Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konflikt mezi Olachy - únos a postřelený Rom - se vrátil k soudu

  6:00aktualizováno  10:53
Brněnský krajský soud se po takřka dvouměsíční odmlce opět vrátil ke kauze brněnských, prostějovských a ostravských Olachů. Případ nevydařeného manželství olašských Romů, po němž následoval únos sestřenice nevěsty - Mercedes Lakatošové - a postřelení Josefa Lakatoše se opět otevřel.

Krajský soud v Brně dnes projednával případ olašských Romů | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud byl na konci září odročen, protože s verdiktem se musí vyčkat až do doby, kdy pravomocně skončí předchozí líčení, v němž prostějovský soud poslal dva z obžalovaných kvůli únosu Mercedes Lakatošové na jeden a čtyři roky do vězení.

Soudní jednání mezi znepřátelenými klany Olachů zprvu doprovázely nejen speciální bezpečností opatření, ale i jiskřící emoce mezi Romy, kteří k soudu přijeli z Ostravy i z Prostějova. Dnes byl obvykle zaplněný soudní dvůr prázdný. Do soudní síně totiž soudce pouští jen omezený počet Olachů, ti se tedy nejspíše domluvili, kdo přijde, aby nikdo nemusel čekat venku v mrazu.

Překlad je v pořádku

K pokračování hlavního soudního líčení se dnes dostavil odborník na překlady z olašštiny. Soudu potvrdil, že překlad telefonního hovoru mezi Čokem a manželkou postřeleného, který obžalovaní napadli jako nepřesný, je v pořádku.
 
K soudu přišla svědčit i manželka postřeleného Helena Lakatošová. To, že by někoho naváděla, aby tvrdil, že střílel Ladislav Daniš, odmítala. "Nejsem slepá, abych nepoznala, kdo mlátil a pak postřelil mého manžela," prohlásila žena, která v momentě, kdy útočníci do jejich ložnice vtrhli, ležela vedle postřeleného.
 
Dobrovolně promluvit před soudem se rozhodli i tři z obžalovaných, kteří k líčení přišli. Jiří Daniš se přiznal, že Josefa Lakatoše dvakrát až třikrát praštil holí, když ležel v posteli. "Pak už padl výstřel a utekli jsme ven. Na sto procent vím, že jsem nestřílel já ani Beáš," řekl Daniš.

V poutech Ladislav Daniš (vlevo) a Lucian Daniš

Po něm předstoupil před soudní senát Ladislav Grula a potvrdil slova Daniše, že k Lakatošovým přijeli třemi auty. Na otázku, zda jich do Prostějova přijelo víc než pět obžalovaných, odmítl odpovědět. Připustil ale, že jich mohlo do Prostějova přijet i 15.
Do místnosti, kde postřelený spal, však podle něj vstoupilo jen pět obžalovaných.

"Hůl jsem na Josefa použil i já," přiznal Grula, který také stoprocentně věděl, že on sám ani Beáš nestřílel. Předseda senátu Jiří Stýblo se pak obžalovaného dotázal, o čem se bavili poté, co po výstřelu utekli do auta. "No o tom, kdo střílel, ale to nevíme. Nevěděli jsme, že má někdo zbraň," tvrdil Grula.

Nezletilá Mercedes Lakatošová následuje svou matku k  soudu v Prostějově

Ladislav Daniš, který je hlavní podezřelý z toho, že střílel, tvrdí, že do místnosti, kde Josef Lakatoš spal, ani nevkročil, protože hledal ve vedlejší místnosti dvě ženy. "Helena Josefovi v nemocnici řekla, aby mě ze střelby obvinil, protože nechce, aby její neteř Tonka se mnou žila," bránil se Daniš.
 
Rozsudek týkající se postřelení Josefa Lakatoše by mohl padnout už ve středu. "Pokud ne, bude to v pondělí 1. prosince," uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.
 
Dnes odpoledne stanou olašští Romové před soudem ještě jednou. Soudní senát zasedne kvůli únosu Mercedes Lakatošové. V tomto odvolacím řízení by rozsudek mohl padnout již dnes.

Autoři:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Čtrnáctiletá se sotva držela na nohou. Nadýchala téměř dvě promile

Alkohol (ilustrační foto)

S limonádou se nezletilá školačka z Brna nespokojila, a tak se rozhodla, že ji vymění za alkohol. Vypila ho ale tolik,...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

Najdete na iDNES.cz