Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konkurz na šéfa brněnského divadla pokračuje. Zbývají dva kandidáti

  10:58aktualizováno  10:58
Národní divadlo Brno stále nemá nového šéfa. Městská výběrová komise v úterý konkurz na ředitele znovu prodloužila dalším kolem. O vedení instituce s jedenáctimilionovou ztrátou, kterou zdědila po bývalému řediteli Danielu Dvořákovi, se 14. května utkají finanční ředitel Národního divadla v Praze Martin Gerych a režisér a scenárista Tomáš Šimerda.

Janáčkovo divadlo v Brně | foto: ND Brno

"Výběrová komise se dohodla, že dva ze tří uchazečů si pozveme ještě jednou. Chceme si vyjasnit například výběr uměleckých šéfů jednotlivých souborů," zdůvodnila třetí kolo náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS). Houslista a dirigent Karel Mitáš nepostoupil.

S jakými projekty oba kandidáti do třetího kola konkurzu jdou, bude však tajné. Stejně jako v minulých kolech.

"Město si od přihlášených vyžádalo souhlas zveřejnit jejich projekty až po výběrovém řízení. Počítali jsme s tím, že může být více kol a jednotliví uchazeči by v takovém případě mohli projekty upravovat podle svých konkurentů," argumentuje Bohuňovská. Není tak jasné například to, jaký důraz kladou oba kandidáti na zásadní bolest divadla - vyrovnaný rozpočet.

Z výroční zprávy teď totiž vyšlo najevo, že Národní divadlo Brno loni skončilo ve ztrátě 10,8 milionu korun. To je zhruba tolik, kolik má Brno ročně vyčleněno na granty pro všechna nezávislá divadla, galerie či festivaly dohromady. To kritizuje opozice.

Kde se vzaly milionové dluhy

"Je to dědictví Dvořákovy éry. Díry vznikly například štědrým rozdáváním vstupenek partnerům divadla či financováním honorářů neveřejně vystupujících umělců.  Divadlo také táhnou dolů finanční výsledky opery. Její šéfka Eva Blahová byla bývalým ředitelem dosazena bez výběrového řízení," vyjmenoval opoziční zastupitel a člen kulturní komise města Martin Ander (SZ). Podle něj je tak důležité, aby nový šéf vypisoval na vedoucí uměleckých souborů průhledné konkurzy.

Podle kritiků přitom město o špatném hospodaření vědělo, ale přesto Dvořáka ve funkci drželo. Z května roku 2011 pochází zpráva nyní už bývalého ekonomického náměstka instituce Reného Adámka, která poukazuje na závažné nedostatky v řízení divadla a finanční ztrátu předpovídá.

Na základě dokumentu dění v divadle prošetřovala policie. Případ nakonec odložila, ovšem s tím, že se k němu v případě nových důkazů může vrátit. Magistrát její závěry odmítl.

"Již v dubnu 2011 jsem upozorňoval na skutečnost, že nezačne-li divadlo šetřit, dojdou nejpozději v říjnu 2011 peníze na provoz. Před rokem to Dvořák vyřešil šalamounsky. Tak dlouho chodil s prosíkem na magistrát, až dostal mimořádnou dotaci 13 milionů. Divadlo se rázem ze ztráty 11,5 milionu dostalo do zisku 1,5 milionu a pan Dvořák dostal mimořádnou odměnu od města za to, jak je schopný ředitel," připomněl sám Adámek.

Exředitel Dvořák se ale nařčením z nehospodárnosti brání. "Za mého působení byl rozpočet vždy vyrovnaný," uvedl. Z funkce odešel loni v září.

Nového šéfa divadla nyní magistrát hledá napodruhé. První výběrové řízení vypsal loni v létě. Z třinácti uchazečů nakonec nebyl vybrán nikdo. Kulturní stánek teď vede prozatímní ředitel Jan Petr.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz