Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kéž jsou všechny bytosti šťastny. Nejslavnější billboard od D1 ukradli

  18:25aktualizováno  18:25
Denně projíždí 151. kilometrem dálnice D1 asi padesát tisíc aut. Jejich posádky směřující na Brno překvapoval obří megaboard s rozměry poloviny basketbalového hřiště, který od září 2013 hlásal do světa formulku „Kéž jsou všechny bytosti šťastny“. Minulý měsíc plachta zmizela.

Za třicet měsíců si jí mohlo všimnout až 22,5 milionu šoférů, nemluvě o dalších milionech pasažérů vozidel. Téměř nikdo přitom netuší, co vlastně tajemná reklama propaguje a kdo za ní stojí.

Týdeníku 5plus2 se podařilo autory proslulého billboardu kontaktovat. Podle nich jde o prastarou myšlenku, která se ve formě přání, mantry či modlitby vine napříč různými kulturami, náboženstvími a filozofickými směry již několik tisíciletí.

Skupina lidí z Nadačního fondu Kéž jsou všechny bytosti šťastny ji teď šíří po Česku. Mají jediný cíl: „Zemi prozářit a rozradostnit, protože štěstí a radost jsou hodnoty, na nichž se dá stavět lepší svět.“

Krádež vyšetřovali policisté

„Hledáme megaboard o rozměrech 24 x 9 metrů, který téměř tři roky dělal radost projíždějícím cestujícím na 151. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Plachta byla odcizena neznámými pachateli v období mezi 2. - 7. dubnem. Případ řeší Policie ČR, nálezce plachty bude odměněn,“ objevila se před několika dny výzva Nadačního fondu, který si reklamu na billboardu platí.

Fotogalerie

Rozjelo se pátrání stovek sympatizantů a do sedmi dnů byla plachta nalezena, polovina ve Slezsku, druhá v Praze.

„Předběžně vyčíslená škoda byla 49 tisíc korun, případ prověřují policisté ze Žďáru nad Sázavou. Za krádež mohou být pachatelé potrestáni až dvěma lety vězení,“ konstatovala Monika Pátková, policejní mluvčí na Vysočině.

„Ochrana pro naši zemičku“

Poutač „na dobro“ u D1 nebyl levný. „Taková reklama stojí v řádech desítek tisíc korun měsíčně, přesnou částku u tohoto billboardu ale neřeknu,“ uvedl George Kisugitel, jednatel společnosti Czech Outdoor, jež reklamní plochu na D1 pronajímá.

Takových billboardů má Nadační fond po Česku hodně. „Účelem je podpora rozvoje morálních a duchovních hodnot ve společnosti. Billboardů i plakátů jsou stovky. Ročně za reklamu platíme přiměřeně počtu billboardů, mnohé jsou díky dobrým lidem vyvěšeny zadarmo,“ říká autorka projektu a zakladatelka Nadačního fondu Denisa Michalčáková.

Odhadem může roční provoz reklamy s přáním štěstí stát stovky tisíc korun, přesnou sumu fond tají.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech nebo na internetových stránkách www.5plus2.cz.

Co je to vlastně za organizaci? „Vše začalo jako soukromá iniciativa, která se po třinácti měsících díky velkému ohlasu a zájmu veřejnosti změnila v nadační fond,“ vysvětluje Michalčáková.

Na provoz fondu Kéž jsou všechny bytosti šťastny se skládají lidé, kterým se idea líbí.

„Rozšiřování tohoto přání dává naší české zemičce dosti silnou ochranu. Neadresné přání dobra všem bytostem, ať už lidem, zvířatům či vyšším i nižším bytostem má daleko větší sílu než adresné,“ říká tajuplně Michaela Vodecká, jedna ze sympatizantek nadace.

„Celý projekt je nekomerční, sponzorovaný pouze lidmi a také prodejem upomínkových předmětů. Já znám osobně asi sto lidí, kteří finančně pomáhají,“ dodává Vodecká . Celá mantra pochází podle jejích slov ze sanskrtu a v originále zní „Subham astu sarvadžagatam“.

Žádný rozmařilý miliardář

Denisa Michalčáková, která za projektem stojí, je psycholožka. „Již před více než devíti lety vznikla myšlenka na vyvěšení těchto billboardů podél našich cest, která vytryskla z hluboké vnitřní touhy pramenící již v dětství, aby spolu lidé žili v lásce, harmonii a míru,“ říká.

Lidé se jí často ptají, jestli za vylepováním billboardů stojí miliardář Karel Janeček nebo herec Jaroslav Dušek. „Prohlašujeme, že pana Janečka neznáme ani my, ani náš bankovní účet,“ podotýká zakladatelka. Herec Dušek ale podle ní s fondem sympatizuje.

„Výtěžek z prodeje drobných předmětů nám pomáhá myšlenku na štěstí všem bytostem dále šířit. Účastníme se různých festivalů, městských slavností a společenských akcí,“ vyjmenovává. Upomínkové předměty prý rozdávají zdarma třeba v domovech důchodců.

A osud megaboardu na D1? „Po krádeži jsme si nechali vyrobit novou plachtu, kterou jsme už nainstalovali,“ hlásí Michalčáková.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz