Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec Úrazovky: stěhování spinální jednotky se letos nestihne

  7:29aktualizováno  7:29
Stěhování Úrazové nemocnice se opět odsouvá. V areálu Fakultní nemocnice v Bohunicích začnou lékaři spinální jednotky pracovat definitivně až v roce 2009, a to jen pokud neprojde zákon o převodu nemocnice na Brno. Jediná část Úrazovky, která může v Bohunicích skončit ještě letos, je prestižní traumacentrum.

Úrazová nemocnice v Brně. | foto: MF DNES

Stěhování větší části nemocnice bylo původně naplánováno už na letošní léto, areál v Bohunicích ale ještě není na úplné "spolknutí" Úrazovky technicky připravený. Na dostavbu jednoho patra, kde bude spinální jednotka, vypsalo ministerstvo zdravotnictví teprve před pár dny výběrové řízení.

"Hledáme zhotovitele nástavby nad patologií, ve které bude sídlit spinální jednotka. Její stěhování reálně vidím až na první čtvrtletí příštího roku," připustil ředitel bohunické nemocnice Roman Kraus.

A časový skluz potvrdil i šéf Úrazovky Petr Svoboda. "Výběrové řízení potrvá minimálně tři měsíce. Pak bude ještě nějaký čas trvat samotná stavba," uvedl Svoboda. Zároveň vyvrátil spekulace o tom, že by stěhování už začalo.

Na stěhování nespěchají
"Do Bohunic se v rámci plánovaného přesunu Úrazovky zatím z naší nemocnice nepřestěhoval ani jeden přístroj, ani lékař," konstatoval Svoboda.  Vedení obou nemocnic i ministerstvo zdravotnictví už před několika týdny výrazně zmírnilo tlak na rychlost celého stěhování. "Jednoduše začne, až budou v Bohunicích připraveny prostory," podotkl na tiskové konferenci náměstek ministra Marek Šnajdr.
 

. Stěhování Úrazovky

Traumacentrum
Zhruba 250 specialistů se přestěhuje do bohunické nemocnice letos v listopadu.
Spinální jednotka
Prostory pro ni nejsou hotové, teprve bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele. 
"Zbytek" Úrazové nemocnice
Co s ním bude, záleží na tom, zda projde zákon o převodu nemocnice na Brno, které chce péči převzít. V opačném případě ho "rozpustí" do jiných nemocnic.

V úterý sdělil, že v Bohunicích už stojí část zázemí pro traumacentrum a část dělníci dokončí v průběhu září a října. V listopadu by se tedy mohlo zhruba 250 odborníků přestěhovat z Úrazovky.

"Nevím, jestli opravdu přijdou. Uvidíme. Já předpokládám, že ano," podotkl ředitel Kraus. A vypočítal, že až na zmiňovanou nástavbu jednoho patra se na přijetí pacientů Úrazové nemocnice v Bohunicích už pilně připravují.
 
"Urgentní příjem je hotový, za pár dní se tam začnou stěhovat všechny přístroje. Hotová je také nová lůžková jednotka pro traumatologii, která se teď vybavuje postelemi. Na konci srpna bude kolaudace. Na konci října bude hotových i pět nových supermoderních operačních sálů," uvedl Kraus.

O zbylých částech Úrazovky se teprve rozhodne
O tom, zda bude přestěhované traumacentrum a spinální jednotku následovat i část zbývajících oddělení zrušené nemocnice, ještě mohou rozhodnout poslanci. Ti by po prázdninách měli už potřetí projednat zákon o převodu nemocnice, ovšem bez traumacentra a spinální jednotky, na město Brno. V prvních dvou čteních prošel.

"Pokud by zákon začal platit, o Úrazové nemocnici by dál rozhodl nový zřizovatel. Musel by se dohodnout s pojišťovnami, jakou péči by v nemocnici poskytoval. Když zákon neprojde, ostatní činnosti budou z Úrazovky postupně přeneseny do jiných zdravotnických zařízení v Brně," sdělil Kraus.

V překladu to znamená, že pokud zákon neprojde třetím čtením a Senátem, celá Úrazová nemocnice se příští rok "rozdrobí" a tím definitivně zanikne.

. Obviňují se, útočí. Do roka budou kolegové

Stovky zaměstnanců mají přejít po zrušení Úrazové nemocnice do Bohunic. Jenže desítky z nich jsou hlasitými kritiky rušení Úrazovky a několik z nich často slovně útočí nejen na ministerstvo zdravotnictví, pod které obě nemocnice spadají, ale i na vedení bohunické nemocnice, kde má už příští rok většina z nich pracovat.

Naposledy vzdorující odboráři obvinili ředitele fakultní nemocnice Romana Krause, že neplní slib. "Slíbil, že nebude získávat zaměstnance Úrazovky dříve, než dojde k hromadnému přesunu, přesto slib nedodržuje," napsala šéfka odborů Lenka Doležalová.

Krause to zvedlo ze židle. "Lže. Slíbil jsem, že tým nebudeme rozbourávat, a dodržel jsem to," tvrdí Kraus s tím, že k němu přešli za celou dobu jen dva lékaři, a to je běžná fluktuace.

Hned ale dodal, že budoucí spolupráce se zaměstnanci Úrazovky nebude problém. "Konflikty s nikým jiným nemám, jen mě naštvalo, když šéfka odborů neříká pravdu. Nikdy jsem se nepouštěl do půtek, mám tam řadu přátel," říká o nemocnici na Ponávce Kraus.

Rebelka Doležalová má navíc téměř jisté, že v Bohunicích práci nedostane. Tvrdí, že jí to doslova řekl ministr Tomáš Julínek. Ten to však popřel.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnský závodník v Maroku vletěl do díry, devětkrát otočil vůz

Hrozivá nehoda závodníka Ouředníčka v Maroku

Jako zázrakem vyvázla nezraněná z děsivé nehody na rallye Morocco Desert Challenge posádka brněnského pilota Tomáše...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz