Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kostely jsou plné. Vánoční mše lákají i nevěřící

  7:23aktualizováno  7:23
Zaplněné kostely mají faráři po celém kraji. Na vánoční mše totiž chodí i lidé, kteří přes rok cestu do kostela nenajdou. Někde se pouze obdivují vystaveným betlémům, jinde přijdou kvůli rozjímání.

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

"Právě vánoční čas přivádí do kostelů více lidí, přicházejí si nejen prohlédnout betlémy, ale často si na chvíli sednout, aby setrvali v tichu a možná i v malém vnitřním zamyšlení nad uplnyulým rokem svého života. Při půlnočních bohoslužbách nebývají kostely zaplněny jen věřícími, ale všemi, kteří cítí, že Vánoce mají svůj hlubší smysl, který se nedá vyjádřit jen něčím hmotným," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Katolické bohoslužby na jižní Moravě - zde

Většinu věřících, ale i kolemjdoucích, táhnou do kostela především půlnoční mše, kterými podle liturgického církevního roku začíná vánoční doba. Ne každá ale začíná přesně o půlnoci.
 
"Oslava narození Ježíše Krista, takzvaný Hod Boží vánoční, začíná zpravidla vigilií, tedy půlnoční bohoslužbou. Ve většině farností  bývá zahájena opravdu přesně o půlnoci, ale v řadě kostelů je slavena už dříve, třeba ve 21.00 nebo 22.00 hodin. Někde je to proto, že kněz spravuje více farností, takže v některé začíná dřív a do druhé přejíždí na "půlnoční", jinde je  to i vyhledávaná nabídka  pro starší lidi, pro které už může být doprava domů po půlnoci problémem. Podmínkou je, aby tato mše probíhala po setmění," dodala Jandlová s tím, že řada kostelů začíná mše na Štědrý den i v 16:00 - především kvůli dětem.

KAtolické mše v Brně a evangelické mše na jižní Moravě -zde

Podle agentury STEM chodí o Vánocích do kostela dvě pětiny českých rodin. V boha věří asti třetina Čechů a Moravanů. Pro devatenáct procent českých rodin je návštěva kostela o vánočních svátcích neodmyslitelnou tradicí.
 
Návštěvu kostela o vánočních svátcích zařadila mezi vánoční zvyky i pětina lidí bez vyznání. Do kostela o Vánocích zajde ale také více než polovina lidí, kteří se bohoslužeb účastní pouze sporadicky.
 
Odlišnosti v religiozitě jsou obecně ovlivněny především věkem, velmi podstatné jsou také regionální rozdíly. V boha věří téměř dvaačtyřicet procent lidí žijících na Moravě a devětadvacet procent lidí žijících v Čechách.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz