Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce v Brně: politiku ovládl strach a paranoidní teorie

  8:55aktualizováno  8:55
Můžeme si popovídat, ale ne po telefonu. Takto odpovídají po chvilce ticha ve sluchátku brněnští politici na otázky ohledně zveřejněné, čtyři roky staré nahrávky rozhovoru senátora za ODS Vlastimila Sehnala a šéfa stavební firmy Přemysla Veselého, ve které se otevřeně mluví o úplatcích za přidělení lukrativních zakázek.

Senátor ODS Vlastimil Sehnal na nahrávce otevřeně mluví o úplatcích za přidělení zakázek | foto: ArchivMF DNES

Domluvit si rozhovor na zahrádce před restaurací je nemyslitelná věc. Členové ODS, která hraje v hodinu a půl dlouhém záznamu hlavní roli, se od neděle nejlépe cítí v podzemní kavárně nebo restauraci. A pokud jsou ochotni o nepříjemné situaci mluvit, pak s jedinou podmínkou: Hlavně inkognito! Tedy beze jména na stránkách zítřejšího tisku a nejlépe neviděn ve společnosti novináře.

S médii přitom mluví v podstatě všichni oslovení politici. Mezi sebou se však tváří, že to tak není. Na rychlém kafi nenápadně sondují, s kým z jejich kolegů už dotyčný redaktor mluvil a hlavně co se dozvěděl. Pak "vysypou" svoji teorii, jak to celé bylo. Ke konci rozhovoru se několikrát s otazníky v očích ujišťují, že jeho slova nebyla nahrávaná a že "když tak ode mě to fakt nemáte, prosím vás...".

S novinářem se pak loučí nejdále na zápraží restaurace a s ostražitým pohledem mizí v davu. Za rohem pak okamžitě vytáčí číslo nějakého stranického kolegy.

Členové ODS, kteří byli tehdy u moci, tehdejší koaliční partneři z KDU-ČSL i současní vládci ČSSD stihli od soboty vymyslet hned několik konspiračních teorií, jak kauza vznikla. Některé jsou neuvěřitelné. 

"Přišel s tím Sehnalův asistent. Nerozešli se v dobrém a on se mu teď mstí. Jen nedomyslel, koho všechno tím ještě naštve," myslí si jeden politik. Bývalý Sehnalův asistent Jaroslav Šálek to ale odmítá.

Jiný politik hledá vysvětlení v nedávné minulosti. "To celé je pokračování prezidentské volby, věřte mi, to je jasné. Novotný (senátor Josef Novotný - pozn. red.) to Sehnalovi nezapomněl," tvrdí člen brněnské ODS. Mluví o tom, že Novotný při volbě prezidenta obvinil senátora Sehnala, že mu nabídl úplatek. Policie ale nic takového neprokázala. "Byl to Novotný. Proč by to zveřejňoval sám Sehnal, když ho to taky poškozuje a odkrývá, že v tom asi jede taky," dodává muž.

Jeho kolega z jiné stranické "frakce" má ale úplně opačné vysvětlení. "Ven to pustil právě Sehnal. Moc dobře ví, že až mu skončí mandát v Senátu, v politice si už ani neškrtne," říká.

Naráží na to, že Sehnal před několika lety prohrál vnitrostranický boj o moc se současným lídrem kandidátky Milanem Venclíkem, o kterém se v nahrávce také mluví. "Je to prostě Sehnalův poslední výstřel, kopanec do vlastních řad," dodává na vysvětlení politik.

Další členové ODS zase ukazují na senátora a brněnského radního Jiřího Zlatušku, který nahrávku už minulý týden přehrál členům rady. "Sehnalův asistent dal nahrávku Novotnému, protože věděl, že se se Sehnalem nemají rádi. Jenže Novotný měl strach, tak ji předal Zlatuškovi, který vždycky řekne cokoliv na plnou pusu, takže měl i odvahu to zveřejnit," konspirují členové.

Teorií, proč se vůbec záznam objevil a proč právě nyní, po čtyřech letech těsně před krajskými a senátními volbami, je několik. Jejich hlavní aktéři je však všechny popírají. Jisté "nekalosti" však někteří politici připouštějí. "Abyste se dostal do politiky, potřebujete peníze na kampaň. Nezištně vám je dá málokdo, takže musíte slíbit, že je vrátíte. Je to jako sázení na koně," konstatuje znechuceně politik, který si stejně jako jiní nepřeje zveřejnit jméno. Mohlo by ho to stát kariéru.

Brněnští politici se každopádně v koutech kaváren shodují v jednom: od soboty mají strach nejen oni, ale i majitelé firem a podnikatelé.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Exkurze do vesmíru. Brno přivítá největší světovou výstavu o kosmonautice

Na brněnském výstavišti se představí největší putovní expozice o kosmonautice...

Brněnské výstaviště od května na čtyři měsíce přivítá největší putovní výstavu o kosmonautice na světě. Organizátoři...

VIDEO: Brno žije Kometou. Zelný trh se zbarvil do modrobíla

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad...

Brněnský hokejový tým Kometa po roce obhájil mistrovský titul. Zvítězil nad Třincem 4:1. Fanoušci, kteří se nedostali...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz