Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konflikt mezi Olachy - únos a postřelený Rom - se vrátil k soudu

  6:00aktualizováno  10:53
Brněnský krajský soud se po takřka dvouměsíční odmlce opět vrátil ke kauze brněnských, prostějovských a ostravských Olachů. Případ nevydařeného manželství olašských Romů, po němž následoval únos sestřenice nevěsty - Mercedes Lakatošové - a postřelení Josefa Lakatoše se opět otevřel.

Krajský soud v Brně dnes projednával případ olašských Romů | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Soud byl na konci září odročen, protože s verdiktem se musí vyčkat až do doby, kdy pravomocně skončí předchozí líčení, v němž prostějovský soud poslal dva z obžalovaných kvůli únosu Mercedes Lakatošové na jeden a čtyři roky do vězení.

Soudní jednání mezi znepřátelenými klany Olachů zprvu doprovázely nejen speciální bezpečností opatření, ale i jiskřící emoce mezi Romy, kteří k soudu přijeli z Ostravy i z Prostějova. Dnes byl obvykle zaplněný soudní dvůr prázdný. Do soudní síně totiž soudce pouští jen omezený počet Olachů, ti se tedy nejspíše domluvili, kdo přijde, aby nikdo nemusel čekat venku v mrazu.

Překlad je v pořádku

K pokračování hlavního soudního líčení se dnes dostavil odborník na překlady z olašštiny. Soudu potvrdil, že překlad telefonního hovoru mezi Čokem a manželkou postřeleného, který obžalovaní napadli jako nepřesný, je v pořádku.
 
K soudu přišla svědčit i manželka postřeleného Helena Lakatošová. To, že by někoho naváděla, aby tvrdil, že střílel Ladislav Daniš, odmítala. "Nejsem slepá, abych nepoznala, kdo mlátil a pak postřelil mého manžela," prohlásila žena, která v momentě, kdy útočníci do jejich ložnice vtrhli, ležela vedle postřeleného.
 
Dobrovolně promluvit před soudem se rozhodli i tři z obžalovaných, kteří k líčení přišli. Jiří Daniš se přiznal, že Josefa Lakatoše dvakrát až třikrát praštil holí, když ležel v posteli. "Pak už padl výstřel a utekli jsme ven. Na sto procent vím, že jsem nestřílel já ani Beáš," řekl Daniš.

V poutech Ladislav Daniš (vlevo) a Lucian Daniš

Po něm předstoupil před soudní senát Ladislav Grula a potvrdil slova Daniše, že k Lakatošovým přijeli třemi auty. Na otázku, zda jich do Prostějova přijelo víc než pět obžalovaných, odmítl odpovědět. Připustil ale, že jich mohlo do Prostějova přijet i 15.
Do místnosti, kde postřelený spal, však podle něj vstoupilo jen pět obžalovaných.

"Hůl jsem na Josefa použil i já," přiznal Grula, který také stoprocentně věděl, že on sám ani Beáš nestřílel. Předseda senátu Jiří Stýblo se pak obžalovaného dotázal, o čem se bavili poté, co po výstřelu utekli do auta. "No o tom, kdo střílel, ale to nevíme. Nevěděli jsme, že má někdo zbraň," tvrdil Grula.

Nezletilá Mercedes Lakatošová následuje svou matku k  soudu v Prostějově

Ladislav Daniš, který je hlavní podezřelý z toho, že střílel, tvrdí, že do místnosti, kde Josef Lakatoš spal, ani nevkročil, protože hledal ve vedlejší místnosti dvě ženy. "Helena Josefovi v nemocnici řekla, aby mě ze střelby obvinil, protože nechce, aby její neteř Tonka se mnou žila," bránil se Daniš.
 
Rozsudek týkající se postřelení Josefa Lakatoše by mohl padnout už ve středu. "Pokud ne, bude to v pondělí 1. prosince," uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.
 
Dnes odpoledne stanou olašští Romové před soudem ještě jednou. Soudní senát zasedne kvůli únosu Mercedes Lakatošové. V tomto odvolacím řízení by rozsudek mohl padnout již dnes.

Autoři:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Najdete na iDNES.cz