Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krach Průmyslového stavitelství přicházel zvolna. Od loňska ubývalo zakázek

  8:22aktualizováno  8:22
Společnost Průmyslové stavitelství Brno (PSB) předváděla víc než čtyři desetiletí, že patří mezi špičky stavařské disciplíny. Doby největší slávy ale končí. Firma má více než rok finanční problémy. Přichází kvůli nim o klienty i spolupracovníky. Krize zřejmě příští týden vyvrcholí vyhlášením úpadku.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Společnost se například podílela na přestavbě textilní továrny Moravan v Brně na bytový a kancelářský dům. Stavěla luxusní administrativní centrum Platinium. Teď od ní dávají ruce pryč i "kolegové".

Průmyslové stavitelství se dostalo do takových dluhů, že s sebou začalo táhnout ke dnu i partnerské firmy. Její problémy málem potopily projekt víceúčelového komplexu Eden v Králově poli, kde byla zmíněná firma hlavním dodavatelem.

"Potíže mělo PSB už v závěru loňského roku. Už tehdy hrozilo, že půjde do konkursu a my nedostavíme. Takže jsme s nimi v únoru raději ukončili spolupráci," uvedl majitel investiční společnosti Properity, která Eden staví, Jiří Maršálek.

PSB hrozil krach, firmy raději ukončovaly spolupráci
"První etapu výstavby jsme si museli dodělat vlastními silami a na druhou už jsme vypsali nové výběrové řízení," podotkl.

Spolupráce s PSB podle něj stavbu Edenu nepříjemně zkomplikovala. Hrozilo, že správce konkursní podstaty veškerý majetek i činnost firmy zablokuje a Eden zůstane nedokončený.

Přišli o kšeft za miliony
O velmi dobrý obchod přišlo Průmyslové stavitelství i na dalším velkém brněnském projektu - rekonstrukci spalovny komunálního odpadu. Firma se měla podílet na projektu s rozpočtem zhruba dvě a půl miliardy korun. I o tuto zakázku ale přišla.

"Podepsali jsme smlouvu na rekonstrukci spalovny s francouzskoněmeckým konsorciem Cnim & Siemens a oni si jako subdodavatele stavebních prací vybrali společnost PSB," potvrdil technický náměstek firmy Sako, která spalovnu provozuje, Václav Hnaníček. To však platilo jen do okamžiku, kdy stavební firmě začaly finanční potíže.

"Upozornili jsme konsorcium na riziko krachu této společnosti. A pokud vím, tak učinili kroky, na základě kterých minimalizovali jakákoliv další rizika pro nás," zaobalil Hnaníček fakt, že i ve spalovně se PSB zbavili.

Podobné potíže potkaly firmu i v Praze, Zlíně a v Pardubicích.

Vedení společnosti se k situaci nechce vyjadřovat. Z přihlášek do insolvenčního řízení, které zatím obdržel brněnský krajský soud, vyplývá, že firma dluží svým věřitelům nejméně 450 milionů korun. Soud patrně v pondělí rozhodne o vyhlášení úpadku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Najdete na iDNES.cz