Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Kostely jsou plné. Vánoční mše lákají i nevěřící

  • 7
Zaplněné kostely mají faráři po celém kraji. Na vánoční mše totiž chodí i lidé, kteří přes rok cestu do kostela nenajdou. Někde se pouze obdivují vystaveným betlémům, jinde přijdou kvůli rozjímání.
"Právě vánoční čas přivádí do kostelů více lidí, přicházejí si nejen prohlédnout betlémy, ale často si na chvíli sednout, aby setrvali v tichu a možná i v malém vnitřním zamyšlení nad uplnyulým rokem svého života. Při půlnočních bohoslužbách nebývají kostely zaplněny jen věřícími, ale všemi, kteří cítí, že Vánoce mají svůj hlubší smysl, který se nedá vyjádřit jen něčím hmotným," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Katolické bohoslužby na jižní Moravě - zde

Většinu věřících, ale i kolemjdoucích, táhnou do kostela především půlnoční mše, kterými podle liturgického církevního roku začíná vánoční doba. Ne každá ale začíná přesně o půlnoci.
 
"Oslava narození Ježíše Krista, takzvaný Hod Boží vánoční, začíná zpravidla vigilií, tedy půlnoční bohoslužbou. Ve většině farností  bývá zahájena opravdu přesně o půlnoci, ale v řadě kostelů je slavena už dříve, třeba ve 21.00 nebo 22.00 hodin. Někde je to proto, že kněz spravuje více farností, takže v některé začíná dřív a do druhé přejíždí na "půlnoční", jinde je  to i vyhledávaná nabídka  pro starší lidi, pro které už může být doprava domů po půlnoci problémem. Podmínkou je, aby tato mše probíhala po setmění," dodala Jandlová s tím, že řada kostelů začíná mše na Štědrý den i v 16:00 - především kvůli dětem.

KAtolické mše v Brně a evangelické mše na jižní Moravě -zde

Podle agentury STEM chodí o Vánocích do kostela dvě pětiny českých rodin. V boha věří asti třetina Čechů a Moravanů. Pro devatenáct procent českých rodin je návštěva kostela o vánočních svátcích neodmyslitelnou tradicí.
 
Návštěvu kostela o vánočních svátcích zařadila mezi vánoční zvyky i pětina lidí bez vyznání. Do kostela o Vánocích zajde ale také více než polovina lidí, kteří se bohoslužeb účastní pouze sporadicky.
 
Odlišnosti v religiozitě jsou obecně ovlivněny především věkem, velmi podstatné jsou také regionální rozdíly. V boha věří téměř dvaačtyřicet procent lidí žijících na Moravě a devětadvacet procent lidí žijících v Čechách.