51 procent a Němci 44. Smluvní vztahy takový postup umožňují, podle Vokřála by to ale bylo špatné řešení.

Němci totiž už tři roky dávají jasně najevo, že se brněnského výstaviště chtějí úplně zbavit. „K čemu mít partnera, který ve společnosti být nechce a určitě by nám dokázal znepříjemnit život,“ řekl Vokřál.

Bývalý primátor Roman Onderka z ČSSD si stejně jako další členové opozice stěžoval, že zastupitelé nemají k dispozici všechny potřebné materiály. Pídit se po nich chtějí až do dalšího zastupitelstva.

Vzpurný radní Kratochvíl oficiálně opustil funkci

Na pátečním zastupitelstvu také oficiálně na funkci rezignoval radní Tomáš Kratochvíl. Toho k tomu už před měsícem vyzvala jeho vlastní strana. On ale důrazné doporučení ANO odmítl. Z hnutí tak byl nakonec vyloučen.

I pak ale hrozilo, že spor mezi ANO a lidovci, kteří odmítali podpořit Kratochvílovo odvolání, se může stát záminkou k rozpadu koalice. Podle řady zdrojů MF DNES měla lidovecká náměstkyně Klára Liptáková nabídku od opoziční ČSSD stát se primátorkou v nové široké koalici bez ANO.

Na konec k tomu nedošlo. Lidovci souhlasili s revizí koaliční smlouvy bez Kratochvíla. A radní nakonec přeci jenom souhlasil, že funkci opustí dobrovolně. Prý nechce dále blokovat vedení města.

TOP 09 navzdory dohadům součástí koalice nebude

Kratochvíl už vystupoval jako nezařazený zastupitel. Podle svého prohlášení ale i dále chce hlasovat pro program ANO. V radě by ho měl příští týden nahradit nominant ANO Pavel Staněk.

Koaliční partneři navíc oznámili, že podepsali revizi koaliční smlouvy, která podobné personální změny do budoucna bude lépe řešit. „Změny jsou převážně procesního charakteru,“ uvedl Vokřál.

Koalice ale nově zřídila nový post uvolněného zastupitele pro sociální záležitosti. Stane se jím Martin Freund ze Žít Brno, který už nyní působí jako předseda výboru pro národnostní menšiny v brněnském zastupitelstvu. Připravuje například koncepci pro integraci menšin, jejíž součástí by mohly být i speciální „pasy“ pro uprchlíky. (Více čtěte zde.)

V kuloárech se také dříve hovořilo o tom, že koalice zvažuje přibrání TOP 09.

Její zastupitelé přitom v minulosti ke koalici byli vstřícní. Bez jejích hlasů by se Vokřálovi nepodařilo v srpnu zastupitelstvu prohlasovat klíčové založení spolku, který má v budoucnu pořádat MotoGP. Proti rozšíření koalice se ale podle informací MF DNES postavili zejména lidovci, takže k němu nedošlo.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz