Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kontrola vysokých škol odhalila drobné nedostatky, rychlostudenty nenašla

  • 0
Po skandálu s rychlostudenty na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni si ministerstvo školství posvítilo i na vysoké školy v Jihomoravském kraji.

Akreditační komise mimo jiné prošetřila kvalitu výuky na Soukromé vysoké škole ekonomické ve Znojmě. A našla tam nedostatky.

"Velkým problémem je personální zabezpečení studia. Stav, který byl při našem šetření na škole, je ale třeba vidět jako přechodný," uvedl tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka.

Většina kmenových pedagogů z řad docentů a profesorů školy totiž působila na dalších dvou či více vysokých školách, což Akreditační komise kritizovala.

Vedení školy tvrdí, že nedostatek už napravilo. "Problém je v podstatě vyřešen. Přešli k nám pracovníci na hlavní úvazek a v září přijmeme nové. O tomto problému jsme věděli, ještě než k nám přišla kontrola, a bylo v plánu jej řešit," řekl prorektor znojemské vysoké školy Kamil Fuchs.

Kontrolu mají za sebou i další ústavy. Členové komise v lednu prověřili výuky doktorského programu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Výtky? Téměř žádné. Pouze doporučení užší spolupráce s Akademií múzických umění v Praze.

Rychlostudenti na jihu Moravy nejsou

Od podzimu se navíc úředníci z ministerstva školství snažili prověřit, zda se na jihomoravských vysokých školách neobjevují tzv. rychlostudenti. Už v listopadu důkladně prošetřili právnické fakulty. Kontrole se nevyhnula ani práva na Masarykově univerzitě v Brně.

"Cílem bylo prověřit standardní délku studií absolventů fakult. Vycházeli jsme z údajů v matrikách studentů," popsala postup kontroly Kateřina Böhmová z ministerstva školství.

Nesrovnalosti pak prošetřil rektor. Na brněnských právech se objevily nejasnosti u sto sedmnácti absolventů. "U žádného z nich však rektor nezjistil rozpor s akreditovaným studijním programem a příslušným studijním a zkušebním řádem," upozornila Böhmová.

Více než stovka studentů se do hledáčku ministerstva dostala proto, že jim škola část studia uznala z dřívější doby, nebo proto, že přestoupili z jiného oboru se společnými předměty. "Jednalo se také o absolventy, kterým škola uznala splnění dílčích povinností z předchozího kurzu celoživotního vzdělávání," přiblížila Böhmová.

Vy a vysoké školy

Jak hodnotíte kvalitu soukromých i veřejných vysokých škol v Jihomoravském kraji? Existují zde líhně "rychlostudentů"?

Názory a zkušenosti posílejte na adresu barbora.luksova@mfdnes.cz

Ministerstvo zatím výsledky kontrol zpracovává, už teď je však jasné, že podobné praktiky, jaké byly v Plzni, se na vysokých školách na jihu Moravy neodehrávaly. "Je předčasné hovořit o dílčích regionálních výsledcích. Doposud jsme však nezjistili žádná závažná pochybení vysokých škol," sdělil mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Na pobočky zahraničních soukromých škol komise nemůže

Za jeden z velkých problémů vysokého školství považují odborníci omezenou kontrolu poboček zahraničních soukromých škol. Jde konkrétně o Bratislavskou vysokou školu práva, která nabízí v Brně studium prostřednictvím Institutu dalšího vzdělávání. A Joštovu akademii, která je pobočkou Vysoké školy v Sládkovičove.

Nad nimi nemá české ministerstvo školství prakticky žádnou moc. Důvod je jednoduchý. "Tyto pobočky české Akreditační komisi nepřísluší," upozornil tajemník komise Jiří Smrčka.

Zahraniční pobočky podle něj neposkytují české vysokoškolské vzdělání, a proto si kvalitu musí hlídat komise daných zemí. I to by se však v budoucnu mělo změnit. "Nyní jsme zpracovali návrh přísnějších podmínek pro zařazování poboček zahraničních vysokých škol," uvedl Tomáš Bouška.

Kromě toho má ministerstvo školství v plánu omezit rozmach zahraničních poboček vysokých škol v zemi. "V našem dlouhodobém záměru je snížit jejich počet. Tak, aby zůstaly jen ty kvalitní," uvedl Bouška. K tomu je však potřeba nový zákon o vysokých školách.

Podle slovenského ministerstva školství se však není čeho bát. "U nás každých šest let ověřujeme kvalitu vysokých škol. Naše kontrola je tak pravidelná a permanentní," sdělila již dříve pro MF DNES mluvčí slovenského ministerstva školství Dana Španková.

Pobočky soukromých vysokých škol však nemají pouze Slováci. Na Slovensku působí také tři pobočky českých ústavů.