Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Masové koupání v lomech ubližuje přírodě, ochranáři chystají zákazy

  7:12aktualizováno  7:12
Bývalé lomy v Jihomoravském kraji jsou domovem vzácných rostlin i živočichů. V parném létě však lákají i plavce, kteří mění oázy klidu ve skladiště odpadků. Ochráncům přírody dochází trpělivost a plánují, že do lomů omezí vstup.

Lom u Mariánského mlýna v létě vyhledávají stovky lidí denně. To se začíná podepisovat na přírodě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do lomu u železniční trati v Blansku denně docházelo až tři sta lidí. Léta byl vyhledávaným cílem milovníků přírodního koupání, třebaže je pozemek v soukromém vlastnictví a koupat se tu nemá. Lidé polehávali v okolí lomu, popíjeli, ničili zeleň a znečisťovali vodu. Její kvalita se během posledních let rapidně zhoršila.

„Představte si, kdyby k vám domů na zahradu s bazénem přišlo dvě stě lidí a chovali se stejně jako v lomu Blansko. Nepředpokládám, že by to z vaší strany, jako vlastníka, bylo chápáno pozitivně a souhlasili byste s tímto stavem,“ řekl jeden ze spolumajitelů lomu Dalibor Kučera.

Ještě letos chce u vody zprovoznit kamerový systém. Do dvou let pak vstup do lomu oplotí. Za nové zábrany by se tak v budoucnu dostali pouze potápěči, dálkoví plavci nebo místní rybáři. Majitelé lomu doufají, že tak zabrání nenapravitelné degradaci lokality.

Výrazně omezit přístup do bývalého vápencového lomu chtějí i ochránci přírody v Mikulově. Tam je návštěvnost ještě masivnější. V nejparnějších dnech se přijede vykoupat až tisíc lidí.

V ohrožení jsou vzácné rostliny i živočichové, díky nimž je lom už čtyři roky přírodní památkou. Najdete zde sukulenty i step, vzácné druhy žab či obojživelníky nebo výra velkého.

Opalovací krémy zhoršují vodu

Lom trpí už na jaře, kdy sem chodí první plavci i majitelé psů a ohrožují snůšky obojživelníků. Nejhorší situace je ale o prázdninách.

Lidé sešlapávají rákosiny i porosty orobince. A opalovací krémy, které se z nich smyjí ve vodě, ulpívají na stěnách lomu a zhoršují kvalitu vody.

Fotogalerie

„Asi jedna z nejhorších věcí je obohacování vody o živiny. Když si představíme, že do lomu přijdou denně stovky lidí, při existenci jedné mobilní toalety si asi každý umí spočítat, že do vody se dostane obrovské množství dusíku. Dochází tak k růstu sinic nebo řas a znečištění vody,“ popisuje Jiří Kmet, šéf Správy chráněné krajinné oblasti Pálava, která se o lom stará.

Nepořádek v lomu už výrazně vadí i místním. „Všude na každé cestičce papírky a lidská h… Turisté to tam mají za záchodky,“ sdělují si na sociálních sítích u výmluvných fotek odpadků, papírových kapesníků i poztrácených bot.

Ochránci přírody teď hledají způsob, jak přírodě pomoci, aniž by museli lidem přístup do lomu úplně zakázat. Jako ideální řešení vidí najít partnera – někoho, kdo by si území pronajal a provozoval lom tak, aby nebyl zatížený jako doposud.

„Po určitou dobu roku by převzal zodpovědnost za vstup do lomu. A umožnil by vstoupit jen limitovanému počtu lidí. Ideální by byla zhruba stovka lidí, která by v jediném okamžiku v lomu mohla být. Ve chvíli, kdy bude kapacita naplněna, už do lomu nebude moci nikdo další,“ vysvětluje Jiří Kmet.

Nepůvodní ryby mohou lom vybydlet

Navíc by se zde lidé museli pohybovat podle pravidel. Místa, na nichž by bylo v danou chvíli potřeba ochránit část ekosystému, by oddělovaly zábrany, lanka, případně bójky na vodní ploše. „A provozovatel by musel zajistit také alespoň základní hygienické zázemí, což v lomu v tuto chvíli úplně chybí,“ zdůrazňuje Kmet.

Doufá, že vhodného partnera najdou co nejdříve a budou moci nový režim v lomu nastavit již od příští turistické sezony.

Podle Stanislava Koukala, ředitele jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny, mohou být lomy velmi cenným územím s výskytem hlavně obojživelníků. Pokud je tedy voda naprosto v pořádku.

Nebezpečím může být i rybí obsádka. „Pokud se v lomu usadí nepůvodní druhy ryb, jsou schopné ho takřka vybydlet. A vzhledem k tomu, že lom bývá obtížně slovitelný, je to problém,“ poznamenal.

Takové potíže zaznamenali třeba v Kurovicích na Kroměřížsku, kde se přemnožili okouni a pro dosud chráněného čolka se lom stal neobyvatelným. „Musely se uměle tvořit mělké tůně mimo hlavní plochu, kde by se čolek mohl rozmnožovat,“ poznamenal Koukal.

Hory odpadků v přírodní rezervaci

Paradoxně právě v Kurovicích se ovšem dobře osvědčil model regulace počtu plavců, jaký chtějí vyzkoušet v Mikulově. Vstup do přírodní památky zařazené do soustavy Natura 2000 je v létě zpoplatněn padesátikorunou.

A ukázkovým příkladem je i soukromý lom v Mašovicích na Znojemsku, kde rovněž žije chráněný čolek dravý. O úklid se tu dobrovolně starají ti, kteří chodí do lomu rádi relaxovat.

Na jižní Moravě se ochrana přírody se zájmy plavců střetává třeba ještě ve Sloupu v Moravském krasu nebo u Únanova na Znojemsku. Do bývalého kaolinového lomu se s oblibou chodí koupat lidé, přestože je jedno z jezírek chráněno jako přírodní památka kvůli výskytu obojživelníků i žab či stanovištím orchidejí.

Podobné je to v Růženině lomu v brněnských Hádech. Malá jezírka si i přes zákaz koupání oblíbili zejména nudisté a naturisté, po nichž zůstávají hory odpadků. I tady jde přitom o přírodní rezervaci.

Zatopený lom v Mikulově je takový malý český Jadran (7. 7. 2015)

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz