Nálet kormorána

Nálet kormorána | foto: Dana Uherková

Kormoráni připravují rybáře o ryby i funkce

  • 3
V některých řekách jižní Moravy je nyní velmi málo pstruhů, lipanů i dalších ryb a rybáři to dávají za vinu kormoránům, kteří ryby lovili v zimním období.

"V Dyji mezi Vranovem a Znojmem se pstruhovitým rybám daří. S kolegou se nám však při posledních třech návštěvách, které by bylo možné nazvat kontrolními lovy, podařilo ulovit pouze jediného dospělého pstruha, který měřil přes třicet centimetrů. Podle mne mají zdejší pstruhy na svědomí kormoráni," posteskl si rybář Pavel Neruda.

"Sám jsem letos v zimě viděl, jak v těchto místech létají velká hejna těchto ptáků, byly jich stovky, a na březích jsme viděli i ryby, které měly na sobě rány od jejich zobáků," dodal Neruda.

Rybožraví kormoráni však zlobí i rybáře z jiných oblastí v kraji. "Dokonale mne otrávili a vzdal jsem se dokonce kvůli nim funkce ve svazu," říká rybář ze severní části kraje, který nechtěl uvést své jméno.

"Náhradu po úřadech ani nežádáme"

"Předloni nám z jednoho rybníka vylovili všechny větší kapry a amury, nechali v něm jen malé rybky. Přitom jsme do něj nasadili ryby za sto tisíc korun," říká.

Kormorán je chráněný živočich a stát má nahradit škody, které způsobí, podle rybáře je to však boj s větrnými mlýny. "Úřady po nás chtějí, abychom dokázali, že ryby vylovili kormoráni, i to, že je plašíme. To je však velmi obtížné, tak jsme o náhradu škody ani nežádali," dodal.

Kormorán velký v minulosti v jihomoravských řekách velké škody nedělal, v krajině ho dokonce bylo tak málo, že se začal chránit. Například v padesátých letech žily v celé Evropě pouhé čtyři tisíce párů a ocitl se na pokraji vyhynutí. Jakmile se však stal chráněným druhem, jeho populace v Evropě se rozrostla na 400 tisíc párů.

Rybáři chtějí regulaci kormoránů

Hnízdí především v severní, západní a východní Evropě a přes jižní Moravu táhne, případně tu přečkává chladnou část roku. Jeho největším zimovištěm je Francie, ale i v Česku kvůli mírnějším zimám jeho počet v posledních letech přesahuje deset tisíc jedinců. Vloni jich v zemi ornitologové napočítali rekordních téměř třináct tisíc.

Na jižní Moravě se mu daří i díky tomu, že přibývá ploch, které v zimě nezamrzají. Loví v Dyji, na Jihlavě i v dalších řekách a také v rybnících.

Podle Pavla Nerudy vyplenili kormoráni Dyji i kvůli tomu, že na ni vloni přiletěli již na počátku zimy, v listopadu. "Dříve se v tomto období orientovali více na přehrady, kde je dostatek takzvané bílé ryby a nezpůsobovali tak značné škody," tvrdí Neruda.

Rybáři již delší dobu volají po regulaci stavů kormorána. Stát však k tomu zatím nemá velkou vůli. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna by je rybáři měli více plašit a chovné rybníky zasíťovat.