Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řemeslo se vytrácí, mrzí kováře. Z mlýnu proto buduje živý skanzen

  16:37aktualizováno  16:37
V živý skanzen hodlá kovář Daniel Hlobil přeměnit mlýn, který vlastně nikdy mlýnem nebyl. Stojí na cyklostezce z brněnských Obřan do Bílovic nad Svitavou.

Kovář Daniel Hlobil přestavuje mlýn na cyklostezce mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou na živý skanzen. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Minulý víkend se tu už pošesté konala akce Obřanský obr. „Je to setkání kamarádů, známých i náhodných kolemjdoucích, které zajímá řemeslo, protože řemeslná práce se svým způsobem vytrácí do umělohmotných domečků, prefabrikátů. Takže jde o propagaci řemesla a kovářství,“ líčil Hlobil.

Fotogalerie

Na letošní ročník si pětice kovářů vytyčila dva cíle – zhotovit zábradlí ke schodišti a pokračovat v kování k hlavním dveřím. Hlobil chce také letos opravit střechu stavení.

Pomalu tak rozjíždí velkou proměnu polozchátralého objektu, o kterém první zmínka pochází už z roku 1820, kdy tady byla kovárna a pilníkárna. Vlastnil ji muž jménem Kovář a místu se proto dostalo názvu Kovářovo údolí.

Jenže kovář měl jen dvě dcery, pronájem řemeslu moc nesvědčil a po roce 1938, po velké stoleté vodě, dům koupil koželužník.

Všechno bude fungovat na pohon vodním kolem

„Objektu se říká mlýn, protože má z jedné strany vodní kolo, ale nikdy k tomuto účelu nesloužil. V budoucnu tady vznikne víc řemeslných koutků, třeba stolařský, protože na této stavbě dělám hodně se dřevem, dále kovoobráběčská dílna a jádrem bude kovárna,“ plánuje Hlobil.

„Všechno bude fungovat na pohon vodním kolem, bude to vlastně živý skanzen,“ sděluje Hlobil. Chybět nebude ani ukázka řemesla i prodej výrobků, které tady umělci vytvoří.

Kovář starý objekt kupoval před devíti lety a s náročnými opravami počítal. „Nechávám to, jak to půjde, nechci se tím stresovat. Pokud má práce k něčemu být, tak člověk nesmí řešit, kdy to bude hotové, není pak čas na detaily,“ míní.

Má rád secesní detaily, které se určitě objeví i tady. „I když je tento dům koncipován spíš jako přelom baroka a secese. Kolikrát na starých domech vidíte třeba deset slohů, protože lidé je postupně doplňovali a vylepšovali a mezitím se měnila doba i styly,“ popisuje Hlobil.

Klasická dílna bude brzy raritou, tuší Hlobil

„Ale nechci tady mít žádný lunapark, mě inspirují stará stavení a lidová architektura. Secesní tvary se mi líbí, vychází z přírody a i to železo se s nimi má rádo,“ přibližuje Hlobil podobu budoucího skanzenu, ve kterém bude i bydlet.

Rekonstrukci chce zvládnout sám s pomocí přátel, vodní dílo ale upraví specializovaná firma. „Po několika letech mám všechna povolení. Chtěl bych, aby kolo bylo hotové v příštím roce,“ říká.

Dílnu, která dokáže svépomocí fungovat na vlastní pohon, považuje za raritu. „Ale myslím, že časem bude přes všechny stroje a 3D tiskárny rarita i klasická dílna. Takže v podstatě, než to tady dobuduju, bude to skutečný skanzen,“ uzavřel Hlobil.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Stávka brněnských řidičů MHD zažehnána, přidají jim čtyři tisíce měsíčně

Nové autobusy Solaris brněnského dopravního podniku (27. května, 2014).

Hrozba stávkové pohotovosti v brněnské MHD je odvrácena. Odboráři zajistili řidičům dopravního podniku zvýšení platů o...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Najdete na iDNES.cz