Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotíkova kritika pokrytectví je k vidění v Brně

  18:44aktualizováno  18:44
Dílo česko-amerického výtvarníka a příbuzného T. G. Masaryka Jana Jakuba Kotíka, který před rokem v pouhých pětatřiceti letech podlehl rakovině, nyní připomíná instalace Moravské galerie v Brně.

Netradiční pohovka Jana Jakuba Kotíka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Pražákově paláci v Prostoru pro jedno dílo si lidé až do března příštího roku mohou prohlížet jeho netradiční a provokativní pohovku nazvanou Houses of the Holy.

Angažovaný umělec Kotík, který ve svých dílech vždy kritizoval (zejména americkou) politiku a praktiky nadnárodních korporací, ji vytvořil před třemi lety jako výtku k pokrytectví lidí, kteří se smíří s násilím páchaným na ochranu jejich bohatství a spokojenosti.

Pohovka na první pohled připomíná luxusní nábytek "chaise longue", čili doslova "dlouhou židli", je ovšem potažena látkou s loveckými výjevy. "Látka je metaforou pro násilí, které se stane zábavou. A tvarem sofa připomíná střelu s plochou dráhou letu," komentoval své dílo před časem sám autor.

LP Led Zeppelin

"Jan Jakub Kotík se svými díly řadí mezi umělce, kteří se nechtějí smířit tichým souhlasem s pokrytectvím hlásaným věrozvěsty zkázy. Objekt Houses of the Holy, stejnojmenný s názvem LP Led Zeppelin, vytvořil po svém návratu z USA. Z odstupu komentuje hysterické vření, deklarace ctnosti znehodnocované činy," doplnila kurátorka Yvona Ferencová.

Kotík se narodil v USA, vystudoval Cooper University v New Yorku. Začínal jako muzikant, hrál na bicí v řadě nezávislých rockových kapel. Až po přestěhování do Prahy v roce 2000 začal tvořit výtvarná díla.

Pocházel z rodiny, která k umění nikdy neměla daleko. Prapravnuk prvního československého prezidenta byl synem kurátorky a historičky umění Charlotty Kotíkové a skladatele a dirigenta Petra Kotíka.

Jeho bratr Tomáš je známým sochařem v New Yorku, jeho žena Gabriela je kurátorkou a provozuje Galerii Jelení Centra pro současné umění v Praze.

S Kotíkovým dílem se Brňané mohli blíže seznámit na sólové výstavě Patina v brněnském Domě umění či tamtéž na Výstavě finalistů ceny Chalupeckého v roce 2006. Tehdy Kotík zacílil na propagandu jako nástroj politických stran, ovšem maskovanou za nezávislé zpravodajství.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Najdete na iDNES.cz