Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec prázdnin prověří, jak si Brno poradí bez Husovy ulice

  9:41aktualizováno  9:41
Pokud nemusíte, nejezděte autem do centra Brna. Od pondělí bude tato rada platit víc než dosud. Po prázdninách se totiž vrátí provoz ve městě do zajetých kolejí. Jedna z dopravních tepen, Husova ulice, ale zůstane dál uzavřena. Ještě rok.

Provoz od pondělí zhoustne i na náměstí Svobody | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Řidiči se musí připravit na to, že centrem projedou rozhodně pomaleji, než byli zvyklí. Hlavní nápor se čeká na Úvoze a Kolišti. Nejhorší situaci přitom dopravní odborníci očekávají na druhé jmenované ulici, která se i při prázdninovém provozu nárazově ucpávala.

"Úvoz o prázdninách překvapivě fungoval bez problémů, hustší doprava byla jen na křižovatce s Údolní," uvedl správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.

Od pondělí budou na všední provoz nachystaní i policisté. "Prázdninová doprava objízdné trasy moc neprověřila. Je těžké říct, co nastane, budeme mít připravené lidi, kteří mohou řídit křižovatky. Možností, co s dopravou udělat, ale není moc. Husova je Husova a objízdné trasy prakticky neexistují," řekl velitel brněnské dopravní policie Štěpán Zachara.

Uzavřená Husova může ucpat i Židenice Podle vedoucího odboru dopravy brněnského magistrátu se dá čekat, že kvůli uzavřené Husově ulici se ucpou i mnohem vzdálenější tahy.

"Předpokládám, že to bude špatné nejen v centru města, ale až po Židenice. Dokud nebude hotový velký městský okruh, situace se nezlepší," poznamenal Vladimír Bielko.

A řidičům, kteří chtějí do centra, poradil tradičně: využívat městské hromadné dopravy.

I tu čekají změny, přestože budou na rozdíl od začátku uzavírky Husovy pouze kosmetické. Tramvaj číslo 7, která dosud končila v půlce Pekařské ulice, nově pojede až na Šilingrovo náměstí.

A prodlouží se i linka 10, která dosud jezdila jen ze Stránské skály na Nové sady. Nově pojede po trase "osmičky" až do Starého Lískovce.

Zbystřit by měli i lidé chodící přes centrum města. Po Masarykově ulici se kvůli kratším intervalům mezi spoji bude pohybovat ještě víc tramvají než dosud. V průměru přes náměstí Svobody projede tramvaj každé dvě až tři minuty.

Trolejbus se na Úvoz musí vejít s auty Z Mendlova náměstí do centra bude cestující i nadále vozit náhradní trolejbusový spoj x5. Lidé si na něj zvykají pomalu, Dopravní podnik je musí lákat dokonce informačními tabulemi.

Zatímco dosud byl trolejbus x5 na České mnohem rychleji než tramvaje objíždějící celé centrum přes hlavní nádraží, od pondělí to může být právě kvůli ucpanému Úvozu jinak.

Dříve zamýšlené uvolnění jednoho pruhu směrem od Mendlova náměstí pro hromadnou dopravu zatím odborníci zavrhli. Cesta by se uvolnila trolejbusům a autobusům, ale řidiči v osobních autech by si pohoršili. Museli by se místo do dvou pruhů ve směru na náměstí Konečného vměstnat do jednoho, navíc by nejspíš bylo nutné zakázat odbočení z Úvozu do ulice Tvrdého.

"Projednávali jsme to a dohodli jsme se, že nejprve situaci zmapujeme a případné změny naplánujeme k prvnímu říjnu," nastínil Bielko. S tímto postupem podle něj souhlasil i Dopravní podnik.

Pokud se na sklonku září dohodnou všichni, kdo mají s dopravou v Brně něco společného, může změn nastat víc. Například se dají upravit intervaly na semaforech.

. Tramvaje v Brně

Jak pojedou tramvaje od 1. září

Linka 1 Je v provozu beze změn.

Linka 2 Tramvaj bude ve špičce posílena o další spoje v úseku Hlavní nádraží – Ústřední hřbitov, smyčka

Linka 3 V provozu beze změn oproti obvyklé trase.

Linka 4 Tramvaje jedou v obou směrech přes náměstí Svobody.

Linka 5 Nadále pojede v trase ze Štefánikovy čtvrti přes Moravské náměstí, náměstí Svobody, hlavní nádraží a Poříčí do Starého Lískovce. Část spojů ale bude jezdit jen na Nové sady.

Linka 6 Pojede beze změny v polookružní trase z nádraží v Králově Poli, přes Moravské náměstí, náměstí Svobody, hlavní nádraží a zpět do Králova Pole přes náměstí Malinovského.

Linka 7 Konečná linky bude prodloužena z poloviny Pekařské ulice až na Šilingrovo náměstí. Odtud jede tramvaj přes Mendlovo náměstí a Poříčí do Starého Lískovce, kde nahradí svojí kapacitou zkrácené spoje linky 5.

Linka 8 Je v provozu beze změn.

Linka 9 Je v provozu beze změn.

Linka 10 Ve špičkách pracovních dnů posílí linku 8 prodloužením spojů z Nových sadů po trase "osmičky" do Starého Lískovce.

Linka 12 Místo Husovy ulice projíždějí tramvaje ve směru do Komárova přes náměstí Malinovského, v opačném směru přes náměstí Svobody.

Linka 13 Uzavřenou Husovu objíždí stejně jako linka 12.

Linka X5 Náhradní trolejbusová linka jezdí z Mendlova náměstí po Úvoze a Údolní na náměstí Komenského.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Slovanská epopej zůstane v Brně do konce roku, v pavilonu pro ni zatopí

Vizualizace přibližuje, jak bude vypadat výstava Slovanské epopeje na brněnském...

Slovanská epopej, největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy, přiláká podle organizátorů další tisíce...

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Škoda Superb 2.0 TDI 2015 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 46 799 km, diesel
630 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz