Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotíkova kritika pokrytectví je k vidění v Brně

  18:44aktualizováno  18:44
Dílo česko-amerického výtvarníka a příbuzného T. G. Masaryka Jana Jakuba Kotíka, který před rokem v pouhých pětatřiceti letech podlehl rakovině, nyní připomíná instalace Moravské galerie v Brně.

Netradiční pohovka Jana Jakuba Kotíka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

V Pražákově paláci v Prostoru pro jedno dílo si lidé až do března příštího roku mohou prohlížet jeho netradiční a provokativní pohovku nazvanou Houses of the Holy.

Angažovaný umělec Kotík, který ve svých dílech vždy kritizoval (zejména americkou) politiku a praktiky nadnárodních korporací, ji vytvořil před třemi lety jako výtku k pokrytectví lidí, kteří se smíří s násilím páchaným na ochranu jejich bohatství a spokojenosti.

Pohovka na první pohled připomíná luxusní nábytek "chaise longue", čili doslova "dlouhou židli", je ovšem potažena látkou s loveckými výjevy. "Látka je metaforou pro násilí, které se stane zábavou. A tvarem sofa připomíná střelu s plochou dráhou letu," komentoval své dílo před časem sám autor.

LP Led Zeppelin

"Jan Jakub Kotík se svými díly řadí mezi umělce, kteří se nechtějí smířit tichým souhlasem s pokrytectvím hlásaným věrozvěsty zkázy. Objekt Houses of the Holy, stejnojmenný s názvem LP Led Zeppelin, vytvořil po svém návratu z USA. Z odstupu komentuje hysterické vření, deklarace ctnosti znehodnocované činy," doplnila kurátorka Yvona Ferencová.

Kotík se narodil v USA, vystudoval Cooper University v New Yorku. Začínal jako muzikant, hrál na bicí v řadě nezávislých rockových kapel. Až po přestěhování do Prahy v roce 2000 začal tvořit výtvarná díla.

Pocházel z rodiny, která k umění nikdy neměla daleko. Prapravnuk prvního československého prezidenta byl synem kurátorky a historičky umění Charlotty Kotíkové a skladatele a dirigenta Petra Kotíka.

Jeho bratr Tomáš je známým sochařem v New Yorku, jeho žena Gabriela je kurátorkou a provozuje Galerii Jelení Centra pro současné umění v Praze.

S Kotíkovým dílem se Brňané mohli blíže seznámit na sólové výstavě Patina v brněnském Domě umění či tamtéž na Výstavě finalistů ceny Chalupeckého v roce 2006. Tehdy Kotík zacílil na propagandu jako nástroj politických stran, ovšem maskovanou za nezávislé zpravodajství.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz