Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Koupili si nové byty, od majitele domu dostali nevýhodné smlouvy

  • 7
Lidé, kteří si koupili byt v komplexu Klášterní dvůr v Rajhradě, se cítí podvedeni. Majitel bytového domu totiž bez jejich vědomí podepsal smlouvy, které jsou pro ně nevýhodné. Vlastníci bytů se proto rozhodli bránit a na firmu podali trestní oznámení.

Před dvěma roky si Helena Brzobohatá se svým manželem koupili byt v Rajhradě. Zaujala je nabídka třebíčské firmy Fine Line Develop, která na pozemcích benediktinského opatství postavila bytový komplex nazvaný Klášterní dvůr.

Za třípokojový byt zaplatili tři miliony korun. Aby si mohli pořídit nové bydlení, musel se pár zadlužit. "Hypotéku budeme splácet dvacet let," uvedla Brzobohatá.

Původní nadšení, kdy se manželé těšili z nového bydlení, se však záhy vytratilo. Nejen Brzobohatí se totiž dohadují se společností, která jim byty prodala.

Klášterní dvůr v Rajhradě

Rezidenční komplex se dvěma bytovými domy.

První etapa výstavby odstartovala v roce 2008, dokončena byla o rok později. Druhý bytový dům se začal stavět v roce 2010. Třetí budova by se měla začít stavět v příštím roce. 

Investor, společnost Fine Line, svoji nabídku cílí především na rodiny s dětmi. Bydlení považuje za kompromis mezi běžným panelákem na sídlišti a rodinným domkem se zahrádkou.

Ceny neobsazených bytů se pohybují od 1,5 milionu do tří milionů korun.

Postupovali jsme podle zákona, brání se majitel

Majitel firmy Jan Nahodil totiž podle slov vlastníků podepsal smlouvy, které jsou pro ně nevýhodné. Lidé tak musí platit za pronájem parku či datové sítě.

Většině z nich se to nelíbí, nemohou však proti tomu už téměř nic dělat. Smlouvy na pronájmy totiž s firmou Fine Line podepsalo společenství vlastníků bytových jednotek.

"Smlouvy s firmou byly podepsány v den, kdy vzniklo společenství vlastníků. Zakládající členské schůze se zúčastnili Jan Nahodil se svojí manželkou a jeho zaměstnanec," upřesnila Brzobohatá.

O tom, že společenství vzniklo, se většina majitelů bytů dozvěděla se zpožděním. "Nevěděli jsme tak, že kupujeme byt se závazky," přiznala nynější členka společenství Helena Nekvapilová.

Podle Nahodila však vše proběhlo v pořádku. "Postupovali jsme podle zákona, který nařizuje založení společenství do 60 dnů od doby, kdy je obsazeno minimálně pět bytů, které vlastní tři různé osoby," vysvětlil Nahodil.

Nejde internet ani zvonky, telefony jsou hluché

Obyvatelé bytového domu by tak měli každý měsíc platit za pronájem parku. Měsíčně jde o částku 45 tisíc korun. "Peníze jdou prý na jeho údržbu. Co se udržuje v parku v zimních měsících, nikdo neví a firma nám to nechce prozradit," konstatovala Brzobohatá.

Vlastníci bytů kromě neprůhledného pronájmu parku musí nyní řešit další problém. V bytech jim přestal fungovat internet, jsou hluché telefony a na nikoho se není možné dozvonit.

Mimo provoz je také čipový systém, kterým se lidé dostávají do svých domovů. Aby se mohli dostat ven, musejí mít otevřené venkovní a garážové dveře.

"Může nás kdokoliv vykrást," prohlásila Nekvapilová.

Co stojí za výpadkem datové sítě? Vlastníci nechtějí přistoupit na nabídku společnosti Fine Line. Ta lidem našla poskytovatele služeb, který je podle nich příliš drahý. Našli si tak levnějšího.

"Firma však nenabízí veškeré služby, které jsou potřebné pro chod domu," vysvětluje Nahodil, proč nadále trvá na své nabídce. Navíc podle něho mělo sdružení spoustu času najít si svého dodavatele a neřešit tuto věc až po podpisu smlouvy.

Žádná ze stran však zatím nechce ustoupit. Spory se už dostaly i na rajhradskou radnici. "Zasahovat nemůžeme. Jde o spor uvnitř soukromého areálu," vysvětlil starosta František Ondráček.

Problémy by se mohla v budoucnu zabývat i policie. Majitelé totiž už podali trestní oznámení. "Když se na nás obrátí státní zastupitelství, budeme se celou záležitostí zabývat," sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.