Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec Úrazovky: stěhování spinální jednotky se letos nestihne

  7:29aktualizováno  7:29
Stěhování Úrazové nemocnice se opět odsouvá. V areálu Fakultní nemocnice v Bohunicích začnou lékaři spinální jednotky pracovat definitivně až v roce 2009, a to jen pokud neprojde zákon o převodu nemocnice na Brno. Jediná část Úrazovky, která může v Bohunicích skončit ještě letos, je prestižní traumacentrum.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

Stěhování větší části nemocnice bylo původně naplánováno už na letošní léto, areál v Bohunicích ale ještě není na úplné "spolknutí" Úrazovky technicky připravený. Na dostavbu jednoho patra, kde bude spinální jednotka, vypsalo ministerstvo zdravotnictví teprve před pár dny výběrové řízení.

"Hledáme zhotovitele nástavby nad patologií, ve které bude sídlit spinální jednotka. Její stěhování reálně vidím až na první čtvrtletí příštího roku," připustil ředitel bohunické nemocnice Roman Kraus.

A časový skluz potvrdil i šéf Úrazovky Petr Svoboda. "Výběrové řízení potrvá minimálně tři měsíce. Pak bude ještě nějaký čas trvat samotná stavba," uvedl Svoboda. Zároveň vyvrátil spekulace o tom, že by stěhování už začalo.

Na stěhování nespěchají
"Do Bohunic se v rámci plánovaného přesunu Úrazovky zatím z naší nemocnice nepřestěhoval ani jeden přístroj, ani lékař," konstatoval Svoboda.  Vedení obou nemocnic i ministerstvo zdravotnictví už před několika týdny výrazně zmírnilo tlak na rychlost celého stěhování. "Jednoduše začne, až budou v Bohunicích připraveny prostory," podotkl na tiskové konferenci náměstek ministra Marek Šnajdr.
 

. Stěhování Úrazovky

Traumacentrum
Zhruba 250 specialistů se přestěhuje do bohunické nemocnice letos v listopadu.
Spinální jednotka
Prostory pro ni nejsou hotové, teprve bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele. 
"Zbytek" Úrazové nemocnice
Co s ním bude, záleží na tom, zda projde zákon o převodu nemocnice na Brno, které chce péči převzít. V opačném případě ho "rozpustí" do jiných nemocnic.

V úterý sdělil, že v Bohunicích už stojí část zázemí pro traumacentrum a část dělníci dokončí v průběhu září a října. V listopadu by se tedy mohlo zhruba 250 odborníků přestěhovat z Úrazovky.

"Nevím, jestli opravdu přijdou. Uvidíme. Já předpokládám, že ano," podotkl ředitel Kraus. A vypočítal, že až na zmiňovanou nástavbu jednoho patra se na přijetí pacientů Úrazové nemocnice v Bohunicích už pilně připravují.
 
"Urgentní příjem je hotový, za pár dní se tam začnou stěhovat všechny přístroje. Hotová je také nová lůžková jednotka pro traumatologii, která se teď vybavuje postelemi. Na konci srpna bude kolaudace. Na konci října bude hotových i pět nových supermoderních operačních sálů," uvedl Kraus.

O zbylých částech Úrazovky se teprve rozhodne
O tom, zda bude přestěhované traumacentrum a spinální jednotku následovat i část zbývajících oddělení zrušené nemocnice, ještě mohou rozhodnout poslanci. Ti by po prázdninách měli už potřetí projednat zákon o převodu nemocnice, ovšem bez traumacentra a spinální jednotky, na město Brno. V prvních dvou čteních prošel.

"Pokud by zákon začal platit, o Úrazové nemocnici by dál rozhodl nový zřizovatel. Musel by se dohodnout s pojišťovnami, jakou péči by v nemocnici poskytoval. Když zákon neprojde, ostatní činnosti budou z Úrazovky postupně přeneseny do jiných zdravotnických zařízení v Brně," sdělil Kraus.

V překladu to znamená, že pokud zákon neprojde třetím čtením a Senátem, celá Úrazová nemocnice se příští rok "rozdrobí" a tím definitivně zanikne.

. Obviňují se, útočí. Do roka budou kolegové

Stovky zaměstnanců mají přejít po zrušení Úrazové nemocnice do Bohunic. Jenže desítky z nich jsou hlasitými kritiky rušení Úrazovky a několik z nich často slovně útočí nejen na ministerstvo zdravotnictví, pod které obě nemocnice spadají, ale i na vedení bohunické nemocnice, kde má už příští rok většina z nich pracovat.

Naposledy vzdorující odboráři obvinili ředitele fakultní nemocnice Romana Krause, že neplní slib. "Slíbil, že nebude získávat zaměstnance Úrazovky dříve, než dojde k hromadnému přesunu, přesto slib nedodržuje," napsala šéfka odborů Lenka Doležalová.

Krause to zvedlo ze židle. "Lže. Slíbil jsem, že tým nebudeme rozbourávat, a dodržel jsem to," tvrdí Kraus s tím, že k němu přešli za celou dobu jen dva lékaři, a to je běžná fluktuace.

Hned ale dodal, že budoucí spolupráce se zaměstnanci Úrazovky nebude problém. "Konflikty s nikým jiným nemám, jen mě naštvalo, když šéfka odborů neříká pravdu. Nikdy jsem se nepouštěl do půtek, mám tam řadu přátel," říká o nemocnici na Ponávce Kraus.

Rebelka Doležalová má navíc téměř jisté, že v Bohunicích práci nedostane. Tvrdí, že jí to doslova řekl ministr Tomáš Julínek. Ten to však popřel.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

Američan Dennis Russell Davies je šéfdirigentem Filharmonie Brno.

Na moderní koncertní sál si filharmonici v Brně ještě musí počkat. S letošní sezonou ale získali jiný hudební skvost –...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz