I když je v regionu vysoká nezaměstnanost, pracovat v Kordárně to lidi nemotivuje. (Ilustrační snímek)

I když je v regionu vysoká nezaměstnanost, pracovat v Kordárně to lidi nemotivuje. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Kordárna nabízí volná místa. Zaměstnanci se ale nehrnou, musí je hledat

  • 76
Největšímu zaměstnavateli na Horňácku Kordárně se daří a nabízí stále nová místa. Jenže nepřetržitý provoz obyvatele Velké nad Veličkou i ty z okolí moc neláká. Kvůli nepravidelným směnám musejí někteří ze zaměstnanců i brát prášky na spaní. Důvodem však může být i špatné a drahé bydlení.

Když se před pěti lety dostala velická Kordárna do insolvence, znamenalo to pro celý region velký problém. Podnik na technické tkaniny totiž zaměstnával celé rodiny a více než polovinu práceschopných obyvatel Velké nad Veličkou. V té době také nebylo možné sehnat na místním sídlišti byt a zaměstnanci se zapisovali na pořadníky. Kdo mohl, bydlel na ubytovně.

Nyní je volných bytů dost, nikdo o ně nestojí. A vlastně ani o práci samotnou. I když region patří mezi ty s vysokou nezaměstnaností.

„V současnosti v areálu společnosti Kordárna ve Velké nad Veličkou pracuje 589 zaměstnanců. Od začátku roku firma přijala již 111 pracovníků a hodlá v tomto trendu pokračovat. Od ledna příštího roku chce opět nabírat,“ uvedla jménem Kordárny ředitelka Transparent Communications Petra Kubíčková.

Firma o svém záměru přibrat zhruba třicítku lidí informovala už před několika měsíci případné zájemce prostřednictvím obecního úřadu. „Vyvěsili jsme tady leták. Co jsem měl možnost vidět, tak to ale moc místních nezaujalo,“ uvedl starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný. V obci, kde je poměrně dost lidí bez práce, to může někoho překvapit.

Kvůli chaosu v kalendáři musí brát prášky na spaní

„V září letošního roku jsme ve Velké evidovali 8,9 procenta lidí bez práce,“ uvedl ředitel hodonínského úřadu práce Radek Hořák. Zájem přitom není ani v okolním Javorníku, Louce či Hrubé Vrbce. Továrna tak vsadila na pomoc úřadu práce - pracoviště ve Veselí nad Moravou vybíralo daný počet uchazečů, půl na půl muže a ženy.

Proč nejdou místa na odbyt? Důvodů je hned několik. „Já jsem se v Kordárně vyučil a pracoval tam přes dvacet roků. Teď jsem rád, že tam už nejsem, a nevrátil bych se. Platy tam jsou na to, že se jedná o nepřetržitý provoz, malé. Běžně si lidé vydělají 12, maximálně 15 tisíc korun,“ uvedl bývalý zaměstnanec Antonín Vrba.

A ti současní přiznávají, že kdyby měli jinou nabídku, odešli by.

„Nejde jen o výdělek a náročnou práci, ale i o to, že člověk má úplný chaos v kalendáři a nic si nemůže plánovat. Já mám třeba tři ranní směny, pak dvě odpolední, jeden den volna. Dvě odpolední, tři noční, volno, dvě ranní, jednu odpolední a dvě noční. Tento cyklus se mi točí dokola. Musím si brát prášky na spaní, jinak bych ani neusnula,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň, která z obavy možného postihu ze strany firmy nechtěla sdělit své jméno.

Bydlení je drahé a nekvalitní

Velkým problémem je pro případné zájemce o práci bydlení. Na sídlišti přilehlém ke Kordárně je přitom volných hned několik desítek bytů. Vlastní je soukromá společnost z Brna, která se o ně ale nestará. Nejsou zateplené, nemají vyměněná okna ani balkóny, a to byly postaveny před více než čtyřiceti lety.

„Máme třípokojový byt, kde platíme nájem s elektřinou něco přes devět tisíc korun měsíčně, 7 800 je nájem za tři osoby a zbytek je elektřina. Byty pod námi i nad námi jsou prázdné,“ uvedl například Jakub Kozumplík, který dojíždí za prací do Lipova. Mnozí další Veličané cestují ještě dál, někteří na Slovensko, jiní až do Rakouska.

V panelovém domě číslo 633 je situace ještě horší. Z dvaceti bytů jsou obsazeny pouze čtyři, ostatní rodiny se už kvůli výši nájmu vystěhovaly pryč. Ubytovna, kde dřív bydlely desítky dalších pracovníků, je v dezolátním stavu.

„Co jsem slyšela, tak se tam schází bezdomovci a narkomani. Je lépe se tomu místu vyhnout, a to sousedí s mateřskou školou,“ upozornila další z obyvatelek Velké Milada Kočí.

Kordárna se zabývá výrobou technických tkanin pro průmyslové použití. Ty pak vyváží téměř do celého světa.