Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ukaž plavky! Na pánský koupací úbor mají ve Znojmě zvláštní nároky

  9:11aktualizováno  9:11
„Plavkovou aféru“ řeší na městském koupališti Louka ve Znojmě. Pro pány tam vytvořili jakýsi dress code. Nechtějí, aby jim do bazénu chodili v šortkách nebo v plavkách se zipem a kapsami. Nejenže jimi pánové ničí tobogán a skluzavky, ale vynesou i hodně vody.

Ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

„Vadí nám to, protože zipy nebo různé jiné cvočky poškozují povrch skluzavek a tobogánu. Šortkové plavky zase vynášejí ven vodu,“ vysvětluje správce Městské plovárny Louka František Svoboda. Tobogán se totiž nedá natírat, plavky se zipy jej tak nenávratně poškozují a jediným řešením je po čase jeho výměna.

Vynášení vody z bazénu, zejména pokud plavky mají i kapsy, se dá pouze odhadovat. „Pokud ale uvažujeme tak, že dotyčný vyleze z bazénu za dobu návštěvy zhruba dvacetkrát, a budeme počítat vzhledem k nasákavosti materiálu a objemu kapes dva litry na jednoho, průměrně jeden návštěvník vynese z bazénu ven 40 litrů vody,“ vypočítává mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

A její počty pokračují. Pokud koupaliště navštíví pět set lidí s šortkovými plavkami, je hned z bazénu pryč 10 tisíc litrů vody, a proto se musí voda průběžně dopouštět. Například minulou sobotu, kdy bylo extrémní horko a vykoupat se přišly přes dva tisíce lidí, musel správce Svoboda dopouštět přibližně 150 tisíc litrů vody. Kapacita znojemské plovárny je přitom až 2 450 lidí.

Povzdechnutí je však zatím to jediné, co může radnice s plavkovými „zloději“ dělat. „Opatření na omezení dlouhých plavek se snažíme dělat každou sezonu, bohužel současný módní trend je takový, že se kategorický zákaz šortkových plavek bez patřičné negativní odezvy veřejnosti nedá použít,“ popisuje Pastrňáková.

Kontrola a osvěta místo zákazu

Vsadili tak spíše na osvětu než zákazy. K návštěvníkům vysílají prosby a upozornění. Třeba v radničním zpravodaji. Nebo pokud si plavčík na koupališti někoho s takovým koupacím oděvem všimne, požádá jej, zda by příště nemohl přijít v klasických plavkách.

U vchodu je zase připravený dozor, který si vytipovává lidi, co přišli bez batohu nebo tašky. „Po lidech, co si s sebou nic nenesou, chceme ukázat plavky. Protože u těch se nejčastěji stává, že skočí do bazénu v tom, v čem přišli,“ říká Svoboda.

A dodává, že znojemské koupaliště není jediné, které se o něco takového snaží. „Na některých koupalištích ve Vídni je to normální praxe. Ale musím říct, že za ty tři roky, co se o osvětu snažíme, se situace zlepšuje. Třeba dřív se k nám lidé chodili koupat ve slipech, což už se teď skoro neděje,“ tvrdí.

I tak se ale najde spousta těch, kterým požadavek koupaliště přijde spíše vtipný.

„Podle mě se daleko víc vody vycáká ven. To se bude příště dohlížet i na šplouchání?“ směje se David Neumann ze Znojma, častý návštěvník plovárny.

Že ale plavky a šortky se zipy představují skutečný problém, potvrzuje také vedoucí provozu akvaparku v Blansku Pavel Ševčík.

„Šortkové kraťasy, které by vynášely vodu, nám až tolik nevadí, protože při velkých počtech návštěvníků stejně musíme vodu průběžně dopouštět. Ale upozorňování na zipy je zcela oprávněné. I když musím říct, že my zatím nic takového nezavádíme, protože jsme ještě tobogány ani skluzavky poškozené neměli,“ sdělil Ševčík.

Autoři: ,Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Vzkříšení za stovky tisíc. Z hromady šrotu v Brně vyroste parní Němka

Nadšenci z Klubu přátel kolejových vozidel Brno (na snímku Jiří Kotas) chtějí...

Brněnští nadšenci do lokomotiv vybrali na opravu 74 let starého stroje více než půl milionu korun. Hromadu šrotu, který...

Najdete na iDNES.cz