Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce: Znojmo ruší zakázky, zastupitelé mají strach o volby

  8:32aktualizováno  8:32
Kauza obviněného tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře hýbe před volbami Znojmem. Budou moci vůbec proběhnout, když místo nejvyššího úředníka na radnici je prázdné? Městská rada v souvislosti s korupční aférou schválila zpřísnění dohledu nad průhledností městských zakázek.

Na znojemskou radnici vtrhla 23. září 2010 protikorupční policie. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Bude zrušeno asi 30 rozběhnutých a nedávno ukončených řízení. Nově bude obálky s finančními nabídkami otevírat přímo rada města doplněná o předsedu kontrolního výboru zastupitelstva, který je členem radniční opozice.

Starosta Znojma Petr NezvedaO korupční kauze chtějí být nyní detailně informováni zastupitelé. Jelikož znojemský starosta Petr Nezveda (ODS) odmítá sám svolat mimořádné zastupitelstvo, kde by vysvětlil, co se na radnici vlastně stalo, vzali zastupitelé aktivitu do svých rukou.

Včera večer začali zastupitelé sbírat hlasy pro svolání mimořádného zastupitelstva. Na něm chtějí slyšet, jak je vůbec možné, že starostův přímý podřízený a dlouholetý kamarád Krejčíř byl obviněn z braní úplatků.

Dopis, na nějž potřebují sesbírat třetinu podpisů zastupitelů, aby mimořádné zastupitelstvo mohlo být svoláno, chtějí Nezvedovi předat nejpozději během pátku.

uplácení na znojemské radnici

Z pěti obviněných v korupční aféře na znojemské radnici je ve vazbě tajemník radnice Vladimír Krejčíř, který měl přijímat úplatky a na svou funkci již rezignoval.
Další čtyři lidé jsou vyšetřováni na svobodě. Podle důvěryhodných zdrojů měli úplatky dávat šéfové dvou stavebních firem ze Znojma, Stanislav Hahn z VHS plus a Miroslav Šimeček z Pozemních staveb Znojmo. Obě firmy získávaly ve městě mnohamilionové zakázky.
Posledními dvěma obviněnými mají být Kamil Ludvík ze Slatiny a prosiměřický podnikatel Zdeněk Novotný. Ludvík měl na znojemské radnici podplácet coby majitel těžařské firmy za příslib těžby v městských lesích. Novotný zase za získání radniční zakázky na výrobu dřevěného stánku v centru. Žádný ze čtyř mužů se však dosud veřejně nevyjádřil.

"S místostarostou Pavlem Balíkem (KDU-ČSL) dnes večer naformulujeme text a budeme první, kdo to podepíše. Zbylé podpisy by neměl být problém posbírat během čtvrtečního dne," uvedl včera zastupitel Zbyšek Kaššai (ČSSD).

Mimořádné zastupitelstvo by tak měl podle Kaššaie svolat Nezveda nejpozději na pondělí 11. října. Tam chtějí zastupitelé ještě před volbami zjistit, v jakém stavu se teď městský úřad vlastně nachází.

"Tedy jak je zachovaný chod úřadu, který odbor je ještě policií zapečetěn. A chceme mít jasno, kdo za průběh blížících se komunálních voleb bude místo tajemníka zodpovídat. Nechceme, aby došlo k pochybení u voleb," popsal Kaššai.

Tajemník znojemské radnice Vladimír Krejčíř

Krejčíře stíhá protikorupční policie za to, že přijal úplatky v řádu desetitisíců korun od stavebních firem, a to za získání výhodných zakázek od města. Je ve vazbě a vinu popírá. Spolu s ním jsou stíháni čtyři představitelé stavebních firem. Zůstávají na svobodě.

Shodou okolností kategorii "omezování svobody projevu" v osmém ročníku soutěže Otevřeno-Zavřeno, jejíž výsledky včera vyhlásilo sdružení Otevřená společnost, vyhrál tajemník Krejčíř. Za to, že na důchodce Františka Procházku zavolal letos v květnu městskou policii (více o tomto případu čtěte zde).

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

BMW X5 M50d
BMW X5 M50d

r.v. 2015, naj. 59 487 km, diesel
1 659 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz