Krajský soud v Brně se zabývá případem krácení daně, kterým vznikla škoda za 271 milionů korun. Hlavním aktérem případu je podle policie Oldřich Tatýrek (vlevo), Petr Šťastný měl prý roli bílého koně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Fiktivní faktury, bílí koně. Skupinu soudí kvůli škodě za 271 milionů

  • 2
Rekonstrukce domova důchodců ve Znojmě nebo stavba bytového komplexu v brněnské Slatině. To jsou podle policejního spisu součástí rozsáhlého podvodu, za nímž stála pětice mužů. Propojili několik společností, které si navzájem vystavovaly faktury za odvedené stavební úkony.

Doklady pak dávali finančním úřadům, aby si mohli krátit daně. „Šlo o fiktivní faktury, protože práce nikdy neprovedli,“ konstatoval státní zástupce Michal Galát.

Případem se v pondělí začal zabývat Krajský soud v Brně, obžalovaným hrozí pět až deset let za mřížemi. Mohli totiž způsobit škodu za závratných 271 milionů korun. Na největším podílu z této částky – ve výši 151 milionů – nese podle kriminalistů vinu Oldřich Tatýrek. Ten to ale odmítá. „Všechny stavební práce byly provedeny,“ prohlásil.

Součástí organizované skupiny byli i Petr Šťastný a Tomáš Harašta. Dva muži jen se základním vzděláním, kteří nejspíš plnili roli takzvaných bílých koní. „Oslovil mě cizinec, nějaký Ukrajinec. Říkal, že potřebuje na někoho převést tři firmy. Tak jsem souhlasil, protože za to sliboval odměnu,“ řekl Harašta, který pracoval jako řidič autobusu.

Už jako jednatel společností založil v bance účet, kam chodily peníze. „Vždycky jsem dostal pokyn, kolik mám vybrat. Částku jsem předával různým lidem podle toho, kdo přišel,“ nastínil Harašta.

O nic se nestarej, vše je legální, řekli „šéfovi“ firem

Soudce Michael Vrtek se podivoval, že si na sebe nechal napsat firmy, o nichž nic nevěděl. „Víte vůbec, jaké povinnosti má vedení takových společností?“ ptal se soudce Harašty.

Dostalo se mu zamítavé odpovědi. „Bylo mi řečeno, že se nemám o nic starat, že je vše legální. Dělal jsem to kvůli penězům. Dali mi dvacet tisíc korun a zaplatili nějaké exekuce,“ podotkl Harašta.

Jako přes kopírák vypadala také výpověď Šťastného, jenž si přivydělával na stavbách. Také jeho prý oslovil jistý Ukrajinec, jestli by si na sebe nepřepsal tři stavební firmy.

„Dostával jsem instrukce, kolik peněz mám vybrat z firemních účtů. Byly to částky v řádech tisíců korun až po 400 tisíc. Také jsem podepisoval různé papíry. Vždycky za mnou dojeli a dali přede mě stoh papírů. Byly tam faktury i objednávkové listy,“ vzpomínal Šťastný.

Předvolána bude spousta svědků

Poprvé v případu promluvil také Pavel Jedlička, majitel firmy Evropská stavební společnost. Doteď mlčel, protože se prý bál o život svůj i své rodiny.

„Tatýrek se na mě nalepil. V životě mě nenapadlo, že si bere takové faktury a dělá odpočty z daní,“ vypověděl Jedlička, přes jehož společnost právě část dokumentů proudila. Když se ocitla v insolvenci, nechal podnikání a začal se živit jako obchodní zástupce.

Soud bude pokračuje v úterý výslechem Tatýrka a Romana Cabadaje, který má podle obžaloby druhý nejvyšší podíl na škodě – 61 milionů korun. Rozsudek však podle všeho hned tak nepadne, předvolána bude pravděpodobně spousta svědků. Očekává se na dvě desítky jednacích dní.

Náhradu škody si nárokují hned tři finanční úřady. Středočeského kraje se týká asi 52 milionů, Plzeňského kraje 12 milionů a Jihomoravského kraje téměř 5 milionů korun. Celkový součet částek je proti žalobcem zmiňované škodě nižší, protože některé faktury přes úřady nakonec neprošly.