Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce v Brně: politiku ovládl strach a paranoidní teorie

  8:55aktualizováno  8:55
Můžeme si popovídat, ale ne po telefonu. Takto odpovídají po chvilce ticha ve sluchátku brněnští politici na otázky ohledně zveřejněné, čtyři roky staré nahrávky rozhovoru senátora za ODS Vlastimila Sehnala a šéfa stavební firmy Přemysla Veselého, ve které se otevřeně mluví o úplatcích za přidělení lukrativních zakázek.

Senátor ODS Vlastimil Sehnal na nahrávce otevřeně mluví o úplatcích za přidělení zakázek | foto: ArchivMF DNES

Domluvit si rozhovor na zahrádce před restaurací je nemyslitelná věc. Členové ODS, která hraje v hodinu a půl dlouhém záznamu hlavní roli, se od neděle nejlépe cítí v podzemní kavárně nebo restauraci. A pokud jsou ochotni o nepříjemné situaci mluvit, pak s jedinou podmínkou: Hlavně inkognito! Tedy beze jména na stránkách zítřejšího tisku a nejlépe neviděn ve společnosti novináře.

S médii přitom mluví v podstatě všichni oslovení politici. Mezi sebou se však tváří, že to tak není. Na rychlém kafi nenápadně sondují, s kým z jejich kolegů už dotyčný redaktor mluvil a hlavně co se dozvěděl. Pak "vysypou" svoji teorii, jak to celé bylo. Ke konci rozhovoru se několikrát s otazníky v očích ujišťují, že jeho slova nebyla nahrávaná a že "když tak ode mě to fakt nemáte, prosím vás...".

S novinářem se pak loučí nejdále na zápraží restaurace a s ostražitým pohledem mizí v davu. Za rohem pak okamžitě vytáčí číslo nějakého stranického kolegy.

Členové ODS, kteří byli tehdy u moci, tehdejší koaliční partneři z KDU-ČSL i současní vládci ČSSD stihli od soboty vymyslet hned několik konspiračních teorií, jak kauza vznikla. Některé jsou neuvěřitelné. 

"Přišel s tím Sehnalův asistent. Nerozešli se v dobrém a on se mu teď mstí. Jen nedomyslel, koho všechno tím ještě naštve," myslí si jeden politik. Bývalý Sehnalův asistent Jaroslav Šálek to ale odmítá.

Jiný politik hledá vysvětlení v nedávné minulosti. "To celé je pokračování prezidentské volby, věřte mi, to je jasné. Novotný (senátor Josef Novotný - pozn. red.) to Sehnalovi nezapomněl," tvrdí člen brněnské ODS. Mluví o tom, že Novotný při volbě prezidenta obvinil senátora Sehnala, že mu nabídl úplatek. Policie ale nic takového neprokázala. "Byl to Novotný. Proč by to zveřejňoval sám Sehnal, když ho to taky poškozuje a odkrývá, že v tom asi jede taky," dodává muž.

Jeho kolega z jiné stranické "frakce" má ale úplně opačné vysvětlení. "Ven to pustil právě Sehnal. Moc dobře ví, že až mu skončí mandát v Senátu, v politice si už ani neškrtne," říká.

Naráží na to, že Sehnal před několika lety prohrál vnitrostranický boj o moc se současným lídrem kandidátky Milanem Venclíkem, o kterém se v nahrávce také mluví. "Je to prostě Sehnalův poslední výstřel, kopanec do vlastních řad," dodává na vysvětlení politik.

Další členové ODS zase ukazují na senátora a brněnského radního Jiřího Zlatušku, který nahrávku už minulý týden přehrál členům rady. "Sehnalův asistent dal nahrávku Novotnému, protože věděl, že se se Sehnalem nemají rádi. Jenže Novotný měl strach, tak ji předal Zlatuškovi, který vždycky řekne cokoliv na plnou pusu, takže měl i odvahu to zveřejnit," konspirují členové.

Teorií, proč se vůbec záznam objevil a proč právě nyní, po čtyřech letech těsně před krajskými a senátními volbami, je několik. Jejich hlavní aktéři je však všechny popírají. Jisté "nekalosti" však někteří politici připouštějí. "Abyste se dostal do politiky, potřebujete peníze na kampaň. Nezištně vám je dá málokdo, takže musíte slíbit, že je vrátíte. Je to jako sázení na koně," konstatuje znechuceně politik, který si stejně jako jiní nepřeje zveřejnit jméno. Mohlo by ho to stát kariéru.

Brněnští politici se každopádně v koutech kaváren shodují v jednom: od soboty mají strach nejen oni, ale i majitelé firem a podnikatelé.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz