Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce v Brně: sponzoring sportu mohl pomáhat firmám k zakázkám

  5:52aktualizováno  5:52
Nahrávka rozhovoru stavitele Přemysla Veselého a senátora Vlastimila Sehnala (ODS), jejíž úryvky o víkendu zveřejnila televize Nova, nevrhá špatné světlo jen na podnikatelskou sféru. Veselý na ní popisuje i praktiky sponzoringu brněnského sportu.

Šéf stavební firmy Přemysl Veselý (vpravo) podporuje brněnský sport. Souvisí to s korupcí? | foto: MF DNES

To, že stavební firmy sponzorují brněnský sport, není nic nového. Hokejisté Komety i fotbalisté 1. FC Brno mají na dresech loga stavebních firem Přemysl Veselý a OHL ŽS. Fotbalisté se navíc chlubí logem Skansky. Jenže jde zároveň bez výhrady o firmy, o kterých Veselý na nahrávkách mluví. O většině z nich tvrdí, že za přidělování zakázek odevzdávaly ODS úplatky.

. Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

Ze záznamu vyplývá, že systém stavebních zakázek a sponzoringu je provázaný. Veselý říká, že by politici měli víc zohledňovat, kolik peněz která firma dává do sportu. "Veselý dává šest milionů a k tomu tam má město uprostřed Evropy a leteckej den, jenže Imos dává dva. Tak musíme Veselému ulevit," popisuje podnikatel senátorovi na čtyři roky staré nahrávce, jak by se mělo při "přiřazování zakázek" postupovat.

Veselý dotuje sport dodnes. O tom, že by byl sponzoring provázaný se stavebními zakázkami, ale mlčí. "Podnik mé velikosti by měl sponzorovat lokální kulturní a sportovní aktivity. Politický sponzoring si nemohu dovolit," napsal v prohlášení.

Šéfové největších sportovních klubů se proti tvrzení z nahrávky tvrdě ohrazují. Odmítají, že by jim někdy město dohazovalo sponzory, kteří pak profitují na zakázkách. "Sponzory sami oslovujeme, s některými z nich máme i patnáctileté vazby, preferujeme dlouhodobou spolupráci. Nefunguje to na té bázi, že město Brno se s někým dohodne a on nám pošle peníze," uvedl manažer brněnských basketbalistek Jiří Hamza.

Jeho svěřenkyně nosí na dresech logo společnosti Imos. Jenže právě o tomto sponzorovi mluví Veselý na nahrávce. A tvrdí, že kolik má na basketbal dát, rozhodl Radomír Jonáš, politik ODS, který se o pár měsíců později stal náměstkem primátora a měl na starosti majetkové záležitosti.

"To jsem si třeba dovolil tam na toho Rulíška (ředitel Imosu - pozn. red.) vystoupit, že je v představenstvu, a jestli chce být v představenstvu basketbalistek, tak ať jde a pustí to, protože tam nic nedává. A že mu Jonáš řekl, že stačí tři sta tisíc, taková firma, která tady dostává zakázky jak sviňa," stěžoval si Veselý Sehnalovi.

. Co zaznělo?

Úryvky z nahrávky mezi Veselým a Sehnalem

O sponzoringu
Veselý: "Ti, co pomáhají a chtějí pomáhat, by měli být nějakým způsobem dotovaní anebo výrazně zvýhodnění. Jestli je nebudeš dotovat, tak se na tebe vybodnou."
 
O rozdělování peněz na kulturu
Veselý: "Kdo dotuje sport? Nikdo. Janáčkovo divadlo stojí osm milionů, ať hraje, nebo ne. Je potřeba říct, že nedostanou osm, ale šest, a půjde to do sportu."

Jak měl ideální systém, o kterém mluví majitel stavební firmy Přemysl Veselý se senátorem Sehnalem na čtyři roky staré nahrávce, fungovat? Podle všeho by si musela utáhnout opasky ODS, která - jak tvrdí Veselý - vybírala půldruhého procenta z každé zakázky. "Kdyby mi řekli: Přemo, tady máš zakázku za sto milionů a odevzdáš jen procento a zbytek půjde tam a tam," popisuje Veselý.

S tím, jak se sponzoring do rozdělování zakázek promítal, nebyl podnikatel spokojený. "Ti, co pomáhají a chtějí pomáhat, by měli být nějakým způsobem dotovaní anebo výrazně zvýhodnění. Jestli je nebudeš dotovat, tak se na tebe vybodnou," říká Veselý Sehnalovi. Přemysl Veselý na nahrávce kritizuje fakt, že se jeho štědré sponzorství nepromítá v počtu přidělených zakázek a že sponzoruje "zadarmo".

Sportovní manažeři podobný sytém zpochybňují. "Nikdy jsem se s tím nesetkal a je to nesmysl," komentoval nahrávku ředitel fotbalového 1. FC Brno Radek Bělák. Podle něj je záznam falzifikát. "Založený na hospodských řečech," podotkl Bělák.

Je pravda, že vůči sportovcům byl a je podnikatel Veselý velmi štědrý. Peníze od něj nyní dostávají brněnští fotbalisté i hokejisté či královopolské volejbalistky. Na nahrávce vypočítává své tehdejší sponzorské aktivity - podporoval festival Brno - město uprostřed Evropy nebo například letecký den na tuřanském letišti.

Naopak nelichotivě se vyjadřuje o brněnské kultuře. Vadí mu, že peněz do ní jde ve srovnání se sportem mnohem víc.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz