Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ukaž plavky! Na pánský koupací úbor mají ve Znojmě zvláštní nároky

  9:11aktualizováno  9:11
„Plavkovou aféru“ řeší na městském koupališti Louka ve Znojmě. Pro pány tam vytvořili jakýsi dress code. Nechtějí, aby jim do bazénu chodili v šortkách nebo v plavkách se zipem a kapsami. Nejenže jimi pánové ničí tobogán a skluzavky, ale vynesou i hodně vody.

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

„Vadí nám to, protože zipy nebo různé jiné cvočky poškozují povrch skluzavek a tobogánu. Šortkové plavky zase vynášejí ven vodu,“ vysvětluje správce Městské plovárny Louka František Svoboda. Tobogán se totiž nedá natírat, plavky se zipy jej tak nenávratně poškozují a jediným řešením je po čase jeho výměna.

Vynášení vody z bazénu, zejména pokud plavky mají i kapsy, se dá pouze odhadovat. „Pokud ale uvažujeme tak, že dotyčný vyleze z bazénu za dobu návštěvy zhruba dvacetkrát, a budeme počítat vzhledem k nasákavosti materiálu a objemu kapes dva litry na jednoho, průměrně jeden návštěvník vynese z bazénu ven 40 litrů vody,“ vypočítává mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

A její počty pokračují. Pokud koupaliště navštíví pět set lidí s šortkovými plavkami, je hned z bazénu pryč 10 tisíc litrů vody, a proto se musí voda průběžně dopouštět. Například minulou sobotu, kdy bylo extrémní horko a vykoupat se přišly přes dva tisíce lidí, musel správce Svoboda dopouštět přibližně 150 tisíc litrů vody. Kapacita znojemské plovárny je přitom až 2 450 lidí.

Povzdechnutí je však zatím to jediné, co může radnice s plavkovými „zloději“ dělat. „Opatření na omezení dlouhých plavek se snažíme dělat každou sezonu, bohužel současný módní trend je takový, že se kategorický zákaz šortkových plavek bez patřičné negativní odezvy veřejnosti nedá použít,“ popisuje Pastrňáková.

Kontrola a osvěta místo zákazu

Vsadili tak spíše na osvětu než zákazy. K návštěvníkům vysílají prosby a upozornění. Třeba v radničním zpravodaji. Nebo pokud si plavčík na koupališti někoho s takovým koupacím oděvem všimne, požádá jej, zda by příště nemohl přijít v klasických plavkách.

U vchodu je zase připravený dozor, který si vytipovává lidi, co přišli bez batohu nebo tašky. „Po lidech, co si s sebou nic nenesou, chceme ukázat plavky. Protože u těch se nejčastěji stává, že skočí do bazénu v tom, v čem přišli,“ říká Svoboda.

A dodává, že znojemské koupaliště není jediné, které se o něco takového snaží. „Na některých koupalištích ve Vídni je to normální praxe. Ale musím říct, že za ty tři roky, co se o osvětu snažíme, se situace zlepšuje. Třeba dřív se k nám lidé chodili koupat ve slipech, což už se teď skoro neděje,“ tvrdí.

I tak se ale najde spousta těch, kterým požadavek koupaliště přijde spíše vtipný.

„Podle mě se daleko víc vody vycáká ven. To se bude příště dohlížet i na šplouchání?“ směje se David Neumann ze Znojma, častý návštěvník plovárny.

Že ale plavky a šortky se zipy představují skutečný problém, potvrzuje také vedoucí provozu akvaparku v Blansku Pavel Ševčík.

„Šortkové kraťasy, které by vynášely vodu, nám až tolik nevadí, protože při velkých počtech návštěvníků stejně musíme vodu průběžně dopouštět. Ale upozorňování na zipy je zcela oprávněné. I když musím říct, že my zatím nic takového nezavádíme, protože jsme ještě tobogány ani skluzavky poškozené neměli,“ sdělil Ševčík.

Autoři: ,Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Žít Brno versus Slušní lidé. Duel o sociální bydlení hlídala ochranka

V židenickém Dělnickém domě se diskutovalo o sociálním bydlení. Hnutí Slušní...

Vyhrocená atmosféra týkající se dění v Brně se z internetu přenesla do Židenic. V úterý tam před plným sálem obhajoval...

Znásilnění byl výmysl, přesvědčovala soud teta boxera Plachetky

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Krajský soud v Brně má k dispozici přepis a fotky facebookové konverzace, s jejíž pomocí se odsouzený boxer Ľudovít...Najdete na iDNES.cz