Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce v Brně: sponzoring sportu mohl pomáhat firmám k zakázkám

  5:52aktualizováno  5:52
Nahrávka rozhovoru stavitele Přemysla Veselého a senátora Vlastimila Sehnala (ODS), jejíž úryvky o víkendu zveřejnila televize Nova, nevrhá špatné světlo jen na podnikatelskou sféru. Veselý na ní popisuje i praktiky sponzoringu brněnského sportu.

Šéf stavební firmy Přemysl Veselý (vpravo) podporuje brněnský sport. Souvisí to s korupcí? | foto: MF DNES

To, že stavební firmy sponzorují brněnský sport, není nic nového. Hokejisté Komety i fotbalisté 1. FC Brno mají na dresech loga stavebních firem Přemysl Veselý a OHL ŽS. Fotbalisté se navíc chlubí logem Skansky. Jenže jde zároveň bez výhrady o firmy, o kterých Veselý na nahrávkách mluví. O většině z nich tvrdí, že za přidělování zakázek odevzdávaly ODS úplatky.

. Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

Ze záznamu vyplývá, že systém stavebních zakázek a sponzoringu je provázaný. Veselý říká, že by politici měli víc zohledňovat, kolik peněz která firma dává do sportu. "Veselý dává šest milionů a k tomu tam má město uprostřed Evropy a leteckej den, jenže Imos dává dva. Tak musíme Veselému ulevit," popisuje podnikatel senátorovi na čtyři roky staré nahrávce, jak by se mělo při "přiřazování zakázek" postupovat.

Veselý dotuje sport dodnes. O tom, že by byl sponzoring provázaný se stavebními zakázkami, ale mlčí. "Podnik mé velikosti by měl sponzorovat lokální kulturní a sportovní aktivity. Politický sponzoring si nemohu dovolit," napsal v prohlášení.

Šéfové největších sportovních klubů se proti tvrzení z nahrávky tvrdě ohrazují. Odmítají, že by jim někdy město dohazovalo sponzory, kteří pak profitují na zakázkách. "Sponzory sami oslovujeme, s některými z nich máme i patnáctileté vazby, preferujeme dlouhodobou spolupráci. Nefunguje to na té bázi, že město Brno se s někým dohodne a on nám pošle peníze," uvedl manažer brněnských basketbalistek Jiří Hamza.

Jeho svěřenkyně nosí na dresech logo společnosti Imos. Jenže právě o tomto sponzorovi mluví Veselý na nahrávce. A tvrdí, že kolik má na basketbal dát, rozhodl Radomír Jonáš, politik ODS, který se o pár měsíců později stal náměstkem primátora a měl na starosti majetkové záležitosti.

"To jsem si třeba dovolil tam na toho Rulíška (ředitel Imosu - pozn. red.) vystoupit, že je v představenstvu, a jestli chce být v představenstvu basketbalistek, tak ať jde a pustí to, protože tam nic nedává. A že mu Jonáš řekl, že stačí tři sta tisíc, taková firma, která tady dostává zakázky jak sviňa," stěžoval si Veselý Sehnalovi.

. Co zaznělo?

Úryvky z nahrávky mezi Veselým a Sehnalem

O sponzoringu
Veselý: "Ti, co pomáhají a chtějí pomáhat, by měli být nějakým způsobem dotovaní anebo výrazně zvýhodnění. Jestli je nebudeš dotovat, tak se na tebe vybodnou."
 
O rozdělování peněz na kulturu
Veselý: "Kdo dotuje sport? Nikdo. Janáčkovo divadlo stojí osm milionů, ať hraje, nebo ne. Je potřeba říct, že nedostanou osm, ale šest, a půjde to do sportu."

Jak měl ideální systém, o kterém mluví majitel stavební firmy Přemysl Veselý se senátorem Sehnalem na čtyři roky staré nahrávce, fungovat? Podle všeho by si musela utáhnout opasky ODS, která - jak tvrdí Veselý - vybírala půldruhého procenta z každé zakázky. "Kdyby mi řekli: Přemo, tady máš zakázku za sto milionů a odevzdáš jen procento a zbytek půjde tam a tam," popisuje Veselý.

S tím, jak se sponzoring do rozdělování zakázek promítal, nebyl podnikatel spokojený. "Ti, co pomáhají a chtějí pomáhat, by měli být nějakým způsobem dotovaní anebo výrazně zvýhodnění. Jestli je nebudeš dotovat, tak se na tebe vybodnou," říká Veselý Sehnalovi. Přemysl Veselý na nahrávce kritizuje fakt, že se jeho štědré sponzorství nepromítá v počtu přidělených zakázek a že sponzoruje "zadarmo".

Sportovní manažeři podobný sytém zpochybňují. "Nikdy jsem se s tím nesetkal a je to nesmysl," komentoval nahrávku ředitel fotbalového 1. FC Brno Radek Bělák. Podle něj je záznam falzifikát. "Založený na hospodských řečech," podotkl Bělák.

Je pravda, že vůči sportovcům byl a je podnikatel Veselý velmi štědrý. Peníze od něj nyní dostávají brněnští fotbalisté i hokejisté či královopolské volejbalistky. Na nahrávce vypočítává své tehdejší sponzorské aktivity - podporoval festival Brno - město uprostřed Evropy nebo například letecký den na tuřanském letišti.

Naopak nelichotivě se vyjadřuje o brněnské kultuře. Vadí mu, že peněz do ní jde ve srovnání se sportem mnohem víc.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Najdete na iDNES.cz